گوهر انسانیت

رسول پویان طالب به ارگ آید وداعش به سنگر است این صلح…

نقد را نباید با توهین و بی ادبی به اشتباه…

نویسنده: مهرالدین مشید نقد پویایی و کمال جویی و چراغی بر…

فقط یک خیابان دیگر، باقی مانده!

(طنز روز)   کمباور کابلی   «سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به عکس‌های…

د سلیمان لایق شهادت ستره سیاسی فرهنګي ضایعه

د افغانستان او د سیمې د ادب او فرهنګ ستره…

مستیِ عشق دل

رسول پویان دو دل که بهم شدند جدا نتوان کرد جز مهر…

کاش؛ هـزار سلیمان لایق و میر اکبر خیبر میداشتیم!

محمد عالم افتخار تماس و ابراز نظر؛ و احیاناً تحلیل و…

نمایشگاه عکس زنان کرد؛ گره‌خوردگی طبیعت، مبارزه و سیاست

«به عنوان زنی ایرانی، من از تبار تاریخ گم شده…

مٌلک آبایی نباشد بهر ستم!

امین الله مفکرامینی هم میهــــن! مٌلک آبایی نباشد بــهرستم چــــرادامانش…

در سالگرد مرگ شاملو: کارکرد گروهها و “روشنفکرانِ” “چپ” ایران

بقلم داود باقروند ارشد این یادداشت به نقد هنری شاملو و…

عید یعنی چه ؟

عید سعید اضحی را خد مت همه دوستان گرانقدر و…

عید

عید است ولی کینه ز دلها نه تکاندیم گردی نشد از…

عید مردم

رسول پویان عـیـد قـربان قتل عـام گوسـفندان می کند طالب و داعـش…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر به…

میهن

ای زادگه ام سخت پریشان تو هستمآتش به تن ازآتش…

مسخ و تحریف اطلاعات؛ بازی با سرنوشت مردم و جاده…

نویسنده: مهرالدین مشید آنگاه که دستگاهیان دست به مسخ و تحریف…

کابوس

پوهندوی شیما «غفوری»  خواب می بینم زمین لرزان شده طفل روحم چون…

شکننده گی اوضاع و ناهماهنگی ها را دست کم…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان در جغرافیایی از ناکجاآباد تاریخ خواستم در مورد…

ممپلی وکشت آن در افغانستان

نوشته کریم پوپل مورخ ۲۷ جولای ۲۰۲۰ ممپلی  که نام علمی آن…

نگهداری مواد غذائی در طول تاریخ بشری

نوشته کریم پوپل مورخ ۰۵.جولای.۲۰۲۰ اکثر محصولات غذائی را نمی توان در…

فعالیت سازمان جوانان مترقی ( شعله جاوید ) درافغانستان

نوشته کریم پوپل مورخ 6 جولای ۲۰۲۰     سازمان جوانان افغانستان…

«
»

واقعیت های پنهان در ماجراهای عیان در افغانستان 

C:\Users\Noori\Desktop\Sekandari\afgusa3.jpg

چپنگر راستگو

بخش دوم

با در نظرداشت عمق و پهنای فاجعه در کشور عزیز مان، باید واضحأ اذعان داشت، کشور هایی که به بهانه ی سرکوب تروریست‌ها به لباس دوست در افغانستان هجوم آوردند، طی تخمینأ دو دهه با ایجاد سازمان های دهشت افگن که خود   ایجاد کرده بودند؛ سبب این همه جنایات، کشتار و ویرانی گردیده اند. بیه نام تساند و دوستی اهداف شوم خود را به پیش برده و ملت مان را از پشت خنجر زده اند که هیچگاهی این فجایع تراژید جبران نخواهد شد.

همه مهاجمین در راس ایالات متحده ی امریکا دروغ گفته اند؟ در موجودیت آنها که سرزمین افغانستان تحت اشغال زمینی و هوایی آنها قرار داشت به عوض یک سازمان مزدور و دهشت افگن چندین گروه دیگر به میان آمده حتا و حتا  آقای کرزی اعلام داشت که فابریکه طالب سازی و دهشت افگنی را در زندان بگرام ایجاد نموده اند.

به هر صورت،  اکنون که بسیار دیر است  ” پیشنهاد من به دولتمردان، سازمان ها و احزاب سیاسی و مردم شریف افغانستان این است که همه متحد شوید و  مخالفت ها را کنار بگذارید!

 قوم پرستی و خودخواهی را کنار گذاشته در این موقع حساس دست بدست هم بدهید!

 کی نمی نمیداند که کرزی و اشرف غنی از کجا آمده و به وسیله ی کی ها و چطور بقدرت رسیده اند.

 چیزی که امروز مهم است این است که رژیم فعلی با در نظر داشت جمهوریت پایه های حقوقی سیکیولار قایم دارد و از نگاه حقوقی دلایل قوی مورد برهان است. زیرا موسسه ملل متحد، اتحادیه اروپا و سایر کشور های جهان آنرا به رسمیت شناخته اند و پایه های وسیع مردم سالاری دارد که در جهان معمول است. و در این مدت هژده سال بالای آن سرمایه گذاری گردیده است!!! و به درجه اکمال و پختگی نیز در این مدت رسیده است!!!

طالبان که اصلأ پاکستانی هستند؛ اگر فرض کنیم که از آن طرف خط دیورند هم باشند، اکنون پاکستانی شده اند و برای منافع پاکستان قوهٔ متحارب را علیه کشور ما ایجاد کرده و اتباع افغانستان را هر روز به قتل می‌رسانند یعنی اولاد ناصالح افغانستان هستند.

یگانه خواست آنها این است که نظام جمهوریت را از بین ببرند. زیرا پایه های حقوقی قوی دارد یعنی باز تکرار میکنم که موسسه ملل متحد، اتحادیه اروپا و امریکا از طریق لویه جرگه که بنیاد حقوقی و قانونی افغانستان طی مرور زمان طولانی بوده میباشد.

آیا ملا محمد عمر که توسط اردوی پاکستان به قدرت رسانیده شد تا زمانیکه توسط دستگاه استخباراتی پاکستان سر به نیست گردید کدام سیاستمدار افغانستان بشمول رهبران مجاهدین آنرا دیده اند؟

من شخصاً عکس های وی را در مجله امریکایی دیدم که پسر مقبولی بود در بین رهبران به اصطلاح دینی مردم پاکستان از قبیل سمیع الحق، مولوی فضل الرحمن، حسین احمد و غیره موجود بود و هر یکی یک حلقهٔ از لنگی وی را دور میداد و بالاخره وی را بحیث امیرالمؤمنین افغانستان گسیل نمود ( من صورت انتخاب وی را از طریق تلویزیون سال ها قبل مشاهده نمودم ) وی مستند از طریق آی اس آی بحیث امیرالمؤمنین افغانستان انتخاب گردیده بود.

انگلیس ها و اکنون امریکایی ها را عقیده بر آنست که تا رهبران افغانستان کور و یا لنگ نباشند افغان ها آنرا بحیث رهبر قبول نمیکنند و به آن عقیده پیدا نمیکنند!

البته منظور من مردم و ملت شجاع انگلیس و امریکا نبوده صرف منابع استخباراتی و ملا لارینسها و غیره افراد که سال‌های قبل تا امروز بمقصد منافع سیاسی خود ملت های دیگر را تحقیر میکنند میباشد.

من به آنعده روشنفکران افغانستان که در قضاوت خود ها عادل نبودند و نسبی قضاوت نمیکردند، قضاوت نسبی در حصه موقف جیوپولیتیک افغانستان، خاطر نشان می نمایم، آنقدر امریکا پرست شده بودیم که حقایق را هیچ نمی دیدیم. فکر میکردیم که حل مشکلات همه چیز ما آمریکا است، چه سبکسری بیجا!

اکنون تجربه ثابت ساخت که تا امریکا دوست ما است، یک خطوه هم از منافع پاکستان نمی‌گذرد. به گزارش رسانه های معتبر بین المللی که یک قسمت قوای امریکا افغانستان را ترک کردند سلاح خویش را برای پاکستان واگذار کردند.  هدف از دوستی با افغانستان تخته خیز به آسیای میانه و  نفوذ برکشور چین و روسیه و ایران میباشد. یعنی مداخله به کشور های همسایه افغانستان که در سیاست فعلی امکان پذیر نمیباشد. از همینجاست که افغانستان میدان رقابتهای کشورهای بی شمار جهان مخصوصاً همسایه گان آزمند و دام استخباراتی آنها گردیده و وطن دوست داشتنی ما به این روز بد افتاده است.

امریکائیان مانند روس ها که افغانستان را در بام بالا و توازن قوت های دفاعی آنرا از بین بردند و خود عزم سفر کردند. اکنون امریکا دشمنان تاریخی افغانستان را که ملیشه های پاکستانی( طالبان) و سربازان آنطرف مرز است میخواهند بالای سرنوشت اکثریت مردم افغانستان حاکم نمایند. آنها با چشم سفیدی و دیده در آئی سخن از امارت اسلامی میزنند. افغانستان درین مدت چهارده قرن یعنی چهارده صد سال اسلامی بوده که در آن مردمان متدین و مردان  نامدار با کلتورعالی انسانی و اسلامی زیست نموده و از وجب وجب خاک آن نیز دفاع نموده اند. در این مدت اقلأ ۵۰ سال اخیر( جز حاکمیت های مجاهدین و طالبان) اداره و مدیریت آن به شکل سیکیولار پیش برده شده است.

اکنون قصه انگلیس امریکا حتی اظهارات وزیران دفاع و خارجه آن ها مفت است. زیرا عملاً طالبان را برسمیت شناختند. از همینجاست که آنها با جسارت کامل مانند سابق جوانان افغان را به قتل رسانیده و عدم صلح را با افتخار کامل برای خوش‌خدمتی باداران آمریکایی خود زمزمه و عدم توافق خود را ابراز مینمایند! ادامه دارد…