چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

مختصری درباره تاریخچه احیای مجدد و باز ساز ی…

جهان درویرانی افغانستان دست داشت درین شکی نیست و اظهر…

ازمثالهای زشت ونامیمون فدرالیزم

برګرفته برخی از مقاله تحقیی تحت عنوان (سیستم ونظام های…

«
»

آمریکا نگران از دست دادن پایگاههای هواپیماهای بدون سرنشین خود در افغانستان است

نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد: استدلال دولت ˈاوباما ˈ برای تاکید بر ابقاء درصدی از نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال 2014 این است که می گوید با خروج همه این نیروها، آمریکا ناگزیر خواهد بود همه پایگاههای نگهداری هواپیماهای بدون سرنشین خود در این کشور را تعطیل کند .

نیویورک تایمز در این گزارش می نویسد: دولت کابل از امضاء توافقنامه امنیتی امریکا -افغانستان طفره می رود و بحث میان دو کشور بر سر ابعاد نیروهایی که باقی خواهند ماند و مدت زمان حضورشان در افغانستان جریان دارد.

امریکا می گوید که خارج شدن همه نیروهای امریکایی از افغانستان بر منافع دراز مدت امنیتی امریکا در پاکستان هم تاثیر گذار خواهد بود.

به لحاظ سرسختی کرزی در طفره رفتن از امضا این توافقنامه، موضوع به حدی برای دولت اوباما جدی شده است که این دولت تیمی متشکل از متخصصان اطلاعاتی، نظامی و سیاسی را برای بررسی همه ابعاد کار در صورت خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان تشکیل داده است تا عمق مضرات و خسارتهای عدم امضا این توافقنامه را در همه ابعاد بسنجند.

ˈحامد کرزیˈ رئیس جمهو ر افغانستان سرسختانه مقابل امضا این توافقنامه ایستاده است.

دولت اوباما به چاره اندیشی افتاده است تا خود را با واقعیات جدید در افغانستان منطبق سازد به گونه ای که حتی الامکان منافعش در منطقه آسیب نبیند.

با ترک نظامیان امریکایی از افغانستان، پایگاههای هواپیماهای بدون خلبان امریکا در افغانستان که در کنترل ˈسیاˈ است به طور خودکار تعطیل خواهد شد چون دیگر نگهبانی نخواهد داشت.

هواپیماهای بدن سرنشین امریکایی از این پایگاههای به دورترین سرزمینهای کوهستانی پاکستان که مرکز فرماندهی ˈالقاعدهˈ است به پرواز در می آیند.

بر پایه این گزارش، استدلال امریکا این است که در غیاب هواپیماهای مورد نظر، امکان بروز یک بحران جابجایی و یا انتشار مواد هسته ای در منطقه وجود دارد.

وزارت دفاع آمریکا ˈپنتاگون ˈ می گوید بعد از خروج از افغانستان یا باید 10 هزار سرباز منحصراˈ در امور آموزشی و مبارزه با تروریزم در این کشور باقی بمانند و یا هیچ کس.

پایگاههای هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در سراسر افغانستان گسترده است به خصوص در شرق این کشور که دستگاههای نظارت بر تاسیسات هسته ای پاکستان هم در همین مکان مستقر است.

اوباما فردا /سه شنبه/ در نطق خود به عنوان ˈوضعیت اتحادˈ به موضوع خروج امریکا از افغانستان که تا پایان امسال انجام خواهد شد اشاره خواهد داشت. این جنگ 13 ساله، طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا ثبت شده است.

اوباما بر ماندن 8 تا 12 هزار نیرو در افغانستان بعد از سال 2014 صراحت دارد بر این مبنا که هم نیروهای امریکایی و هم نیروهای ائتلاف و عمدتاˈ سربازان امریکایی در این کشور بمانند .نیروهای ˈناتوˈ هم در پایان امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، اوج گرفتن شورشها در عراق و همچنین ظهور مجدد ˈالقاعدهˈ در دو کشور سوریه و عراق، عامل اصلی تاکید امریکا بر حضور درصدی از سربازانش در افغانستان است.

امریکایی ها می گویند که هدف تعلل کرزی در امضا این توافقنامه امتیاز گرفتن از امریکاست و اینکه بتواند از امریکا در ازا آن امتیاز بگیرد.

ˈدانیل مارکیˈ از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا در این باب می گوید: این توافقنامه اهرم قدرت در دستان کرزی است و او می خواهد با آن به ما ثابت کند این ما هستیم که محتاج اوییم نه او محتاج ماˈ.

بر همین محور، ˈجان کری ˈ وزیر خارجه آمریکا امروز /دوشنبه/ در کاخ سفید با ˈسرتاج عزیزˈ مشاور امنیت ملی پاکستان دیدار می کند. محور اصلی گفت و گوهای این دو مبارزه با تروریزم و برنامه هسته ای پاکستان و کیفیت حراست از آن است.

به نوشته نیویورک تایمز، پاکستان ظرف سالهای اخیر سلاحهای تاکتیکی کوچک هسته ای تولید کرده که مشابه همان سلاحهایی است که امریکا در دوران ˈجنگ سردˈ در اروپا مستقر کرده است.

پاکستان می گوید که این سلاح را برای دفع کردن حمله احتمالی هسته ای هند ساخته است .

اما امریکا می گوید که این سلاحها به سهولت قابل سرقت کردن توسط هر فردی است و امریکا هم با استناد به همین فرضیات، تاسیسات دیده بانی از زرادخانه هسته ای پاکستان را در سطح منطقه نصب کرده است.

دولت اوباما در سال 2009 بر پایه این ظن که مواد هسته ای و یا یک سلاح هسته ای در پاکستان مفقود شده است، دستور ساخت پایگاههای دائمی نظارت بر توانمندی هسته ای در منطقه را صادر کرد.

استدلال امریکا این است که با خروج امریکا از افغانستان همه این توانمندی به طور خودکار مضمحل خواهد شد و حملات هواپیماهای بدون خلبان امریکایی به پاکستان و دیده بانی رخدادهای هسته ای بطور کل در سطح جهان مخدوش خواهد شد.

تیراندازی به ˈریموند دیویسˈ پیمانکار امنیتی امریکایی طرف قرارداد با ˈسیا ˈ در پاکستان و نیز کشته شدن ˈاسامه بن لادنˈ رهبر سابق القاعده (هر دو در سال 2011 در پاکستان)، منجر به تعطیل شدن مقر این هواپیماها در پاکستان شد.

هواپیماهای بدون سرنشین مدل RQ-170 نقش اصلی در شناسایی محل اختفای بن لادن در روستای ابیت آباد پاکستان داشتند.

از نمونه هواپیماهای بدون خلبان امریکا در افغانستان پریدیتور ˈ Predator و مدل ریپر Reaper است. ریپر بزرگتر و سریعتر است و مسافتهای طولانی تر را پرواز می کند بدون آنکه نیازی به بازگشت به مبداء باشد.

ˈریپرˈ جدیدترین، بزرگ ترین و توانمندترین وسیله نقلیه مسلح بدون سرنشین است. برد آن بالغ بر 1100 مایل است. با این هواپیما دور افتاده ترین روستاها در پاکستان در محدوده برد پروازی این هواپیما و حملات آن می گنجد و این هواپیما می تواند از پایگاهش در قرقیزستان این روستاها را هدف قرار دهد.

افزون بر یک دهه است که پنتاگون پایگاههایی در کشور قرقیزستان دارد. امریکا قرار است در ماه ژوییه این پایگاه موسوم به ˈماناسˈ را ترک کند.

ˈریپرˈ حتی می تواند سایر کشورهای متحد امریکا در حاشیه ˈخلیج فارس ˈ را هم در برد محدوده پروازی خود قرار دهد. اما دور بودن بعد مسافت آن این هواپیما را قادر به حملات موثر در این مناطق نمی سازد.

بعید به نظر می رسد کشورهای حاشیه خلیج فارس هم اجازه حملات این هواپیماها را از خاک کشور خود بدهند. به همین دلائل مقامات امریکایی می گویند که هیچ کشوری بهتر از افغانستان برای نگهداری این هواپیماها نیست.