فروریزی «فراروایت» ها؛ امری تاریخی یا فراتاریخی؟ 

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی و امریکا به افغانستان بسیاری از…

قلم نماد آگاهی و آزادی و فرهنگ

نویسنده: مهرالدین مشید ن و القلم و مایسطرون به بهانهء روز قلم امروز…

شوق همدلی

رسول پویان جانا بیا که در دل و در دیـده جا…

سیمرغ سیمین تن رویا های من

نوشته‌ی محمد عثمان نجیب  بخش هفت : اَها ای آسمان هایی که…

سخت تنها بدون تو

مجید احمدی غزل سرای زیبایی های زبان فارسی دری، غزل…

د وطن حال

سید عبید الله نادر خیالي خیالي ګــلونه ،له دې…

صد سخن

محمد عثمان نجيب يادكرد مختصر! «صد سخن» را در اغاز بدون…

سازمان های بدون رهبر

  با در نظرداشت بعضی از ترفند های ادبی، جملات و…

داستان کتابچه خاطرات

قسمت اول نوشته ء رویا عثمان (انصاف) یک روز پاییزی بود و…

یک تصویر یک کشور سخن

بگذر زین گذرگاه خطر و خونین ای دخت‌ شجاع و نازنین نفرین…

د وختونو آئینه

سید عبیدالله نادر د شعر او ادب د برخي د پاره داســي…

War Peace Corrupt Regime Mafia Group being used for Occupation…

By Fateh Sami Date: 2nd May 2021 A panoramic view of the…

مارکس و گونه پرستی از خود بیگانگی 

پیوست به گذشته... بخش (2) جان بلامی فاستر و برت کلارک برگردان: توسط نقد…

افغانستان : بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار…

به مناسبت سوم ماه می روز جهانی آزادی رسانه‌ها، گزارشگران…

در این روز اول ماه مه

نام مرا تمام جهان می‌داند، نامی ‌به سادگی خاک نامی‌ به روشنی…

روایت بایدن از پیروزی شکستبار و جنایت های امریکا در…

نویسنده: مهرالدین مشید جوبایدن در سخنرانی خود در هر دو مجلس…

مسلمانی این همین است که ما می بینیم؛ استاد دانشمند!

محمد عالم افتخار با اینکه صحت خوبی نداشتم و در غیر…

تبجيل از يك شخصيت مترقى و پيشرو

میرعبدالواحد سادات روزگار ما ، عصر شكست ارزشها است و…

جیغ سکوت

رسول پویان جیغ سکوت گـوش فلک را دریده است فـریـاد خـامـوشـانـۀ دل…

قضاء و چگونگی آفرینش عدالت

قسمت پنجم قوانین نافذ ـ صلاحیت واستقلال قضاء آزادی دراجرائات قضائی ومُقید…

«
»

دکترین ژئوپلیتیک پوتین

دکترین ژئوپلیتیک پوتین

دکترین پوتین بدون ادعای داشتن برقراری سلطه جهانی، روز به روز قویتر می شود.

اسپوتنیک به نقل از روزنامه صباح ترکیه می نویسد: جدال جدیدی برای نفوذ بین روسیه و ایالات متحده که در طول جنگ سرد قدرت های حاکم بر دنیا بودند در حال شعله ور شدن است.

اگرچه به نظر می رسد دلیل آن بحران اوکراین باشد، اما انگیزه اصلی رقابت بین این دو قدرت درک متفاوت از موقعیت ژئوپلیتیک در دنیای جدید است.

در دنیای کنونی، سیستم اتحاد ها در حال تکوین و بازسازی است و اختلافات بین دو کشور بر سر حوزه های نفوذشان عمیق تر می شود. در این زمینه ، در دوران ما تفاوت میان روسیه امروزی و ایالات متحده این است که مسکو مایل نیست یک ابرقدرت باشد تا بتواند جهان را اداره کند. روسیه طرفدار جهان چند قطبی است.

هدف اصلی روسیه ، همانطور که نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه اشاره کرد،  کشورهای خارجه نزدیک یعنی جمهوری های شوروی سابق است. سرانجام ، نه اولویت های امنیتی و نه منابع می توانند مسکو را وادار به نشان دادن قدرت در فاصله چند هزارکیلومتری از مرزهای خود کنند.

مبانی استراتژی جديد امنيتی روسيه ، كه می توانيم آن را “دكترين پوتين” بناميم ، بسيار ساده است: همسايه های پايدار ، ناتو ضعيف ، چين نزدیک به روسيه و تمركز آمريكا بر مناطق ديگر. تا زمانی که فضای امنیتی در اطراف روسیه قطعی و قابل پیش بینی باقی بماند، روسیه مداخله ای را ضروری نمی داند. به عنوان مثال، در طول جنگ در قره باغ ، روسیه با اصرار درخواست کمک ارمنستان را رد کرد. اما ، همانطور که در بحران های گرجستان ، اوکراین ، سوریه و لیبی مشاهده کردیم ، در صورت ایجاد عدم اطمینان ، پاسخ روسیه سریع و قطعی است

روسیه تحت رهبری پوتین کجا خود را در ژئوپلیتیک امروز می بیند؟ استراتژی آمریکا را می توان معطوف به ایجاد “محیط جدید” نامید. این محیط بر اساس تشکیل مناطق ویژه با موانع اقتصادی ، سیاسی و نظامی در برابر مخالفان ایالات متحده ، در درجه اول چین و روسیه است. پوتین این سیاست جدید ایالات متحده را حملاتی پیشگیرانه می داند که برای جلوگیری از بازیابی قدرت تاریخی روسیه در نظر گرفته شده است.

ایالات متحده معتقد است که روسیه ضعیف شده  قادر نخواهد بود به یک مرکز قدرت جایگزین در اوراسیا تبدیل شود. و از ترس گسترش چین، مجبور خواهد شد در پروژه اصلی ایالات متحده در قرن 21 به شریک غرب تبدیل شود. با این حال ، پوتین مصمم است که در مهار چین به ایالات متحده کمک نکند. بنابراین، روسیه به بزرگترین مانع در برابر برنامه های ایالات متحده برای محاصره چین تبدیل می شود.

در تمام این مدت، ایالات متحده انتظار داشت مسکو اشتباه کند. با این وجود ، ولادیمیر پوتین با موفقیت از عهده آزمایشاتی مانند اوکراین و سوریه ،  جنگ قره باغ ، لیبی و گرجستان برآمد. طبق دکترین پوتین، ایالات متحده می تواند ایده رهبری جهانی را کنار بگذارد، اما مسکو نمی تواند به خود اجازه دهد که روسیه کشور ضعیفی شود.

هدف از جنگ تحریم های آمریکا فرسودگی روسیه ، به پایان رساندن منابع محدود آن ، ایجاد احساس ناامیدی در میان مردم این کشور و زمینه سازی برای فروپاشی مسکو است. روسیه ، با دیدن این مسئله، امروز سعی دارد کاری کند تا ضربه مستقیمی از ایالات متحده دریافت نكند و جبهه را از قلمرو خود دور كند. روسیه با این کار به سمت شرق می رود. پوتین در حال توسعه روابط استراتژیک با چین و ترکیه است. وی هدف استراتژیک خود را نه پیوستن به یک خانواده بزرگ غربی، بلکه اطمینان از ثبات اوراسیای بزرگ عنوان کرد. در حقیقت، علی رغم همه حملات، توطئه ها و دام های ایالات متحده ، دکترین پوتین روز به روز قویتر می شود.