انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

      اوکراین ، درآینده  بارِدوش اروپا خواهد شد

      نوشته ی : اسماعیل فروغی

      با دخالت و درگیرشدن بیشترامریکا درجنگ غزه و شرقمیانه که بدون شک برای آن کشوربسیارهزینه بردارخواهد شد ، آرام آرام اوکراین ازنظرامریکا افتاده و سرپرستی جنگ اوکراین بیشتربه اروپاییان انتقال‌ داده خواهد شد . از نظرامریکا ، اروپا باید باربیشترجنگ اوکراین را به دوش بکشد ؛ زیرا آنگونه که امریکا باربار اذعان داشته است ، این جنگ بیشتربه دلیل حفظ امنیت اروپا به راه افتاده است . ومخصوصاً حالا که اروپاییان قصد دارند هرچه زودتر اوکراین را به عضویت اتحادیه ی اروپا درآورند ، طبیعتاً امریکا ازاروپاییان می خواهد تا باراین عضو نازددانه ی جدید شان را هم بیشترخودشان به دوش بکشند.

      با پیوستن اوکراین به اتحادیه ی اروپا ، مالیه دهنده گان اروپایی مکلف می شوند تا بارادامه ی جنگ فرسایشی اوکراین با روسیه را ، باراعمار دوباره ی صدها زیرساخت ویران شده درجنگ و بارنظام فاسد اوکراین را بیشتر به شانه بردارند ‌؛ که بی تردید این بارکشی و دنباله روی و ترس ازامریکا ، آرام آرام کمراین اتحادیه راهم خواهد شکست.
درست متکی به همین سیاست دنباله روی و ترس ازامریکاست که اتحادیه ی اروپا بسته ی کمک 55 میلیارد دالری به اوکراین را برای پیشبرد جنگ به تصویب رساندند. این تصمیم درحالی اتخاذ شد که اعضای کنگره ی ایالات متحده ی امریکا این مشتعل کننده گان اصلی آتش جنگ دراوکراین ، با بهانه ها و ترفندهای گونه گون از تصویب کمک یکباره گی 61  میلیارد دالری امریکا به اوکراین سر باز زده اند.

       حقایق نشان می دهد که سهمگیری مستقیم دولت‌های اروپایی در تمام جنگهایی که امریکا به راه انداخته است و حالا در جنگ اوکراین و پیروی از تحریم های بی رویه ی امریکا علیه روسیه ، سبب ایجاد بحران های جبران ناپذیر اقتصادی دراروپا شده و تاکنون صدها میلیارد دالر به اقتصاد و تجارت آنان صدمه وارد کرده است.
این دنباله روی جبن آلود ، کیسه های هر اروپایی متوسط الحال را خالی تر و دسترخوان اش را کم رونق تر کرده است.

     ایالت متحده ی امریکا که می خواهد همانند ترفند سودآور سیاست ” ایران هراسی ” در برابر اعراب ، با استفاده از سیاست ” روسیه هراسی ” ، اروپاییان ثروتمند را هم بچاپد ، تاکنون با فروش بی رویه ی تسلیحات مدرن نظامی ازجمله دهها فروند جت جنگی اف 35 بالای اروپاییان ، سودهای کلان چند صد میلیاردی به جیب زده است . این درحالیست که واشنگتن اتحادیه ی اروپا را از خریدن تولیدات روسی منع می کند درحالی که خود به خرید یورانیوم و سایر مواد حیاتی از روسیه تا هنوز ادامه داده است . این درحالیست که ایالات متحده شرکت های اروپایی را مجبور کرده است به جای خرید منابع ارزان انرژی از روسیه ، گازمایع گران قیمت امریکایی را خریداری نمایند.

      واقعیت این است که امریکا با براه انداختن جنگ اوکراین در اروپا ، در پهلوی تضعیف و ازهم پاشی روسیه ، تضعیف و ازهم پاشی اتحادیه ی اروپا را نیز مد نظر دارد . واشنگتن می خواهد با ادامه ی جنگ ویرانگر اوکراین ، با یک تیر چندین فاخته را شکار نماید.
ولی آیا امریکا تا چه زمانی و تا کجا می تواند این سیاست دورویی اش را با اروپاییان به پیش برده ، از نام اروپا و حالا حالا ازامکانات مالی – نظامی اروپا برای پیشبرد سیاست‌های خودخواهانه و جنگ طلبانه اش سود ببرد ؟

     آیا اروپاییان این را نمی دانند که ایالات متحده ی امریکا از هفتاد هشتاد سال به اینسو ، آنان را با خدعه و نیرنگ ، پشت هرجنگی کشانده است ؟ آیا آنان نمی دانند که نظام تک قطبی برهبری امریکا آخرین روزهایش را سپری می کند ؟
بدون شک همه را می دانند.

       به باورمن اروپاییان با درک این حقیقت که نظام تک قطبی برهبری امریکا آخرین روزهایش را سپری می کند ، دیریا زود به سیاست های دنباله رویِ بی چون چرا ازامریکا پایان داده ، به جای رودر رویی با جهانِ جنوب – بخصوص بجای رو در رویی با چین و روسیه ، سیاست همزیستی وهمکاری متقابل را با این دو کشور بزرگ در پیش خواهند گرفت و جهان نو را با واقعیت های انکار ناپذیر نو قبول خواهند نمود .

     اروپاییان این را هم  می دانند که آنان ناگزیربه نزدیکی و همکاری با روسیه استند واروپا فقط در دوستی و همکاری با روسیه است که به آرامش و رفاه و صلح حقیقی می رسد نه دردشمنی و عداوت با روسیه ….