د کابل امنيه قوماندان وردک صاحبه

خبر شوم چي د اندرابي روشندل په ځاي کوم…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

علیه اعدام زندانیان سیاسی و احکام قرون وسطایی حبس و…

فراخوان گزارشگران آزادگان! و نهادهای بین المللی مدافع حقوق…

فریادی از ژرفا

پیرامون نهضت روشنگری ی درخشان شفیع عیار سلیمان کبیر نوری بخش سوم…

آذرخشی که در پنجاهمین سالمرگ مادرم؛ درخشید! 

محمدعالم افتخار                          «امر قدسی» عینی و اینجهانی است؟  مادرم؛ من را؛ در…

فراخوان براى آتش بس فورى و سراسرى

دفاع از حق حيات بمثابه مبرمترين نياز مردم ! موجوديت افغانستان…

حلقۀ پیمان

رسول پویان نغـمه هایی مست مستم می کند چشم شوخی می پرستم…

موقف جهانی واوضاع نوین امریکا در پسا کرونا

نویسنده : -  محمد عوض نبی زاده امریکا  پس از جنگهای…

معرفت

 نوشته نذیر ظفر  کار مـــن تحریر اســـت تعذیر نیست شــــعر من گلواژه…

بیانیه وفراخوان

سازمان اتحادفدائیان کمونیست در مقابله با تشدید سرکوب واعدام…

بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود…

دولت ما ولی همکار طالبان

زما نفرین بر آنانی که شاهی داده شیطانرامقام سروری بخشیده…

افغانستان به بحران شدید اقتصادی روبرو است 

میرعنایت الله سادات               …

د سربازي دوه کلنه د مکلفيت دوره او ضرورت يي…

د ظاهر شاه له دوري نه بيا د داود خان…

نارسیزم و سوء قصد به ادبیات ملی!

بقلم : نجیب پایدار یک نظم پرداز تنبل، یک آدم یاغی…

دا ځل لومړي معاون امرالله صالح ته پيغام ؟؟

صالح صاحب څو پشتو متلونه درته ليکم چي د هغو…

هگل و ادامه آرمامگرایی

              آرام بختیاری  سه پایان-؛تاریخ،فلسفه،اتوپی. راسل در کتاب تاریخ فلسفه خود مینویسد، فلسفه…

پیرمردی با بال‌های بزرگ

نویسنده «گابریل گارسیا مارکز» مترجم «مژگان حقیقی» در روز…

مداخلۀ ایران درافغانستان سنگین تر از پاکستان است

نویسنده: مهرالدین مشید جنایت ها و مداخلۀ سنگین ایران و پاکستان…

رضایت کارمند از سازمان

یکی از مواردی که امروزه سازمان های بزرگ و موفق…

«
»

جنگ، تداوم تراژیدی و فاجعه انسانی!

بنابر گفته دوستی، افغانستان تجربه گاه خونین کشور های مختلف جهان است که هر کدام بر طبق میل، برنامه و استراتژی خود، شهروندان این کشور را به شیوه های گوناگون می کشند، نابود می کنند، به دریا می افگنند و حتا به نوزادان و مادران حامله هم رحم نمی کنند.

این تراژیدی و فاجعه بزرگ انسانی را که هم اکنون ادامه دارد، از سالهای سال به این سو مردم ستمدیده و جنگ زده کشور ما می آزمایند و بازهم می آزمایند و گو این که این مردم صبور برای قربانی آزمندی های قدرت های خودکامه و حریص جهانی به شمول همسایه های نابکار و خصم و به یاری حکمرانان فروخته شده خلق شده اند. اگر از مجموع کشتاری که در همین یکی دو هفته به وقوع پیوسته صرف به سه رویداد تکاندهنده یعنی زجر و شکنجه جوانان و نوجوانانی که برای کاریابی به ایران رفته بودند و سربازان سرحدی ایران آنان را با دستان شکسته و بسته به دریای هریرود انداخته اند و گویا به گفته خودشان رد مرز کرده اند، کشتار شمار زیادی از مادران حامله، کودکان نوزاد، پرستاران و دکتوران شفاخانه صد بستر داکتران بدون مرز در دشت برچی که به یک فاجعه استثنایی در تاریخ این کشور مبدل شده است تا کشتار شمار زیادی از نمازگران یک جنازه در ننگرهار را مکث نماییم، عمق فاجعه‌یی دوامداری که در این کشور می‌گذرد را بیشتر و بهتر درک می‌کنیم.

از یکسو امریکا این حامی به اصطلاح استراتژیک دولت افغانستان با گروهی که در گذشته آن را تروریست می نامید و در غیاب مردم و مطالبه های آنان، موافقتنامه صلح امضا می کند و برای آنها (طالبان) مساعدت و یاری می رساند تا با جنگ با داعش بیشتر مصروف شود و این مشکل را از سر راه شان بردارد و از جانب دیگر دست طالبان را باز می گذارد تا با حملات بیشتر از پیش به کشتار مردم ملکی به بدترین و ظالمانه ترین شیوه ها دست یازند. در همین بازی مسخره یک حکومت پوشالی، فاسد، بی کاره، مافیایی و فاقد اقتدار را به قدرت می رساند و از آن با سیاست های کج دار و مریز نیز پشتی بانی می‌کند. استراتژی امریکا در جنگ افغانستان با آنهمه بلند پروازی های نخستین، مبهم و چند پهلو بوده است و در حقیقت چنین معلوم می‌شود که در این استراتژی، تداوم بحران و جنگ را در افغانستان و منطقه مدنظر دارند و هیچگاه به بنیان گزار، شریک و حامی اصلی این شرارت پیشه گان، زیر هر عنوانی که اند، چه طالب، چه داعش و نهاد های زیاد دیگر که خود نیز در تشکیل آن سهیم بلند داشته اند، نه پرداخته و با قاطعیت برخورد نکرده است. بر اساس همین استراتژی و سیاست های که در مغایرت با منافع و مصالح ملی افغانستان ریخته شده است مردم هر روز قربانی می‌دهند و هنوز هم هیچ روزنه یی روشنی برای آینده کشور مد نظر نیست.

بنابر آن از چنین استراتژی و سیاست های امریکا و متحدان آن و در نتیجه موجودیت یک حکومت نامشروع و فاقد اقتدار که سفیر آن را یک روز یک شعبه ای اس آی در اسلام آباد احضار می کند و بار دیگر بخاطر گرفتاری سردسته داعشیان خراسانی به وزارت خارجه می طلبد و زیر عنوان این که وی را باید به پاکستان بسپارند و در حقیقت اظهار نگرانی از گرفتار شدن وی را تبارز می دهند، نباید انتظار بهبودی در وضعیت فلاکت بار کشور را داشت و در نتیجه هر کدام به شیوه و طریق خود از این مردم قربانی می گیرند.

برای نجات از وضعیت کنونی، ضرور است تا در این راستا هر چه بیشتر روشنگری شود و واقعیت های تلخ ولی بیدار کننده به خورد مردم داده شود تا متحدانه و آگاهانه دست بکار شده و از این بدبختی و فلاکت رهایی یابند.

دستگیر صادقی

20 می 2020