نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

«
»

لنین، انسانی برای همه دوران‌ها

مجله هفتهاودت دیاز فومو، خبرنگار خبرگزاری کوبا در روسیه

همچنان صد سال پس از مرگش، او برای بسیاری از مورخان بین‌المللی یکی از برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین مردان قرن بیستم است، به لطف تحلیل و شناخت قوانین امپریالیسم که به عنوان بالاترین مرحله سرمایه‌داری.

درک لنین از ماهیت و هدف دولت نیز خواندنی است، زیرا او هم در نظریه و هم در عمل، نوع سازمان حرفه‌ای انقلابیون را توسعه داد که برای تحقق هدف اصلی، یعنی ایجاد انقلاب، ضروری بود.

و در حالی که او از طیف وسیعی از منابع فکری برای ارائه مشارکت‌هایی به نظریه‌های کارل مارکس و فردریش انگلس استفاده کرد که در انتها منجر به ایجاد خط کلی در توسعه مارکسیسم شد که به مارکسیسم-لنینیسم معروف است، اقدامات او نیز از مهم‌ترین خدمات او به جامعه بود.
در مصاحبه‌ای اختصاصی با پرنسا لاتین، دیمیتری نوویکوف، معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، دو دستاورد اساسی رهبر حزب بلشویک را توضیح میدهد.

نوویکوف گفت: «ما می‌توانیم از دو مورد از مهم‌ترین دستاوردهای تاریخی او صحبت کنیم. اول اینکه او یک حزب کمونیستی کاملاً جدید و پیشرو را ایجاد کرد. و این حزب قادر به پیروزی بود. او بود که کارگران روسیه، کارگران و دهقانان آن را در اکتبر ۱۹۱۷ به پیروزی رساند و توانست انقلاب بزرگ سوسیالیستی اکتبر را انجام دهد.»

«دوم اینکه لنین با پیروان خود و حزب بلشویک، نه تنها قادر به انجام انقلاب بود، بلکه توانست پروژه بزرگ «سرخ»، یعنی تأسیس اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، را آغاز کند که به نوعی تاریخ جهان را در قرن گذشته رقم زد.»

نوویکوف یادآور شد که لنین در آغاز تاسیس شوروی در برابر دخالت یک شش‌دانگ از قدرت‌های خارجی مقاومت کرد. سپس مدرنیزاسیون، صنعتی‌سازی و انقلاب فرهنگی درخشان لنینیستی-استالینیستی را رهبری کرد.
در نهایت، او کشور را برای مبارزه با فاشیسم و نازیسم آماده کرد، نبرد بزرگی که اتحاد جماهیر شوروی به رهبری یوزف استالین از آن پیروز بیرون آمد.
حزب کمونیست روسیه (KPRF) در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه، ممنوع شد. اما این حزب پس از احیای مجدد، به بزرگترین و تأثیرگذارترین حزب اپوزیسیون در روسیه تبدیل شد و تا به امروز این جایگاه را حفظ کرده است.

ن، دیمیتری نوویکوف، معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه،میهن پرستی لنین در روسیه امروزی

او گفت: «من عمیقاً معتقدم که مورخان، شهروندان روسیه و نمایندگان جنبش کمونیستی بین‌المللی، نقش تاریخی را که کمونیست‌های روسی در این دهه‌های دشوار در پایان قرن گذشته و آغاز دوران حاضر در احیای حزب خود و مبارزه برای سوسیالیسم ایفا کردند، همچنان بسیار ارزشمند می‌دانند.»
نویکوف به سال‌های دشوار اشاره کرد که در آن نفوذ ضد کمونیستی در جامعه به حدی بود که برای بازماندگان جنگ جهانی دوم هم تا حدی خطرناک شد که آنها مجبور بودند نشان‌های افتخار و شجاعت خود را پنهان کنند، زیرا می‌ترسیدند به دلیل وفاداری خود به موقعیت ضد فاشیستی کشته شوند.

او گفت: «وقتی واژه «وطن‌پرستی» در اوایل دهه ۲۰۰۰ در روسیه دوباره محبوبیت خود را به دست آورد، برای بسیاری روشن شد که نمی‌توان از وطن‌پرستی سخن گفت و در عین حال فراموش کرد که بزرگترین دستاوردها و موفقیت‌ها در تاریخ میهن ما با تاریخ سوسیالیسم مرتبط است.»

نویکوف گفت: «اکنون همه آن را وظیفه خود می‌دانند که به وطن‌پرستی اعتراف کنند. و کسی که می‌خواهد به عنوان یک وطن‌پرست واقعی شناخته شود، سنگی به سمت اتحاد جماهیر شوروی و تاریخ شوروی پرتاب نمی‌کند.»

او گفت: «جامعه می‌فهمد که نسل‌های قبلی هموطنان ما، والدین و پدربزرگ‌های ما، برای اینکه کشورمان را قوی و عادلانه و به یک چراغ راه برای کارگران سراسر جهان تبدیل کنند، کارهای زیادی انجام داده‌اند.»

نویکوف در پایان گفت: «صد سال پیش، قلب بزرگ، خالص، صادق و قوی بنیانگذار حزب ما، حزب بلشویک، از تپش ایستاد. اما مرگ او آغاز جاودانگی بود. میراث لنین زنده است.»

لنین در ساخت اجتماعی جهانی

کشورهایی مانند چین، ویتنام، کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در حال دنبال کردن مسیر ساخت اجتماعی سیستم‌های سیاسی خود هستند، هر کدام با ویژگی‌های خاص خود، اما مهم‌تر از همه، با حفظ اصول مارکسیسم-لنینیسم.

به گفته نوویکوف، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های بین‌المللی، حزب کمونیست چین است که از زمان تأسیس خود بر سر کار بوده و موفقیت‌های عظیم در ساخت اجتماعی داشته است.

معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، «برای ما و تلاش‌های ما در روسیه، بسیار مهم است که ویتنام، همسایه چین، نیز با اعتماد به نفس مسیر ساخت اجتماعی را طی کند. حزب کمونیست ویتنام با اعتماد به نفس در رأس کشور و جامعه قرار دارد و در توسعه اقتصادی و اجتماعی به قله‌های بزرگی می‌رسد»
وی همچنین تاریخ کوبا را در مبارزه برای حفظ اصول انقلاب و انتقال بی‌قید و شرط تجربیات خود به سایر کشورهای خواهر، ستود.

«ما همیشه اهمیت مثال انقلاب کوبا را در ظهور شخصیت هوگو چاوز (ونزوئلا)، بازگشت دانیل اورتگا به قدرت در نیکاراگوئه، و اینکه لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا و دیلما روسف در دوره‌های مختلف در رأس برزیل قرار داشتند، تأکید کرده‌ایم.

نوویکوف توضیح داد، «ما به طور عمیق به نقش همکاران کوبایی در حفظ محبوبیت ایده‌های چپ در آمریکای لاتین و جهان به طور کلی، آگاه هستیم».
وی همچنین خاطرنشان کرد که هاوانا در زمانی که غول اوراسیا با نزدیک به بیست هزار تحریمی که غرب علیه آن اعمال کرده است، با مشکلاتی مواجه است، برای مسکو به عنوان یک الهام بخش عمل می‌کند. این تحریم‌ها شبیه به اقدامات یک‌جانبه‌ای هستند که ایالات متحده از بیش از شش دهه پیش برای خفه کردن کوبا تلاش می‌کند.

«غرب تا کنون تحریم های مختلفی علیه روسیه اعمال کرده است. این تحریم‌ها تنها چند سال است که اعمال شده‌اند، اما بسیاری از مردم اینجا قبلاً فهمیده‌اند که فشار سازمان‌یافته از غرب چیست. کوبا دهه‌هاست که تحت تحریم‌ها زندگی می‌کند. اما مقاومت کرده و به راه سوسیالیسم وفادار مانده است.

«همه اینها در مجموع نیز یک میراث لنینیستی است. اگر فعالیت یک مرد، حزب او، و گروه او اینقدر پیروان بزرگ، اینقدر قهرمانان واقعی پیدا کند، پس این بدان معناست که این کار جاودانه است».