چرا «تورگنیف» با «داستایفسکی» ستیزه و اختلاف  داشت؟

سرگی میشنکوف ترجمه- رحیم کاکایی «داستایفسکی» و «تورگنیف» تقریباً هم سن و…

ویروس خزنده ی ویرانگر و خطرناکتر از بم اتوم

سلیمان کبیر نوری پیش تبصره: چه جالب شهره ی جهان شده است…

افغانستان در منطقه و جهان

در این مقطع زمانی تاریخ که جنگ ناتو به سرکردگی…

کی فراموش شود!

امین الله مفکر امینی       2024-20-02! کی فرامــــوش شود روزهای داغ نبـــــــرد درسنــگر که…

دلبرین عبدالفتاح علی

بانو "دلبرین عبدالفتاح علی" (به کُردی: دڵبرین عەبدولفەتاح عەلی بۆتانی)…

از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

«
»

بازداشت های گروهی دختران جوان ، تجاوز به ناموس مردم است

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی

      اخیراً طالبان درکلان شهرهای افغانستان – بخصوص درشهرکابل به بهانه ی بد حجابی به دستگیری های گروهی دختران جوان پرداخته ، آنان را بی اطلاع به خانواده های شان به جاهای نامعلومی انتقال داده اند.

       به اساس گزارش های محرمانه، طالبان این دختران جوان را در زندان ها به اشکال مختلف آزار و ازیت کرده ، در برخی موارد حتا با برهنه کردن دختران ، برخی از آنان را مورد تجاوزگروهی قرار داده اند . طالبان، دختران جوان و خانواده های شان را به خاموشی تهدید کرده ،همه را بطورسیستماتیک مورد تعقیب جدی قرار داده اند.

      طالبان با این بی عفتی و بی حرمتی به ناموس مردم ، که بی تردید به دستور ایجادگران و حامیان پاکستانی شان انجام می دهند ، ازین بادزداشت ها مفتنانه دو هدف را دنبال می کنند : اول این که با زیر پاکردن ارزش های مقدس ملی و اسلامی ، حیثیت و وقار اتباع افغانستان بخصوص قوم محترم پشتون را زیرپاکرده همه را بی عزت ، بدنام و بی پروا به ناموس مردم معرفی می کنند . و به این وسیله ، نفرت و انزجار سایر اقوام را نسبت به آنان بیشتر دامن می زنند .
و دومین هدف شان ازین بی حرمتی و بی عزتی به ناموس مردم ، خلق کردن ترس و وحشت میان سایر اقوام  و در نتیجه فرار دادن جبری نیروهای جوان آنان از افغانستان می باشد تا به این وسیله بدویت ، بی خردی  و بی هنری را در میان اجتماع ، مسلط تر و گسترده ترکرده ، بستر تحقق اهداف شوم حامیان خارجی شان را هموارتر سازند.

       حقایق نشان می دهد که دستگیری های دختران جوان در شهرکابل بیشتر درغرب کابل و درمناطق هزاره نشین صورت گرفته است . ماموران امربه معروف طالبان با این بهانه که دختران جوانِ هزاره بیشترازدیگران لباس های رنگین می پوشند ، درمناطق هزاره نشین به تجسس و تحقیق بیشتر پرداخته و تعداد بیشتری از دختران را دستگیر نموده و با خود برده اند .

       ارچند سازمان ملل متحد و مراجع مختلف حقوق بشری در جهان ، این گرفتاری های جمعی دختران جوان را نقض آشکار حقوق بشری دانسته ، با جدیت از طالبان خواسته اند تا هرچه زودتر زنان و دختران دستگیر شده را به خانواده های شان تسلیم بدهند ؛ اما تا هنوز از سرنوشت بسیاری آنان معلومات در دست نیست .

     طوری که معلوم است طالبان این دست پرورده های آی اس آی پاکستان ، با بکارگرفتن این بی عزتی ها واعمال شنیع و شرم آورعلیه دختران جوان، با به نمایش گذاشتن اوج افراطیت مذهبی ، قوم پرستی ، اوج دشمنی با زن و دشمنی با مدنیت ، هنر و فرهنگ ، می خواهند افغانستان را سرزمین بی تاریخ و مردمان آنرا جاهل ترین و نا متمدن ترین مردم جهان معرفی نمایند.

    امروز همه می دانند که شریعت ـ روپوش و بهانه ی قدرتمندیست دردست طالبان برای کوچک کردن مردم و نابودی افغانستان ، برای اضمحلال ، ناتوانی و بی عزتی قوم پشتون درگام اول واضمحلال ، نابودی و بی عزتی تمام گروههای قومی ساکن افغانستان درقدم های بعدی . طالبان به دستورپاکستان با زور وبا کاربرد شمشیربران شریعت ، فرهنگ ، آزادی ، عزت و وهویت تمام اقوام افغانستان بشمول قوم پشتون رابسوی نابودی سوق می دهند.

    حالا اگرازهرهموطن باوجدان ما ( شامل تمام اقوام ) در مورد کردار شنیع طالبان بپرسید ، هیچ کسی نمی تواند با قوانین سختگیرانه ، ضدمدنی و ضدانسانی طالبان که همه را زیرنام شریعت تطبیق می کنند ، موافقت نماید. حالا هموطنان ما عملاً درک کرده اند که تعامل با طالبان راه نجات ناموس افغانستان از بی عزتی ، بی هویتی و بی فرهنگی نیست . امروز همه به این باور رسیده اند که تنها راه نجات از چنگال سیاه تروریزم دینی و جهالت طالبی ، مبارزه ی بی امان و متحدانه است ــ مبارزه ی آزادیبخش سراسری وقیام ملی درتمام ولایات افغانستان : در شمال ، در جنوب ، در شرق و در غرب افغانستان .                         فروغی