جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

        تقدیم به ستره محکمه امارت اسلامی افغانستان

معروضه محمد عالم افتخار ولد محمد قاسم دارنده تذکره تابعیت 1401100148058   حضور…

حاکمیت طالبان؛ افزایش بحران و تکانه های بی ثباتی ملی…

نویسنده: مهرالدین مشید استبداد و تبعیض طالبان و به صدا درآمدن…

«
»

ازغلام بچه خواندن تا …

Voorbeeld van afbeelding

      نوشته ی : اسماعیل فروغی 

     درحالیکه کشتی بی بادبان افغانستان نزدیک به غرق شدن دیده می شود ، عطامحمد نورامپراتوربی تاج و تخت بلخ ، متردد و پشیمان ازحمایت ارگی های تمامیت خواه ، با غلام بچه خواندن امرالله صالح معاون اول رییس جمهور، بروی آتش نگرانی های مردم روغن بیشترریخته ، زمینه های غرق شدن این کشتی شکسته را بیشترفراهم کرده است.

     اینکه عطا محمد نوربا اتهام و تهدید و رییس پارلمان آقای رحمانی ، با صراحتی آشکار، آقای صالح را غلام بچه و ” روند سبزِ ” اش را سازمان وابسته به استخبارات بیرونی عنوان نموده اند ، و این که آقای صالح با برداشتن گام هایی نمایشی ، از وجود فسادگسترده ی دولتی در درون پارلمان حکایت و شکایت بر زبان دارد ، هیچ دردی را دوا نمی کند.

      شاید دراینگونه اظهارات برخی حقایق پشت پرده فاش شود ؛ اما این خروس جنگی ها که بی تردید ناشی از تضاد و تناقض منافع شخصی و مالی گروپ های مختلف مافیایی درون و بیرون نظام است ، نه تنها از کوه بزرگ دشواری های مملکت چیزی کم نمی کند ؛ بلکه بحران اعتماد را بیشتر دامن خواهد زد .

     تیم تمامیت خواه ارگ که اغلباً دربرپایی اینگونه خروس جنگی ها دست داشته و از آب خیت کردن های اینچنینی همواره ماهی های خود را شکارنموده اند ، اینبار نیز قوماندان” شش ونیم ” صبح را که شیفته ی قدرت وتشنه ی سرکوب حریفان است ؛ وارد معرکه کرده ، با مولتی میلیونران جهادیِ خود اش درگیر جنگهای زرگری نموده وازآن میان ، نقشه های خود را به پیش می برند .

    آنان ( بشمول آقای صالح ) که هرگز نیت و توان پرسان ازفسادسالاران دیسانتی وجهادی را ندارند ، از براه افتادن این تیاترهای تبلیغاتی که گاهی با گرفتاری موبایل دزدان به نمایش گذاشته می شود وزمانی با ویران کردن سینما پارک ؛ فقط یک قصد دارند : وآن منحرف کردن اذهان عامه ازناتوانی های شرم آوردولت درحفاظت ازجان ومال مردم وعدم صداقت در مبارزه علیه فساد گسترده ی دولتیست .

    اکنون همه میدانند که « شش و نیم » صبحِ آقای صالح یک حربه ی تبلیغاتی برای بقای سیاسی خود اش و به نحوی برای ادامه ی فساد و بی ثباتی در کشوراست . در غیر این ـ هرگاه آقای صالح توان و نیت مبارزه ی قاطع دربرابرفساد را دارد ، وقتی ادعای موجودیت فساد درمقامات دولتی دارد ، باید همین امروزفاسدان را افشا و فوراً به مراجع قانونی و رسانه ها معرفی نماید . مگراو معاون اول رییس جمهور نیست ؟  

    مگر آنان میتوانند ازوکلای فاسد ، از کرزی ها ، خلیلی ها ، عطا نورها ، سیاف ها ، قیومی ها ، فاروق وردک ها ، قدیرها ، گل آغا شیرزی ها ، نادری ها ، زاخیل وال ها ، رحمانی ها ودهها خانواده ی مولتی میلیونردیگردرباره ی منابع اصلی ثروتهای بادآورده ی شان بپرسند ؟

     مگرآنان توانسته اند یا می توانند با برنامه های « شش و نیم » از کشتارهای جمعی دوامداردرپاسگاههای سربازان ، کلان شهرها و شاهراه های کشورجلوگیری نمایند ؟ به یقین که پاسخ منفی است .

    خوشباوران و ساده دلانی که نجات افغانستان را ازفساد ، ذوق زده در تبلیغات فیسبوکی جلسات شش و نیم آقای صالح جستجو میکنند ، باید بدانند که منبع و مصدر اصلی فساد همین حکومتیست که امرالله صالح معاون با صلاحیت آن بوده و و دهها فساد سالار دیگر در درون آن حکم میرانند. بیرون از دولت نیز مافیای غاصب و چپاولگر دیسانتی ـ جهادی همدست با فاسدان حکومتی و خارجی ، چنان در بدنه ی جامعه و اقتصاد جامعه تنیده اند که دشواراست به اثرگذاری و صداقت این تلاش ها باور نمود .

    مردم به این باوررسیده اند که نه این تبلیغات فیسبوکی ضد فساد و نه این خروس جنگی ها میان رهبران سیاسی افغانستان ، به مصیبت های ما پایان خواهد بخشید . 

    مردم بخوبی میدانند که فقط صد تا سد و پنجاه سیاستباز مزدور و فاسد دیسانتی و جهادی است که به اشکال گونه گون ، هستی مردم را به گروگان گرفته و درحفظ و ادامه ی این وضعیت بحرانی تلاش و کوشش مینمایند . مردم مبارزه ی قاطع و به محاکمه کشاندن تمام فاسدان بزرگ را در درون و بیرون حکومت آرزو دارند .