اعتراض مسکو به مداخله غرب در امور ونزوئلا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) از مداخله غرب در امور داخلی ونزوئلا به شدت انتقاد کرد.

زاخاروا

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در فیس‌بوک نوشت: تحولات ونزوئلا به خوبی نشان می‌دهد که چگونه جامعه غربی پیشرفته در واقعیت با قوانین بین‌المللی، حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور سایر کشورها برخورد می‌کند؛ از طریق برداشتن دولت آنجا (ونزوئلا).

روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخت و موجب شد تا تنش‌ها میان واشنگتن و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به بالاترین سطح برسد.

مادورو با انتقاد از این تصمیم، قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا را اعلام کرد و به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت زمان برای خروج داد. رئیس‌جمهوری ونزوئلا این تصمیمات را چهارشنبه در جمع حامیانش که در کاخ ریاست جمهوری در کاراکاس جمع شده بودند، اعلام کرد.

برزیل و سازمان کشورهای آمریکایی گوآیدو را پیش از اعلام رسمی او به عنوان رهبر ونزوئلا به رسمیت شناختند. آرژانتین، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، گوآتمالا، پاناما و پاراگوئه همین خط مشی را دنبال کردند اما بولیوی و مکزیک همچنان مادورو را به رسمیت می‌شناسند.

اعلام حمایت اردوغان از مادورو: برادرم کنارت هستیم

سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، پس از آنکه رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خود را رئیس‌جمهوری موقت این کشور آمریکای لاتین دانست، رجب طیب اردوغان در تماس تلفنی با نیکولاس مادورو از او حمایت کرده است.

اردوغان و مادورو

 ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه در پیامی توئیتری نوشت: رئیس‌جمهوری ما تماس گرفت و حمایت ترکیه از نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را ابراز کرده و گفت “برادرم مادورو! ایستادگی کن، ما در کنار تو ایستاده‌ایم.”

خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا چهارشنبه خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور اعلام کرد و توانست از حمایت واشنگتن و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین برخوردار شود. همین تحولات موجب شد تا رئیس‌جمهوری ونزوئلا که از ۲۰۱۳ قدرت را در دست دارد، به روابط با آمریکا خاتمه دهد.