فراخوان در مورد تبلیغات فاشیستی علیه مهاجرین افغانستان 

مردم بپاخاسته ایران  در روزهای گذشته تبلیغات فاشیستی گسترده‌‌ای علیه مهاجرین…

تئوری تفسیر،- در پشت نقاب هایمان؛ ما شما هستیم

Hermeneutik. آرام بختیاری مقوله تفسیر، از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی. علم…

مشرب پروانه

نوشته نذير ظفرمنكه پروانه   وار  ميسوزمهمه  از دست   …

عشق در فرگشت شدن

رسول پویان عـشـق با راز بقـا آهـنگ دل را سر کند مردوزن…

                           بارندگی چه است و چگونه شکل میگیرد؟

نوشته کریم پوپل مورخ ۱ اکتوبر سال ۲۰۲۳ اقلیم و آب هوا…

آخر خط و پایان بازی کشور های منطقه با امارت…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان حامی تروریسم و حکومت آنان تک گروهی…

            پاسخهای رسیده بسوال بی پاسخ وطن

خوشا بر مردم  دانای میهن خوشا برگوهر گویای میهن  بحیرت از سکوت…

 جامعهٔ بی قانون ـ ناشی از ردّاستمرارقوانین  وپی آمدآن برشهروندان

نگارش از«سخی صمیم» دراستقبال از بخش حقوقی برنامهٔ تلویزیون «أفغانستان…

بعد از باران

آقای "آسو ملا" (ئاسۆی مەلا) شاعر کُرد، زاده‌ی کرکوک و…

باران و باور

اسیر کنج قفس مانده ام پری بدهید رها ز دام شوم…

بگذار ناسزا گویند من حقیقت ها را مینویسم

نگارنده‌ی متن: نظامی فرستنده : محمدعثمان نجيب ✍ !  ما افغانها مردمی هستیم…

افغانستان،‌ کشور اعلامیه‌های پوچ از رهبران پوچ

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب. سیاست های جهانی از سپیده دم آشنایی انسان…

خطر افراطیت در جهان اسلام و نیاز به آیین نامه…

نویسنده: مهرالدین مشید رسیدن به قرائت رسمی از دین یگانه راه…

[ئەمن نەتەوەی رۆجیارم!]

دەریا گەنداویکە رەگەڵ پەلە ناسنامەیکی چرووک! لە رەڤین، تاکو خۆی بە…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی (رها) 

(۱) پروازِ پرستوها زیباست  اما دل‌ام پیشِ کبوتری‌ست  که روی دیوار کِز کرده…

به مناسبت میلاد رسول کریم صلوات علیه

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ: صد سلام و لک سلام بر سیرتش انس…

              چرخش معکوس

اگرچرخ اینچنین وارونه میچرخدچه خواهد شد اگر بازی چنین  پیچیده  میگردد…

ما در قرن سنگ‌دلی‌ها زنده ایم

منفعت طلبی واژه غم انگیزی که امروز هر روز جای…

مُلک بی قانون

رسول پویان جـز امـیـد زنـدگانی در سـر پندار نیست غیر نیکی و…

بررسی جرایم ضد بشریت. جرایم جنگی و جرایم ضد حقوق…

نوشته از بصیر دهراد بحث اوضاع وخیم و تشویش آور تخطی…

«
»

ارتش اوکراین و زلنسکی ــ خدشه‌دار شدن روابط در ارتش اوکراین

چه کسی نیروهای مسلح اوکراین را فرماندهی می‌کند نویسنده: سویاتوسلاو کنیازوف مترجم: ک. رادین برگرفته از : بنیاد فرهنگ استراتژیک، ۲۳ ماه مه ۲۰۲۲ *

کانال‌های تلگرامی ‌داخلی اوکراین و رسانه‌ها صحبت از درگیری در حال توسعه بین رهبری سیاسی این کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین «والری زالوژنی» می‌کنند. علیرغم تلاش‌های اطرافیان «ولودیمیر زلنسکی» برای پنهان کردن آنچه در حال رخ دادن است، این کار شدنی نیست. کانال تلگرامی ‌اوکراینی «رزیدنت» می‌نویسد: «در ستاد کل [اوکراین] مدت‌هاست گروهی از مستشاران ناتو کار می‌کنند که در حال برنامه‌ریزی عملیات نظامی‌ هستند. اخیراً به دلیل برخورد و رفتار ژنرال‌های آمریکایی با نیروهای ما به‌عنوان گوشت دم توپ که برای کشتار و سلاخی به جبهه شرقی فرستاده می‌شوند، برخورد شدیدی آغاز شده است. در این مورد، «زالوژنی» با رهبری سیاسی کشور که از نظر مشاوران [ناتو] حمایت می‌کند، اختلاف‌نظر داشت». آنطور که پیشتر کانال تلگرام «Legitimny» ادعا کرده بود، گروهی از افسران نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا در اوکراین مستقر هستند که این اختیار را دارند مستقیماً به یگان‌ها و تشکیلات اوکراین دستور صادر کنند و همچنین دستورات فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین را لغو کنند. در صورت سرپیچی از دستورات آمریکایی‌ها، این خطر وجود دارد که کیف بدون حمایت مالی و نظامی‌ واشنگتن بماند. در این میان، آمریکایی‌ها از نیروهای مسلح اوکراین اقدامات قاطع‌تری می‌خواهند ــ یک ضدِ حمله، و نه «نشستن در شهرها». به عقیده رهبری ستاد کل اوکراین، پنتاگون از توانایی‌های واقعی نیروهای مسلح روسیه آگاه نیست. فعلاً که، مشاوران نظامی ‌از آن سوی اقیانوس، نیروهای مسلح اوکراین را به شکست رسانده‌اند. همه اینها بر درگیری شخصی بین «زلنسکی» و «زالوژنی» تحمیل شده است. این درگیری پس از علنی شدن نتایج یک نظرسنجی جامعه‌شناختی که توسط آژانس « Rating» (یک سازمان تحقیقاتی مستقل و غیردولتی اوکراینی است که در انجام انواع تحقیقات جامعه‌شناختی با رعایت استانداردهای بین‌المللی تایید شده، عمل می‌کند. مترجم) انجام شد، در گرفت و نشان داد که محبوبیت فرماندهی ارتش در میان مردم مناطق تحت کنترل کیف بالاتر از رتبه «زلنسکی» است. فعالیت «زالوژنی» در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد بنیاد اجتماعی شخصی توسط تیم «Ze-Team» به‌عنوان تلاشی برای نشستن بر جای رئیس‌جمهور تفسیر شد. از آن لحظه، «زالوژنی» تقریباً به‌طور کامل از رویدادهای عمومی ‌و شبکه‌های اجتماعی ناپدید شده است و اظهارات وی برای رسانه‌ها اکنون صرفاً جنبه غیرشخصی دارد.

به گفته داخلی‌ها، رویارویی «زالوژنی» و «زلنسکی» و آمریکایی‌های پشت سر او در حال رسیدن به سطح جدیدی است. آنطور که نویسنده کانال «رزیدنت» ادعا می‌کند، «زالوژنی» بر خروج گروه اوکراینی از «سورودونتسک» اصرار دارد، جایی که داستان «آزوفستال» ممکن است در آینده نزدیک برای نیروهای مسلح تکرار شود. با این وجود ، «زلنسکی» ضمن اعلام اینکه پس از تسلیم ارتش اوکراین در «ماریوپل»، اوکراین به نمونه جدیدی از «شجاعت و قهرمانی» نیاز دارد، نمی‌خواهد گوش فرا دهد. آمریکایی‌ها به «زلنسکی» پیشنهاد می‌کنند که «سورودونتسک» باید به هر بهایی حفظ شود. این که نظامیان برای رژیم و اربابان آمریکایی آن فقط به‌مثابه «گوشت دم توپ» خدمت می‌کنند، در تلاش نیروهای مسلح اوکراین برای تصرف جزیره «مار» نشان داده شده است. به گفته ژنرال «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه، این اقدام آشکارا ناامید‌کننده، برای اوکراین بیش از ۵۰ سرباز نیروی ویژه نخبه، چهار هواپیما، ده هلیکوپتر، ۳۰ پهپاد و سه قایق هزینه داشت. ارتش به‌خاطر امید واهی به آزاد‌سازی بنادر منطقه «اودسا» قربانی شد تا صادرات غلات به مشتریان غربی را آغاز کند. اکنون، از قرائن داده‌های خبرنگاران نظامی، ده‌ها سرباز نیروهای مسلح اوکراین در حال ترک مواضع و تسلیم شدن هستند. و جنگجویان دفاع ارضی شورش می‌کنند ــ آنها پیام‌هایی را روی ویدیو با درخواست از «زلنسکی» ضبط می‌کنند و در آنها از جنگیدن خودداری می‌کنند. چیزی که هست رژیم کیف در روزهای اخیر شروع به انتقال یگان‌های دفاعی به خط مقدم از غرب و مرکز اوکراین کرده است که تسلیحات سنگین ندارند و هیچ آموزشی ندیده‌اند. سربازان تیپ‌های ۱۰۱ و ۱۱۵ دفاع میهنی در تظاهرات شرکت می‌کنند. و بستگان رزمندگان تیپ ۱۰۳ و ۵۷ ادارات نظام وظیفه و ارگان‌های دولتی را در پشت جبهه محاصره می‌کنند. فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین ضمن باز گذاشتن دست معترضان، آنچه را که روی می‌دهد نادیده می‌گیرند. در این شرایط، «تیم Ze» به تهدیدات علیه فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین روی آورده است. «اولکسی آرستوویچ»، سخنگوی دفتر رئیس‌جمهور، ضرورت پی بردن به این که چرا نیروهای مسلح فدراسیون روسیه بسیار سریع جنوب اوکراین را تصرف کردند، اعلام کرد. وی از جمله دلایل این رویداد را «بی‌لیاقتی و خیانت» نامید. در پاسخ، «تاراس چموت»، فعال اجتماعی، نزدیک به فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین، ضمن یادآوری اینکه ارتش اوکراین در دوران «زلنسکی» رشد نکرده بلکه سفارش دفاعی و نظامی‌ شکست خورده است، «تیم Ze» را به «دستبرد از سوی افراطیون» متهم کرد. به‌نظر می‌رسد چیزی در ارتش اوکراین دارد آغاز می‌شود.

* https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۲/۰۵/۲۳/ukrainskie-voennye-i-zelenskij-otnoshenija-pod-znakom-voprosa-۵۶۲۵۵.html