« من هزاره استم » یک شعارتبلیغاتیست

             رهبران سود جوی هزاره ها کجا استند ؟    …

کانت،- شورش علیه ارتجاع با سلاح شناخت و روشنگری

آرام بختیاری هشت مکتب فلسفی متکی به نظرات کانت.  موضوعات فلسفه کانت(1804-1724.م)،…

دیدار گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان…

بعد از ظهر روز شنبه اول اکتوبر جناب ریچارد بینت…

طالب رخ بدل می کند تا داعش ظهور کند

عبدالناصر نورزاد به وحشت انداختن مردم از حضور و استقرار گروهک…

توحش طالبان به روایتی دیگر

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان مردانی مرموز و هزار چهره زمانی که بیانیۀ…

ایمان نریمان

بانو "ایمان نریمان" با نام اصلی "ایمان فواد فخرالدین" مشهور…

ادامه ی جنایات خونین و نسل کشی علیه هزاره ها…

    نوشته ی : اسماعیل فروغی     حمله ی وحشیانه انتحاری درغرب کابل…

قتل عام

رسول پویان جهـان نظاره گـر قـتـل عـام انسـان است نه رحم وشفقت…

اعلامیۀ سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان

ماشین کشتار فاشیسم اسلامی همچنان از انسان‌های محروم قربانی می‌گیرد بامداد…

وحدت یا ائتلاف؟

داکتر آرین اگر واقعیت دارد که احزاب چپ و میهن پرست…

بند قفس

                                 آمد خزان به دیدن گلشن هوس نماند  ذوق هوای نسترن و…

آزادی و حق زندگی

رسول پویان باید از نو جنبش و حماسـه ها برپا کنید گرز…

صدای الهام بخش آزادی زنان !

امین الله مفکر امینی 2022-29-09 دختر کنار مادری رفته…

بدترین سال تاریخ جهان!

یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است…

افراطیت طالبانی هرگونه بازخوانی از اسلام را به چالش کشیده…

نویسنده: مهرالدین مشید استفادۀ ابزاری از اماکن و شعایر دینی، ضربه…

کوتاه سخنانی از میلاد تا رحلت حضرت محمد«ص»

نصیراحمد –مومند                                                                        سدنی - آسترالیا خدا درانتظار حمد ما نیست       محمدچشم براه…

نوای آزادی

ای آنکه سرزمینم ، بسپرده ای به دشمن زیبا بهار آن…

عشق تکامل

پویان رسول است دل عشـق خـدا و هستی و…

معشوق تاريخي

بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از دور،…

«
»

یکی از رهبران واقعی “طالبان” به قتل رسید!

ایمن الظواهری رهبر القاعده و همچنان رهبر واقعی طالبان به اثر شلیک دو راکت از یک هواپیمای بیسرنشین سی آی ای زمانی که در بالکن محل اقامتش در شیرپور کابل ایستاده بود به قتل رسانیده شد. این خبر به سرعت در تمام رسانه‌های بین المللی بازتاب گسترده یافت و درمورد قتل این رهبر مرموز القاعده حدس و گمان های زیادی به نشر رسیده است.

نگارنده به این باور است که هم مانند با به قتل رسانیدن اسامه بن لادن و ملا اختر محمد منصور رهبر پیشین طالبان که با استفاده از پاسپورت پاکستانی و نام مستعار، آزادانه از راه ایران به دوبی و قطر سفر می‌کرد، دستگاه استخبارات نظامی پاکستان در این قتل نیز به احتمال زیاد نقش کلیدی داشته است. آن دو در یک برهه خیلی حساس و هم‌چنان بسیار دشوار برای پاکستان و به منظور کسب حمایت و مساعدت اداره امریکا به دسترس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا قرار داده شدند و در حقیقت در تطبیق آن عملیات های بسیار پیچیده سهم عمده گرفتند؛ هر چند در ظاهر آن را انکار کردند.

حالا هم طالبان با سپری شدن دست کم یک سال از اشغال کابل نسبت به سیاست های امنیتی و سیاسی پاکستان در افغانستان تا جایی بی تفاوت شده اند و بیشتر زیر نفوذ رهبران و ایدیولوگ های القاعده قرار گرفته اند و بر اساس رهنمود های آنان عمل می‌کنند و همه تعهداتی را که پاکستان در ارتباط به افغانستان به جامعه جهانی وعده سپرده بود، حتا باز شدن مکتب های دختران بالاتر از صنف ششم را نیز بی اثر ساختند و به حیثیت و اعتباری که پاکستان ندارد، بیشتر از پیش صدمه وارد کردند.  بنابر آن با در نظر داشت دشواری ها  و پیچیده گی های سیاسی، امنیتی و اقتصادی پاکستان و همچنان وضعیت موجود در امریکا و افتضاحاتی که اداره امریکا با آن مواجه است، ایجاب می‌کرد و ضرور بود که یک حادثه بزرگ رخ دهد و گویا در نخستین سالگرد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، رییس جمهور بایدن دست آوردی داشته باشد و اعتبار سخت صدمه دیده خود را با این همه افتضاحات تا حد امکان جبران کند.

مبرهن است که دستگاه امنیتی و نظامی پاکستان با یک برنامه بسیار فریبنده ایمن الظواهری را از محل امن در نوار سرحد به کابل انتقال دادند تا با خانواده خود در این شهر که حالا کاملن در اختیار گروه حقانی قرار دارد به سر برد. هم زمان، اطلاعاتی در باره وی و محل اقامت وی را با سازمان استخبارات مرکزی امریکا در میان گذاشتند تا در این برهه خیلی حساس، این برگ بسیار مهم و برنده و به اصطلاح تروریست شناخته شده بین المللی را به دست امریکایی ها به قتل برسانند. هم زمان به رهبران طالبان نیز هوشدار دهند که هیچ کدام شان از دید و نظر دستگاه های استخباراتی دور نیستند و هر گاهی که خواسته باشند به خدمت آنان نیز خواهند رسید.

آیا قتل ایمن الظواهری در شهر کابل و در مصون ترین منطقه شهر و در جوار منزل حقانی در شرایطی که طالبان سخت زیر فشار جامعه جهانی، کشورهای منطقه و همسایه‌ها قرار دارد، بر چگونگی سیاست های بسیار سختگیرانه، خشن و غیر انسانی طالبان اثر خواهد گذاشت ؟ و آیا این گروه متحجر با یک استحاله داخلی تغییر ماهیت خواهد داد؟ 

به زودی به این پرسش ها پاسخ خواهیم یافت.

دستگیر صادقی

2 اگست 2022