مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

جنگ های جدید و متغیر های تازه و استفادۀ ی…

نویسنده: مهرالدین مشید تعامل سیاسی با طالبان یا بازی با دم…

                    زبان دری یا فارسی ؟

میرعنایت الله سادات              …

همه چیز است خوانصاف نیست !!!

حقایق وواقعیت های مکتوم لب می کشاید  نصیراحمد«مومند» ۵/۴/۲۰۲۳م افغانها و افغانستان بازهم…

«
»

از کدام منطقه می توان انتظار حمله روسیه را داشت؟ 

20.10.22در چند روز گذشته، نیروهای روسیه با موفقیت چندین تلاش اوکراینی ها برای پیشروی در تمام بخش های جبهه را دفع کردند و حتی در منطقه خارکف به موفقیت محلی نیز دست یافتند. سوال اما اینجاست، چه زمانی و کجا نیروهای روسی می توانند حمله بعدی را انجام دهند؟ 

نوشته آینورا علیوا
رسانه های روسی

نیروهای مسلح روسیه بدون اینکه منتظر ورود نیروهای ذخیره باشند، که هنوز در پشت جبهه آموزش می بینند، کنترل روستای (Vorobyovka/Gorobjowka) در قسمت جلویی در نزدیکی Kupyansk را به دست گرفتند. شاید این موفقیت تاکتیکی منادی یک حمله بزرگتر باشد. بدیهی است که با ورود نیروهای ذخیره، توازن قوا تغییر خواهد کرد و می توان انتظار حمله جدید روسیه را داشت. آسیب پذیرترین بخش های جبهه برای نیروهای مسلح اوکراین کجا هستند؟

نیروهای مسلح روسیه، به عنوان بخشی از حمله خود در منطقه خارکف، روستای Vorobyovka/Gorobyovka در نزدیکی Kupyansk را تصرف کردند. همانطور که ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه اعلام کرد، با انجام این کار، آنها شکست حساسی را به واحدهای تیپ یکم عملیات گارد ملی اوکراین وارد کردند.

سخنگو افزود: علاوه بر این، در نزدیکی روستای کیسلوکا در منطقه خارکف، تلاش یک گروه رزمی اوکراینی با حمایت تانک قصد حمله را داشتند خنثی شد. 

به گفته وی، دشمن بیش از ۶۰ سرباز، یک تانک، سه خودروی زرهی جنگی و دو پیک آپ مجهز به مسلسل را در یک روز در جبهه نزدیک کوپیانسک از دست داد. 
در جبهه همسایه در نزدیکی شهر کراسنی لیمان که اخیراً دوباره توسط ارتش اوکراین اشغال شده است. تلاش های دشمن در نزدیکی روستاهای Stelmachovka و Rozovka از LPR و روستاهای Karpovka و Ivanovka از DPR خنثی شد. کوناشنکوف گزارش داد که از رودخانه شربتس عبور می کند. 
به گفته وزارت دفاع، ۴۶ پرسنل نظامی اوکراینی در آنجا کشته شدند و دو خودروی جنگی پیاده نظام، ۶ خودروی زرهی و دو پیکاپ مسلح نیز منهدم شدند. 
سرهنگ ذخیره ولادیمیر یوسیف، معاون بخش ادغام اوراسیا و توسعه سازمان همکاری شانگهای در مؤسسه کشورهای مستقل مشترک المنافع، دستگیری وروبیوفکا را نشانه ای از یک حمله بزرگ نمی داند. 
با این وجود، او هشدار داد: “طبق فرضیات من، بیشتر بحث بهبود وضعیت تاکتیکی ما، یعنی تصرف بخشی از “منطقه خاکستری” است تا آزادسازی مکانی که توسط نیروهای اوکراینی اشغال شده است. 
بله، موقعیت تاکتیکی نیروهای ما در حال بهبود است، اما صحبت از آزادسازی منطقه خارکف یا آزادسازی کامل لوهانسک خیلی زود است. 
در عوض، یوسیف معتقد است: “بزرگترین “منطقه تنش” کلانشهر آرتجوموفسک (باخموت) باقی میماند.”

یوسیف به عنوان یک کارشناس نظامی توضیح داد: “آزادسازی آرتموفسک و شهر همجوار سولدار ادامه دارد، پس از آن احتمال عقب نشینی دشمن از سویرسک وجود دارد، در غیر این صورت این شهر محاصره خواهد شد. این به ما امکان می دهد به آخرین خط دفاعی اوکراین در دونباس – به کراماتورسک، اسلاویانسک و کنستانتینوفکا برسیم. برای انجام این کار، لازم است تعدادی از واحدهای رزمی دشمن، از جمله واحدهای اوگلدار و آودیوکا، در هم شکسته شوند.”
از سوی دیگر، میخائیل اونوفرینکو، کارشناس نظامی، بر این عقیده است که تصرف وروبیوفکا آغازگر حمله به این بخش از جبهه خواهد بود. 
وی تصریح کرد: این روستا در سمت چپ، ساحل شرقی رودخانه اسکل قرار دارد، بنابراین شاهد بخشی از یک تهاجم محدود خواهیم بود. 
هدف آنها بیرون راندن دشمن از کرانه شرقی اسکل و ایجاد یک خط دفاعی طولانی مدت در آنجا است. 
به گفته این کارشناس، استحکامات بتنی طولانی مدت از جمله سنگرها از مرز روسیه تا کراسنی لیمان در امتداد بانک Severski Donets ساخته خواهد شد. 
این خط دفاعی برای چندین ماه برقرار خواهد بود: “دقیقاً به همین دلیل لازم است که اخراج نیروهای مسلح اوکراین از کرانه چپ رودخانه هرچه سریعتر صورت گیرد.”
به گفته اونوفرینکو، دشمن در منطقه خارکف، خط دفاعی طولانی مدتی نمی سازد، بلکه برعکس، در بخش نیکوپل، از شهر کریووی روگ.
کارشناس ارزیابی می کند:
“دشمن احتمالا متقاعد شده است که حمله بزرگ ما در ساحل راست دنیپر برای آزادسازی زاپوروژیه احتمالا به زودی صورت میگیرد.”
با این حال، این بدان معنی است که ارتش روسیه باید در مکان دیگری “جایی که هیچ کس انتظارش را ندارد” حمله کند. اونوفرینکو معتقد است که این منطقه می تواند منطقه خارکف باشد که اخیراً رها شده است. 
الکساندر آرتامونوف، فارغ التحصیل آکادمی دیپلماتیک فرانسه و کارشناس نظامی معتقد است که نبرد برای آرتموفسک همچنان مهم ترین نبرد برای ارتش روسیه است. 
در آینده نزدیک، تشکیل نیروهای نظامی در آنجا می تواند تقویت شود تا خط مقدم را تغییر دهد و تدارکات را به پادگان اوکراینی در آودیوکا، اوکراین قطع کند. 
به گفته آرتامونوف، تصرف روستای Vodyanoye ضروری است، زیرا این امر امکان گلوله باران کل Avdeyevka را فراهم می کند. او بیان کرد:

تا آنجا که به نواحی شمالی‌تر مربوط می‌شود، مسیر رودخانه اوسکول باید به “میدان تنش” برای نیروهای مسلح اوکراین تبدیل شود. 

ما در حال حاضر پایگاه هایی بین شهرهای Kremennaya و Svatovo را در اختیار داریم و در امتداد “جاده زندگی” از سواتوو تا کراسنی لیمان استحکاماتی ایجاد می کنیم. نیاز فوری به جابجایی خط مقدم در اینجا وجود دارد. اگر نیروهای اوکراینی جاده را قطع کنند، مشکلات بسیار جدی برای تامین تمام نیروهای ما در منطقه ایجاد می‌شود.”

این کارشناس به ویژه تلاش های تیپ های قزاق را برجسته کرد که “به معنای واقعی کلمه متر به متر برای بازپس گیری لیمان تلاش کردند.” آرتامونوف متقاعد شده است:
“ما باید هر چه زودتر لیمان را برگردانیم، این بیش از هر چیز یک وظیفه اخلاقی و سیاسی است.”
در این رابطه، یوسیف مطمئن است که پس از ورود واحدهای تازه، که در پشت جبهه در حال آموزش و آمادگی هستند، حدود یک ماه دیگر در منطقه خارکف یک چرخش در جبهه رخ خواهد داد. 

او توضیح داد در این صورت:
“نیروهای کافی نه تنها برای بیرون راندن نیروهای اوکراینی، بلکه برای محاصره آنها نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، ما می‌توانیم در بخش دیگری از جبهه، نزدیک نیکولایف، حمله کنیم.”
یوسیف همچنین این تئوری را رد نکرد که شاید روسیه در اوایل نوامبر تلاش کند از خاک بلاروس به سمت اوکراین پیشروی کند، همانطور که در آغاز عملیات ویژه انجام شد. 

بی جهت نبود که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، در ۱۰ اکتبر اعلام کرد که یک اتحاد مشترک نیروهای مسلح در کشورش تشکیل خواهد شد. 

در همین حال فرمانده نیروی ترکیبی منطقه عملیات ویژه ژنرال ارتش اوکراین، سرگئی سوروویکین، روز سه‌شنبه گفت، تلفات روزانه ارتش اوکراین در کشته‌ها و مجروحان بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر است. 

با وجود این، دشمن همچنان در تلاش است تا به مواضع نیروهای مسلح روسیه در بخش‌هایی از جبهه نزدیک کوپیانسک، کراسنی لیمان، نیکولایف و کریووی روگ حمله کند.