یک سخنور دینی در مقام تحقق اساسی ترین «سنت پیامبر»

محمد عالم افتخار ساعاتی پیش «شوخی، ورزش و مسابقه پیامبر ص…

گوهر دوست داشتنی

هرسنگ سیه  گوهر پرتو فگنی نیست  هر بوی گلی عطر گلاب…

دمی از خیالات منی....ناتوان

عثمان نجیب شهر خیال من شاهکار معماری تست من در حکمت هنرت صد…

خصم وطن

محمد اسحاق ثنا ونکوور - کانادا چند ای خصم بسوزد وطن از…

ترنج های تلخی از باغبانی من

دوستان گرامی! چند سطر بداهه و بی سر و پا تخیلی…

مناعت انسانی بهتر از تکبر و نادانی است

               بودجه ی ملی سرمایه ی شخص و‌ میراثی دولت ها…

بایدن به ما کم از ترامپ نیست

دل خوش نه کنید    بایدن به ما کم تر از ترامپ…

دولت جدید امریکا شاهین بخت را برسرِکی خواهد نشاند ؟

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       با رویکارآمدن دولت جدید درامریکا ،…

دست ازجمهوری کوبا کوتاه!

حزب کمونیست بلاروس م. چابکی: سیاست جمهوری کوبا همیشه مبارزه با پدیده…

مهره های سوخته را نباید دیگر به صدر مجلس راه…

نویسنده: مهرالدین مشید کاروان صلح را صالحان به منزل مقصود می…

نامه سرگشاده به آقای مآس، وزیر امورخارجۀ آلمان

(به زبان‌های فارسی و آلمانی)  هامبورگ، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ جناب آقای مآس،…

ترامپ در بی خوابی شکست و افتضاح می…

 .تا این دم روسیه و چین و هند و ...…

کردگار من تویی

تا که دانم خویشتن را ، درکنار من تویی در زمستان،در…

یاد وطن!

امین الله مفکر امینی 2020-27-12 یادی وطن آمد ز مــــوج گــــــــل…

دموکراسی قلدری ترامپ را دور پرتاب کرد

دموکراسی قلدری به ناچار ترامپ را دور پرتاب کرد دموکراسی…

بی توجهی به فرهنگ همانند ویران کردن تندیس های بوداست

        نوشته ی : اسماعیل فروغی        اخیراً خبرشدیم که دولت افغانستان برای…

په افغانستان کې سولې ته د لاسرسۍ په موخه د…

په اوسني ډير ستونزمن اوبحراني چاپېريال کې زمونږ کړیدلي او…

بلبل عشق و طرب

رسول پویان نـوا از سـیـنــۀ آتـشـفـزای نی زنــد فـوران نیستان آتـشی افروخته…

Unprecedented Assault on Free Speech

By Fateh Sami 17/01/21 Who are behind the recent terror attacks in…

حق سکوت دادن ها جریان تاریخ را عوض نمی کند

نویسنده: مهرالدین مشید از آنجا که فلسفهء تاریخ به تعبیری از…

«
»

ایالات متحدۀ آمریکا برای دیکتاتورها کادر نظامی تربیت می کند

آلبرتو بلوتو

Alberto Bellotto

Observateur continental

مرکز پژوهش های جهانی سازی

29 دسامبر 2020

https://www.mondialisation.ca/wp-content/uploads/2020/12/Capture-d’écran-le-2020-12-29-à-17.40.45-400x287.png

« شرکت مؤسسات آموزشی آمریکائی در کودتا و تشکیل رژیم های سرکوبگر» این تیتر مقاله ای است که در سایت ایتالیائی InsideOver منتشر شده و به کادر نظامی خارجی ها در ایالات متحدۀ آمریکا اختصاص دارد که برای مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر آموزش می بینند. « بین سال 1999 و 2016، 2،4 میلیون دانشجو در این نوع برنامه های آموزشی شرکت کرده اند، و تقریباً بودجه ای معادل 20 میلیارد دلار برای این امر خرج شده است.»

موضوع عبارت است از برنامۀ دولتی زیر عنوان تربیت و آموزش نظامی بین المللی. این برنامه در سال 1976 توسط دولت جرالد فورد به اجرا گذاشته شد و در آغاز 42 کشور را پوشش می داد که در 40 سال بعد تعدادشان به 122 کشور افزایش یافت. هم اکنون در چارچوب تربیت و آموزش نظامیان (IMET) 155 کشور توسط ایالات متحدۀ آمریکا آموزش می بینند، حتا کشوری به کوچکی تووالو با 11000 نفر جمعیت. 

در این آموزش نزدیک به 150 دانشگاه و مدرسۀ نظامیِ آمریکائی با وزارت دفاع آمریکا همکاری می کنند : در برخی موارد آموزش درخود  کشوری که شاگردان تبعۀ آن هستند انجام می گیرد. علاوه بر آموزش نظامی، مربیان « ارزش های دموکراتیک » را به شاگردان تلقین می کنند. وزارت امور خارجۀ آمریکا تأیید کرده است که در چارچوب برنامۀ تربیت و آموزش نظامی بین المللی (IMET) « رهبران » نیز آموزش داده می شوند.

آموزش در چارچوب تربیت و آموزش نظامی بین المللی (IMET) روی چهار محور صورت می گیرد : 1) آموزش نظامی، 2) آموزش عمیق زبان انگلیسی، 3) آموزش فنی، 4) آموزش فرماندهی. با آگاهی از این امر که آموزش نظامی فقط نیمی از هزینۀ برنامه را در بر می گیرد. 

از راه مدارس نظامیِ آمریکائی « قدرت نرم » ایالات متحدۀ آمریکا در کشورهای دیگر نفوذ می کند و با تشویق وفاداری به آمریکا ظرفیت هائی برای استخدام مأموران اطلاعاتی به وجود می آورد. 

بر این اساس،  از بین شرکت کنندگان در کودتای مالی 18 اوت 2019 چندین نفر در ایالات متحده آموزش دیده بودند.از جمله اسیمی گوئیتا سرهنگ ارتش مالی، ابتدا رئیس هیئت ملی برای نجات مردم مالی و سپس معاون رئیس جمهور. علاوه بر این، مالی از مدتها پیش به دست دیپلمات هائی که در مدرسۀ نظامی آمریکا آموزش دیده اند اداره می شود.

مصر توسط عبدالفتاح آلسیسی اداره می شود که در انگلستان و ایالات متحده آموزش دیده است. بین فعالان کودتای ناکام در ترکیه نیز چندین افسر در ایالات متحده آموزش دیده بودند. 

ایالات متحده به ویژه در زمینۀ آموزش نظامی در آمریکای لاتین، در آسیای جنوب شرقی و در آفریقا فعال است. به این ترتیب ایالات متحده افسران 45 کشور از 54 کشور آفریقائی را آموزش می دهد. مالی، چاد، نیجریه و نیجر از توجهات خاص ایالات متحدۀ آمریکا برخوردارند. به گفتۀ جس دیلون ساواژ (دانشگاه ملبورن) و جوناتان کاورلی چندین برنامۀ آمریکائی برای آموزش نظامی وجود دارد که هدفشان ایجاد شرایط برای سازماندهی کودتاهای احتمالی می باشد.

بنیامین کنزر، پژوهشگر در زمینۀ روابط بین الملل در دانشگاه اوهایو برنامه های آمریکائی برای آموزش پلیسی در جهان را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده است که در چندین مورد ساختارهای دولتی در کشورهائی که  دانشجویان تبعۀ آن بوده اند به نظامی گری سوق داده شده اند. در سال 2001، هزینه برای این برنامه ها حدود 5 میلیون دلار بوده، در حالی که 146 میلیون دلار برای آموزش پلیس های خارجی در سال 2018 اختصاص یافته است. این برنامه ها در بیش از 90 کشور آمریکای لاتین، آفریقای شمالی و آسیای جنوب شرقی فعال است. کادرهای پلیس هونگ گونگ و برمه در عین حال در ایالات متحدۀ آمریکا آموزش می  بینند.

علاوه بر آموزش نظامی و پلیسی، آموزش در چارچوب فروش اسلحه به خارج به هزینۀ خریداران سلاح آمریکائی و به همین گونه  برنامه های ویژۀ دیگری برای افغانستان در چارچوب مبارزه علیه قاچاقچیان مواد مخدر نیز وجود دارد، که آموزش در چارچوب بودجۀ نظامی خارجی و برنامه های ویژۀ دیگر را در بر می گیرد.

آموزش متخصصین نظامی خارجی ابزار مهمی برای قدرت نرم آمریکا به حساب می آید، و ایالات متحده هرگز ابزارهای نظامی قدرت نرم را از نظر دور نداشته است. 

به گفتۀ سایت آمریکائی AlterNet، « ایالات متحدۀ آمریکا دست کم 80 کودتای موفق و ناموفق را در خارج سازماندهی کرده است. همۀ این کودتا ها از وقتی شروع شد که رئیس جمهور آیزنهاور با الگوئی که برای نخستین بار در ایران به نتیجه رسیده بود پی برد که سازمان سیا می تواند هر دولتی را که از قربانی کردن ملت خودش برای منافع تجاری و ژئوپلیتیک غرب رویگردان باشد سرنگون کند. اغلب کودتاهائی که دولت آمریکا به کشورهای دیگر تحمیل کرده است با خشونت سرکوبگرانه، آدم ربائی، اعدام های سریع و بی دادگاه، شکنجه، بزهکاری، فقرو نابرابری عمیق و به همین گونه سقوط تمایلات دموکراتیک مردمی انجامیده که هدف کودتا قرار گرفته بودند. »

La source originale de cet article est Observateur continental

لینک متن اصلی :

ترجمۀ حمید محوی

پاریس/4 ژانویه 2021