اسلام سیاسی و ناکارامدی و شکست آن در جهان اسلام

نویسنده: مهرالدین مشید اسلام سیاسی کمونیسم را به موزۀ تاریخ برد؛…

تاریخ فلسفه غرب در منابع چپ و لیبرال 

آرام بختیاری سیر اندیشه فلسفی در شرق و غرب.  واژه فلسفه، مفهومی…

مفهوم شناسی جهاد اسلامی، در مبانی سیاست مدرن

بند ظواهر و احکام بیدون حکمت و تزریق آن در…

دین و دربار در 5 هزار سال پیش- ایلام

 دکتر بیژن باران فرهنگ در باورهای شفاهی و اقلام هنری در…

سلامنامه

نوشته نذیر ظفر 23/23/01 ز مـــــــن به جــــــمله…

افغانستان به مثابه یک سیاه‌چاله‌ی جیوپولتیک

بر اساس تعریف دانشنامه‌ها، سیاه‌چاله (به انگلیسی Blackhole ) ناحیه…

خاموشی پیش از توفان و پیچیده گی اوضاع سیاسی افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشید جنگ های نیابتی و دیپلوماسی نیابتی و شکننده…

داستان «هدیه»

نویسنده «آناند ویشنو پراکاش»؛ مترجم «گیتا بختیاری» نم نم باران روی…

دشمن زن

رسول پویان نظام ظـلم و سـتم پایـدار نخواهد بود ترورووحشت تان برقرارنخواهد…

وطن

آتش زده خصم لانه‌ای من میسوزد ازین کاشانه‌ای من تا چند کشم…

فیسبوک چلونکی های دیروزهمه به طالبان پیوسته اند

   نوشته ی : اسماعیل فروغی       اصطلاح فیسبوک چلوونکی…

پیرئ

نوشته نذیر ظفر 23/18/01 همــه دلــــــــگیر اند از آوان پیری نگردد…

فلسفه کمونیستی،- دین، ایدئولوژی، جهانبینی، یا مکتب رهایی بخش؟

آرام بختیاری فلسفه کمونیستی برای آنارشیست ها و نسل های برباد…

چرا نظام سیاسی دهه‌ی شصت در افغانستان مؤفق و نظام…

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب من در این نوشته‌ی کوتاه تنها به یک…

وجه تسمیه اوزبیک

اوزبیک از دو کلمه جداگانه تورکی ترکیب یافته است: اوز…

نجات افغانستان از شر تروریسم و یک جنگ نیابتی دیگر

نویسنده: مهرالدین مشید       طرح ها و راهکار ها و درازراۀ…

یاداشت

 نامه سر گشاده که از طرف  تعداداز  متخصصین  ، مدافعان افغانستان…

مسلط بودن قانون جنگل در مادر وطن ما

انجنیرفضل احمد افغان.               …

مام وطن

دوست دارم از دل و جان آنکه غمخوار وطن  یا که…

آیا افول امریکا قابل تصوراست؟

   نوشته ی : اسماعیل فروغی      ایالات متحده ی امریکا ازاولین سال‌های…

«
»

«ساخت اروپا» به آخر خط رسیده است؟

به گزارش روز دوشنبه تارنمای پولیتیکو،‌ در چنین شرایطی، تصویب قانون جدید آمریکا برای حمایت از صنایع سبز تحت عنوان «قانون کاهش تورم»، مقام‌های اروپایی را که واشنگتن را متحد خود می‌دانستند،‌ بهت‌زده و خشمگین کرده است.

بر این اساس، افزایش بهای انرژی در اروپا از یک طرف، صنایع را برای بقا در عرصه رقابت با چین و آمریکا به خروج از خاک اروپا ناچار خواهد کرد، و از طرف دیگر، قانون جدید کاهش تورم آمریکا بسیاری از کسب‌وکارها را به تغییر مکان به این کشور تشویق می‌کند.

«قانون کاهش تورم» (IRA) در ماه اوت امسال (مردادماه) توسط جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا امضا شد؛ این قانون یارانه‌ قابل توجهی را به فناوری‌هایی که در مسیر عبور از سوخت های فسیلی نقش تعیین کننده دارند،‌ اختصاص می‌دهد. نکته قابل توجه این است که بخش زیادی از این یارانه‌، تنها محصولات «ساخت آمریکا» را در بر می‌گیرد.

پولیتیکو می‌گوید: بحران انرژی به طور مستقیم بر بسیاری از صنایع تولیدی پر مصرف از جمله صنعت شیشه‌سازی، فلز، کود شیمیایی، کاغذ، سیمان و سرامیک اثر می‌گذارد و نابودی این صنایع به معنای از دست رفتن ۸ میلیون شغل در اروپا خواهد بود.

وضعیت کنونی، رهبران اروپایی را از گسترش پدیده «صنعت زدایی» در سراسر خاک اروپا نگران کرده است؛ به منظور جلوگیری از این شرایط نامطلوب و همچنین پیامدهای سیاسی و اجتماعی آن، این مساله در صدر فهرست دستورکار اتحادیه اروپا برای ۲۰۲۳ قرار گرفته است.

در همین راستا، یک مقام ارشد کمیسیون اروپا که به نام وی اشاره‌ای نشده، هشداد داد: با توجه به اقدامات چین و روسیه، اروپا با خطر جدی «صنعت زدایی و غیرفعال شدن بخش سرمایه گذاری» روبه‌رو است.

لوک تراینگل دبیر کل یک اتحادیه کارگری اروپایی که بیش از ۷ میلیون کارگر بخش تولید در اروپا را در بر می‌گیرد، هشدار داد: اینکه گفته‌ می‌شود صنعت اروپا به ویژه صنایع پرمصرف در معرض بحران موجودیت قرار گرفته اند، بزرگنمایی و اغراق نیست.

تیری برتون کمیسر بازار داخلی اروپا در ایمیلی به کارمندان خود که پولیتیکو نمونه‌ای از آن را دیده است، تلاش‌ برای تقویت رقابت‌پذیری جهانی اروپا را «اولویت اصلی» در ۲۰۲۳ عنوان کرد و افزود: بهای بالای انرژی نه تنها شهروندان بلکه تمام زنجیره تامین صنعتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا و چین به دنبال جذب ظرفیت‌های صنعتی اروپا هستند، ادامه داد: بدون یک پایه قدرتمند در تولید، امنیت بخش‌های تامین، صادرات و اشتغال‌زایی در خطر است.

این گزارش می‌افزاید: با وجود این نگرانی‌ها،‌ بهای گاز در اروپا با وجود کاهش‌های اخیر هنوز حدود ۶ برابر بیشتر از میانگین در ۱۰ سال گذشته و بیش از چهار برابر کشورهای رقیب مانند آمریکا است که این می‌تواند به نقل مکان شرکت‌های بزرگ به خارج از خاک اروپا و نابودی کسب‌وکارهای کوچک‌تر منجر شود.

هشدارها و نگرانی‌ها نسبت به نابودی صنعت در اروپا روز به روز بیشتر می‌شود و در این میان نقطه اشتراک تمام آن‌ها اعلام نیاز برای اقدام هماهنگ در سطح اتحادیه اروپا است.

گفتنی است که برخی کشورها از جمله آلمان و فرانسه در راستای حمایت از صنایع، یارانه‌هایی را به این بخش‌ها اختصاص داده‌اند اما صنایع تولیدی در این کشورها همچنان با بحران مواجه‌ هستند.

تقاضا از طرف شرکت‌ها و دولت‌ها برای مداخله اتحادیه اروپا در این مساله رو به افزایش است و به گزارش پولیتیکو به نظر می‌رسد که این مساله در فصل زمستان تشدید شود.