فروریزی «فراروایت» ها؛ امری تاریخی یا فراتاریخی؟ 

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی و امریکا به افغانستان بسیاری از…

قلم نماد آگاهی و آزادی و فرهنگ

نویسنده: مهرالدین مشید ن و القلم و مایسطرون به بهانهء روز قلم امروز…

شوق همدلی

رسول پویان جانا بیا که در دل و در دیـده جا…

سیمرغ سیمین تن رویا های من

نوشته‌ی محمد عثمان نجیب  بخش هفت : اَها ای آسمان هایی که…

سخت تنها بدون تو

مجید احمدی غزل سرای زیبایی های زبان فارسی دری، غزل…

د وطن حال

سید عبید الله نادر خیالي خیالي ګــلونه ،له دې…

صد سخن

محمد عثمان نجيب يادكرد مختصر! «صد سخن» را در اغاز بدون…

سازمان های بدون رهبر

  با در نظرداشت بعضی از ترفند های ادبی، جملات و…

داستان کتابچه خاطرات

قسمت اول نوشته ء رویا عثمان (انصاف) یک روز پاییزی بود و…

یک تصویر یک کشور سخن

بگذر زین گذرگاه خطر و خونین ای دخت‌ شجاع و نازنین نفرین…

د وختونو آئینه

سید عبیدالله نادر د شعر او ادب د برخي د پاره داســي…

War Peace Corrupt Regime Mafia Group being used for Occupation…

By Fateh Sami Date: 2nd May 2021 A panoramic view of the…

مارکس و گونه پرستی از خود بیگانگی 

پیوست به گذشته... بخش (2) جان بلامی فاستر و برت کلارک برگردان: توسط نقد…

افغانستان : بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار…

به مناسبت سوم ماه می روز جهانی آزادی رسانه‌ها، گزارشگران…

در این روز اول ماه مه

نام مرا تمام جهان می‌داند، نامی ‌به سادگی خاک نامی‌ به روشنی…

روایت بایدن از پیروزی شکستبار و جنایت های امریکا در…

نویسنده: مهرالدین مشید جوبایدن در سخنرانی خود در هر دو مجلس…

مسلمانی این همین است که ما می بینیم؛ استاد دانشمند!

محمد عالم افتخار با اینکه صحت خوبی نداشتم و در غیر…

تبجيل از يك شخصيت مترقى و پيشرو

میرعبدالواحد سادات روزگار ما ، عصر شكست ارزشها است و…

جیغ سکوت

رسول پویان جیغ سکوت گـوش فلک را دریده است فـریـاد خـامـوشـانـۀ دل…

قضاء و چگونگی آفرینش عدالت

قسمت پنجم قوانین نافذ ـ صلاحیت واستقلال قضاء آزادی دراجرائات قضائی ومُقید…

«
»

ناتو در حال انتقال نیرو به مرز روسیه است 

ارسالی حسین تلاش

13.04.2021

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، گفت: ایالات متحده و ناتو در حال انتقال نیروهای خود به مرزهای اروپایی روسیه هستند.

وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه در مسکو اظهار داشت: انتقال نیروهای آمریکایی از مناطق قاره آمریکای شمالی در آن سوی اقیانوس اطلس به اروپا در نزدیکی مرزهای روسیه انجام شده است.

وی گفت: ظرفیت اصلی جنگی نیروهای نظامی خارجی در حال حاضر در منطقه دریای سیاه و بالتیک مستقر شده است.

وزیر دفاع روسیه همچنین افزود که ۴۰ هزار نظامی و ۱۵ هزار مورد تجهیزات در نزدیکی خاک کشور ما متمرکز شده است. چنین وضعیتی در مورد نیروهای هوایی ناتو هم حاکم است.

پیش از این، وزارت خارجه روسیه برنامه های آمریکا برای ارسال کشتی های جنگی به دریای سیاه را تحریک آمیز خوانده بود.

اختلافات پیمان امپریالیستی ناتو و روسیه که سالهاست بر سر مسائل مختلف ادامه دارد این روزها با اوج گرفتن درگیری بین جدایی طلبان و دولت اوکراین در دونباس که غرب عامل این تنش را به مسکو نسبت می دهد، شدت گرفته است.

از زمان امضای توافق نامه های صلح در ژوئیه سال گذشته، وضعیت دونباس در اوکراین هرگز اینقدر بحرانی نبوده است. مأموریت ویژه نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارش ۳ آوریل (۱۴ فروردین) خود نشان داد که تعداد نقض آتش بس در منطقه درگیری اوکراین ۱۰ برابر شده است. وضعیت تنش مرزی نیز به شدت خراب شده است.

ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در مصاحبه‌ای روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: آمریکا حجم کمک های تسلیحاتی به اوکراین بطور هدفمند افزایش می دهد و این کشور به بشکه باروت تبدیل شده است.

مقام روس تصریح کرد: مسوولیت تشنج احتمالی اوضاع اوکراین بطور کامل برعهده کی یف و اربابان غربی این کشور است.

روسیه در دونباس از منافع روس تبارها دفاع می کند

ریابکوف گفت: روسیه تمام اقدامات لازم برای تامین امنیت خود و شهروندانش در صورت متشنج شدن اوضاع اوکراین را بکار خواهد گرفت.

به گفته این دیپلمات ارشد روس، روسیه در منطقه دونباس (منطقه مناقشه شرق اوکراین) از منافع روس تبارها دفاع می کند و در آینده نیز به این رویکرد خود ادامه می دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به سوالی در مورد هشدار آمریکا به روسیه که اعلام کرده است که مسکو هزینه اقدامات خصمانه خود در اوکراین را خواهد پرداخت، گفت: اولا ما همه اقداماتی که آمریکا انجام داده را به دقت بررسی کردیم. ثانیا اینکه با وضعیت خود را بطور مناسب وفق داده ایم.

به گفته ریابکوف، روسیه از منافع خود و شهروندانش دفاع می کند و در آینده هم از روس تبارها در منطقه دونباس دفاع خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: هرگونه تهدید فقط اعتقاد روسیه به درستی مسیری که انتخاب کرده است را راسخ تر می کند زیرا آمریکا کشور مخالف روسیه است که برای ضربه زدن به موقعیت این کشور در عرصه بین المللی تلاش می کند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اقدام شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا در انتشار اخبار و اطلاعات غلط درباره تنش با اوکراین انتقاد کرد.

خبرگزاری تاس نوشت: زاخارووا ترفند سی ان ان در گسترش اطلاعات غلط درباره آمادگی ادعایی روسیه برای جنگ با اوکراین را با اشاره به انتشار تصویری از یک تانک اوکراینی که وانمود می شود «روسی» است، به باد انتقاد گرفت.

زاخارووا در صفحه خود در فیس بوک خطاب به خبرنگاران این شبکه آمریکایی نوشت: ما درک می کنیم که شما فرصتی برای بررسی حقایق ندارید. شما به نام پیروزی لیبرالیسم عمیقا درگیر «مبارزه ای ایدئولوژیک» شده اید اما نباید این رویه تا حدی باشد که تانک اوکراینی در ایستگاه راه آهن را به بهانه آمادگی روسیه برای جنگ به جای تانک روسی به تصویر بکشید.

زاخارووا در این پست بخشی از گزارش ویدئویی سی ان ان را درباره ادعای تجهیزات زرهی روسیه که آماده استقرار در مرز اوکراین می شوند به نمایش گذاشته است.

این دیپلمات روس یه خبرنگار شبکه سی ان ان در مسکو توصیه کرده از دخالت در مسائل داخلی روسیه خودداری کرده و وقت بیشتری را صرف حرفه گری کند زیرا چنین اقدامی مناسب نیست.

زاخارووا پیشتر بر مالکیت کشورش بر شبه جزیره کریمه که هفت سال پیش پس از برگزاری همه پرسی از اوکراین جدا شده و به روسیه الحاق شد، تاکید کرده بود.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده ای دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند.

یکشنبه شب این هفته، نگرانی از این موضوع در بیانیه مشترکی توسط «هایکو ماس» و «ژان ایو لودریان وزیران» امور خارجه آلمان و فرانسه بیان شد. در این سند، آنها خاطرنشان کردند که «اوضاع، به ویژه حرکات نیروهای روسی» را از نزدیک دنبال می کنند.

در عین حال دیمیتری کوزاک معاون دفتر رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که مسکو باتوجه به ابعاد مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس، به دفاع از اتباع خود در این منطقه خواهد پرداخت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، کوزاک ضمن هشدار به دولت اوکراین گفت: آغاز جنگ تمام عیار در منطقه دونباس از طرف کی یف، به منزله آغازی برای پایان عمر اوکراین خواهد بود.

وی افزود: چنین ارزیابی در مورد جنگ در اوکراین ازجمله در داخل این کشور مطرح شده است و در واقع اغاز جنگ از سوی اوکراین همانند شلیک به پیشانی خود است.

معاون دفتر رییس جمهوری روسیه تصریح کرد: روسیه در صورت آغاز جنگ در منطقه دونباس (در شرق اوکراین) مجبور خواهد بود از اتباع خود دفاع کند.

هزاران نفر از ساکنان روس تبار جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوگانسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین در سالهای اخیر تابعیت روسیه دریافت کرده و اتباع این کشور محسوب می شوند.