فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

اژه ای و نتیجه !


به گزارش رادیو بی بی سی محسنی اژه ای از ‘محاکمه غیابی’ تعدادی از منتقدان سیاسی مقیم خارج خبر داد. آقای محسنی اژه ای گفته که اگر به محکومان مقیم خارج یا وکلایشان دسترسی نباشد، احکام “به نحو دیگر ابلاغ می شود” غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی ایران، گفته است “برخی افراد که در جریان فتنه ۸۸ در مظان اتهام بودند و به خارج از کشور گریخته بودند” در اسفند ماه گذشته “به صورت غیابی محاکمه و محکوم شده اند”.

“مشخص نیست که چرا محاکمه معترضان به نتایج آن انتخابات، پس از برگزاری انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری صورت گرفته است”
آقای علوی، در مرداد ۱۳۹۲ تاکید کرده بود: “هر شخصی که خلافی نداشته باشد، تضمین می‌دهیم مشکلی نخواهد داشت.”در همین ارتباط، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه نیز، آبان ماه گذشته خبر داد که به دستور حسن روحانی رئیس جمهور، کمیته‌ای برای بازگشت فعالان سیاسی خارج از کشور به ایران تشکیل شده است.


آقای قشقاوی با ذکر اینکه “نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه” در این کمیته عضویت دارند، علت برنگشتن بعضی از ایرانی‌ها را “القائات اپوزیسیون در خارج از کشور” دانست. معاون وزارت امور خارجه بعدها گفت که دبیرخانه “کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور” در وزارت اطلاعات قرار دارد. پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و برخوردهای شدید نیروهای امنیتی با معترضان به نتیجه اعلام شده از سوی حکومت، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران، ایران را به مقصد کشورهای دیگر ترک کردند .

نتیجه : محسن اژه ای بیخودی زرزر زیادی نمیکند . حکومت برای دفع فشارهای داخلی و بیرونی درمورد حصر مثلا سران فتنه 1388 باید یک زرزری بکند ! اما درهمین شیوه دفع فشارها…. نکاتی نهفته است .

– موضع محسن اژه ای درمورد جنبش عمومی مردم درخرداد 1388 اهمییت خاص تاریخی آن را مطرح میکند . در جنبش مردم که حکومت اسلامی به عنوان فتنه از آن یاد میکند شاید اولین بار بود که مردم ایران رسما به تمامییت حکومت اسلامی نه گفتند و عدم مشروعییت آن را مُهر زدند . مقام عظما و بقیه مقامات خودشان میفهمند و دردشان را درهمین مواضع نشان میدهند .

– دروغهای روحانی برای بخشش و بازگشت ایرانیان رسمی میشود . شاید هم حکومت از عکس العمل ایرانی های خارج از کشور کلا ناامید شده است . روحانی جهت تبلیغات خیلی حرفها زده است که به قول قدیمیها بی مایه فطیر است . ولی بعد از 35 سال تجربه دروغ ، نیازی به زمان طولانی جهت برملا شدن آن نیست .

– این نشان میدهد که حکومت اسلامی درمسیر خوردن جام زهر به عکس العمل ایرانیان تبعیدی توجه خاصی دارد و برایش مهم است . منظور پول و یا فیزیک افراد نیست . ولی برخورد سیاسی افراد با دروغهای حسن روحانی و باور آنها مورد توجه است . حتی عاشقان سیاسی ولایت هم دیگر دروغهای حکومتی را جدی نمیگیرند .

– نهایتا اینکه وزارت اطلاعات و یا هرارگان دیگری درحکومت اسلامی….نیازی نیست به فکرامنییت نفرات برگشتی باشند . برای نشان دادن تاثیرات جدی جام زهر استحاله ، فضای جامعه ایران نباید امنیتی باشد . افراد زمانی به بازگشت حتی فکرمیکنند که حس کنند وببینند که امنییت مردم داخل ایران برای حکومت مهم است . ازفضای پلیسی امنیتی 3 دهه گذشته خبری نیست . پرونده ترورهای داخلی بسته شده است . ثبات اقتصادی و سیاسی نسبی حاکم است . برای داشتن ثبات نسبی اقتصادی و سیاسی ، تیغ حذف فیزیکی باید در داخل ایران برای همیشه غلاف شود . با تفنگ و باتوم و تیغ ثبات سیاسی و اقتصادی خلق نمیشود تا حفاظت شود ! ادبیات حذف باید تمام شود . و نهایتا اینکه نبض امور در داخل ایران و برای تمام مردم ایران تنها ملاک سنجش واقعی برای ایرانیان تبعیدی است . به قول شاعرکه تو دردرون چه کردی که بیرون خانه آیی ؟

– حکومت اسلامی خیلی دوست دارد تا ظهور امام زمان به مذاکرات هسته ای ادامه دهد و همزمان از منافذ دیگر خودش را مکررا بچپاند ! ولی دوره و زمانش به سرآمده است و فقط حق انتخاب دارد که چطور به یک ” پایان مبارک ِ ” بدون درد فکر کند .

 

اسماعیل هوشیار

15.04.2014