اوج تاریکی همیشه قبل از سحر است !

دولت تدبیر و امید حسن روحانی اعلام کرد که در کمال تاسف نمیتواند بازار قیمت ارز را در تعادل نگه دارد ! اما با درایت وهوشمندی اسلامی دولت توانست قاطعانه قیمت چغاله بادام و آلوچه را در تعادل نگه دارد . دلار به مرز 6000 تومن رسید و این در حالی است که آمریکا فقط اعلام کرده از برجام خارج میشود…حالا فرض کنید که آمریکا واقعا از برجام خارج میشود چه اتفاقی میافتد ؟


به نظر من جنگی در کار نیست آمریکا قدرتش را دارد ولی به هزار و یک دلیل نمیخواهد . خروج غرب از برجام ، اقتصاد نسبتا پوکیده حکومت اسلامی را کاملا زمین گیر خواهد کرد
 و این یعنی فروپاشی سیستم از داخل به درون خودش ….


طبق تازه‌ترین آمارهای دولت برزیل، بیش از ۸۰۰ ونزوئلایی روزانه وارد این کشور می‌شوند . مردم بحران‌زده ونزوئلا همچنین به کلمبیا، شیلی، اکوادور، پاناما، آرژانتین و پرو هم می‌روند و تعدادی هم در ایالات متحده، اسپانیا، مکزیک و کاستاریکا درخواست پناهندگی داده‌اند. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در کاراکاس با اعتراضات شدیدی بر سر تورم نجومی و کمبود مواد غذایی و دارویی حین پنجمین سال رکوردی که این دولت تقصیر آن را به گردن خصومت غرب و سقوط بهای نفت می‌اندازد، مواجه است.


به گفته اسپیندلر، ونزوئلایی‌ها می‌گویند که از ناامنی، خشونت و گاها فقدان درآمد گریزان هستند و بسیاری از آنها در شرایط دریافت فوری غذا، پناهگاه و خدمات بهداشتی قرار دارند. به گفته او، ۱۰ پناهگاه در بوآ ویستا با گنجایش هر کدام ۵۰۰ تن، افتتاح شده است اما برخی از ونزوئلایی‌ها در خیابان‌ها زندگی می‌کنند….از نظر جغرافیایی و سیاسی ایران هیچ مشابهتی به ونزوئلا ندارد و یا قابل قیاس نیست . ولی از نظر اقتصادی وضع مردم ایران در سیستم اسلامی ولایت فقیه بدتر از ونزوئلا هم میشود . همان اقتصاد معروف و منتسب به خر ، حالا پاشنه آشیل حکومت اسلامی ایران شده است.

چرا دولت تدبیر و امید اسلامی حسن روحانی قیمت ارز را نمیتواند در تعادل نگه دارد ؟ چون دولت مذبور دکوری بیش نیست . اساسا از ابتدا کاره ای نبوده و نیست . این سیستم ولایت فقیه از همان ابتدا 2 صورت داشت یکی برای بیرون به نام دولت منتخب…و یکی هم از درون تمام اقتصاد و سیاست خارجی و داخلی را مثل اختاپوس در چنگال خودش اداره میکرد . دولت منتخب در هر دوره ای فقط بخشی از دیزاین صحنه بیرونی بود یا به قول خاتمی : دولت تحت سیطره ولایت فقیه حداکثر یک آبدارچی است . آنها خودشان بارها به صراحت اعتراف کرده اند : که واژه ” جمهوری ” را برای بیرون ابدع کرده اند والا عملا آنها به حکومت اسلامی اعتقاد دارند و عمل کرده اند !

مسیر برجام ظاهرا باید به این مافیای قدرت و اداره حسینقلی خانی اسلامی پایان دهد .شایعه کودتای سپاه پاسداران یعنی ارگانی که همه چیز را عملا در کنترل و اختیار دارد ، چه اتفاق بیافتد و چه خبری نشود … تاثیری در قوانین مسیر برجام نمیکند اگر نخواهند یا نتوانند مدنی شوند فقط کارشان سختر میشود و مردم ایران هم عقب تر خواهند رفت ، اگر هم توانستند مبارک است .


فهم و رویکرد غرب در پروژه برجام با نگاه مردم تفاوت دارد . منظورم همان مردمی است که هر بار با انبوهی تبلیغات کاذب پای صندوقهای رای میرود تا با نمایشات صندوق انتخابات ، اختاپوس واقعی و حاکم را مشروع نشان بدهد ! قیمت افسار گسیخته ارز در زندگی تمام اقشار مردم تاثیر منفی دارد ، اما اوج تاریکی همیشه قبل از طلوع ناگهانی سحر است .

09.04.2018
اسماعیل هوشیار