جنگ سوریه برسکوی دوم !

جنگ جهانی دوم بین اول سپتامبر ۱۹۳۹ تا دوم سپتامبر ۱۹۴۵ بود. جنگ عراق با ایران حدود هشت سال به طول انجامید . جنگ ویتنام از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵یعنی حدود بیست سال … پایان هر جنگی همواره با اقدامات پشت پرده امکان‌پذیر است . جنگ سوریه از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ شروع شد . که در ژانویه 2018 وارد هشتمین سال میشود . دولتهای درگیر کمی دیگرهمت کنند به یاری عیسی و موسی و محمد ، بعد از جنگ ویتنام ، جنگ داخلی سوریه بر سکوی دوم جهان خواهد ایستاد و دومین جنگ طولانی تاریخ بشر ثبت میشود .

 

 

آخرین گزارش سازمان غیردولتی «دیده بان حقوق بشر سوریه» حاکی از آن است که از اواسط ماه مارس سال ۲۰۱۱ تا کنون ، دست‌کم ۳۴۳۵۱۱ جان خود را در جریان جنگ داخلی این کشور از دست داده اند . از این میان حدود ۱۹ هزار قربانی کودک و ۱۲ هزار قربانی زن بوده اند. بیش از نیمی از شهرهای سوریه تخریب شدند میلیونها انسان آواره شدند و این همه رنج و خرابی و کشتار ، ریشه اش به سیاستهای رسمی و غیر رسمی غرب در خاورمیانه و بهار موسوم به عرب برمیگردد .

 


نشست پوتین، اردوغان و روحانی در روز چهارشنبه اول آذر 1396 ، در پی مذاکرات ترامپ و پوتین، پوتین و بشار اسد و رایزنیهای پشت پرده صورت گرفت و قرار است نشست بعدی در آینده نزدیک تشکیل شود. بیانیه ای که بعد از نشست سران در سوچی صادر شد، از برقراری «صلح، ثبات در سوریه، از تدوین قانون اساسی با حمایت مردم سوریه و از انتخابات آزاد، منصفانه با مشارکت تمامی مردم واجد شرایط در سوریه تحت نظارت مناسب سازمان ملل» صحبت شده است….استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در سوریه، ضمن تاکید بر «خودداری از تعیین پیش‌شرط» از مخالفان بشار اسد دعوت کرده در تازه‌ترین دور ازمذاکرات صلح سوریه در ژنو شرکت کنند. رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه که برای شرکت درنشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اَپک) به ویتنام رفته‌ بودند ، با هم دیدار کردند و به نوشته آسوشیتدپرس به توافق برای پایان جنگ سوریه نزدیک می‌شوند….

 

 

ظاهرا داستان به شکل دیگری ادامه خواهد داشت . جانشین فرمانده سپاه در برنامه‌ تلویزیون دولتی گفته‌ «به کشورهای اروپایی می‌گوییم که اگر تا امروز برد موشک‌هایمان را تا دوهزارکیلومتر نگه داشتیم به‌دلیل نداشتن فناوری نیست…. کاری نکنید که موشکهای کهکشان پیمان بسازیم ! امانوئل مکرون گفته بود: «احتمال تحریم علیه برنامه موشکی تهران وجود دارد» و «باید با ایران در مورد برنامه موشکی مذاکره کرد . بسیاری از کارشناسان معتقدند که حکومت اسلامی ایران در حال حاضر از سوریه تا یمن درگیر جنگی نیابتی با لجستیک رسمی روسیه است . محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در مصاحبه با نیویورک‌تایمز خامنه‌ای را «هیتلر جدید خاورمیانه» نامید . وی گفت: «ما از اروپا یاد گرفته‌ایم که مماشات کارایی ندارد. نمی‌خواهیم هیتلر جدید در ایران آن‌چه را که در اروپا رخ داد، در خاورمیانه تکرار کند».نیویورک‌تایمز، نوشت: «به‌نظر می‌رسد عربستان و متحدانش ، با مهندسی و لجستیک آمریکا…در حال ایجاد یک ائتلاف برای جنگ نهایی با حکومت اسلامی ایران هستند».


 

اسماعیل هوشیار

26.11.2017