اشک فقیر

من دشمنی از حد فزون انسان به انسان دیده ام نه…

حاکمیت طالبان و تبدیل شدن افغانستان به سکوی پرش تروریستان…

نویسنده: مهرالدین مشید به صدا درآمدن آژیر خطر و فرار رهبران…

امیرهوشنگ ابتهاج‌(سایه) درگذشت! 

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  هوشنگ ابتهاج مشهور به «ه.الف سایه»، بامداد امروز چهارشنبه…

تحریف آیات و جو سازی دروغین در بینش‌های اسلامی

 قسمت دوم فخر بی اساس اعراب هنوزدر بین مسلمانان رواج دارد…

درباره دو انحراف مهم از مارکسیسم ـ لنینیسم

نویسنده: زنده یاد احسان طبری برگرفته از : دنیا، نشریه سیاسی…

هدف تاریخ، معنی زندگی، و فلسفه ارزشی

آرام بختیاری اشرف مخلوقات باوجدان، ضد ارتجاع است.  آیا تاریخ، هدف، معنی،…

کشته شدن الظواهری و فصل تازۀ بحران در افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشید کشته شدن الظواهری؛ تبدیل شدن افغانستان به پناه…

کربلای کابل

در آن ویرانه جغد شب سرود مام میخواند ز گلهایی که…

بازهم بزیر پرچم اتحاد

              خاک وطن مهمترازجان دربدن برخیز وبیا تا من و  تو ما …

ميخرم ترا

نوشته نذير ظفر ميهن  ! قسم به قيمت جان ميخرم…

تجیفه ومناظره اش با حضرت عمر (رض)

امین الدین  «سعیدی  ـ  سعید افغانی »در زمان خلافت أميرالمؤمنين  عمر…

چشم عشق

رسول پویان خبر دهـیـد بـه جانان که یار می آید بـه شــوق…

وضعیت کنونی و شرمساری های رهبران جهادی و سیاسی افغانستان

نویسنده مهرالدین مشیدافغانستان فصل دردناکی از سقوط سیاستگران را تجربه…

مقابله با دسایس پاکستان در واخان

فراخوان افغانستان در یکی از بحرانی ترین مراحل…

یکی از رهبران واقعی "طالبان" به قتل رسید!

ایمن الظواهری رهبر القاعده و همچنان رهبر واقعی طالبان به…

رولا غنی؛ از بانوی اول تا «منفورترین زن تاریخ» افغانستان

01.08.2022 گروهی از زنان افغانستان به دعوت از رولا غنی، همسر…

یادداشت‌هایی درباره نبرد نو و کهن

نویسنده: احسان طبری برگرفته از : نوشته‌های فلسفی و اجتماعی، جلد…

کنفرانس افتضاح بار تاشکند یا همایش قدرت و نفوذ واشنگتن…

نویسنده: مهرالدین مشید کنفرانس تاشکند پس از نشست اسلو بزرگ ترین…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   فصل جدید  ***  قسمت (بیست و چهارم)   پرسشها دایر برادعای…

موج نگاه

رسول پویان نگاه چشم سیاهی که سر به سر ناز است میان…

«
»

ارتش اوکراین و زلنسکی ــ خدشه‌دار شدن روابط در ارتش اوکراین

چه کسی نیروهای مسلح اوکراین را فرماندهی می‌کند نویسنده: سویاتوسلاو کنیازوف مترجم: ک. رادین برگرفته از : بنیاد فرهنگ استراتژیک، ۲۳ ماه مه ۲۰۲۲ *

کانال‌های تلگرامی ‌داخلی اوکراین و رسانه‌ها صحبت از درگیری در حال توسعه بین رهبری سیاسی این کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین «والری زالوژنی» می‌کنند. علیرغم تلاش‌های اطرافیان «ولودیمیر زلنسکی» برای پنهان کردن آنچه در حال رخ دادن است، این کار شدنی نیست. کانال تلگرامی ‌اوکراینی «رزیدنت» می‌نویسد: «در ستاد کل [اوکراین] مدت‌هاست گروهی از مستشاران ناتو کار می‌کنند که در حال برنامه‌ریزی عملیات نظامی‌ هستند. اخیراً به دلیل برخورد و رفتار ژنرال‌های آمریکایی با نیروهای ما به‌عنوان گوشت دم توپ که برای کشتار و سلاخی به جبهه شرقی فرستاده می‌شوند، برخورد شدیدی آغاز شده است. در این مورد، «زالوژنی» با رهبری سیاسی کشور که از نظر مشاوران [ناتو] حمایت می‌کند، اختلاف‌نظر داشت». آنطور که پیشتر کانال تلگرام «Legitimny» ادعا کرده بود، گروهی از افسران نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا در اوکراین مستقر هستند که این اختیار را دارند مستقیماً به یگان‌ها و تشکیلات اوکراین دستور صادر کنند و همچنین دستورات فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین را لغو کنند. در صورت سرپیچی از دستورات آمریکایی‌ها، این خطر وجود دارد که کیف بدون حمایت مالی و نظامی‌ واشنگتن بماند. در این میان، آمریکایی‌ها از نیروهای مسلح اوکراین اقدامات قاطع‌تری می‌خواهند ــ یک ضدِ حمله، و نه «نشستن در شهرها». به عقیده رهبری ستاد کل اوکراین، پنتاگون از توانایی‌های واقعی نیروهای مسلح روسیه آگاه نیست. فعلاً که، مشاوران نظامی ‌از آن سوی اقیانوس، نیروهای مسلح اوکراین را به شکست رسانده‌اند. همه اینها بر درگیری شخصی بین «زلنسکی» و «زالوژنی» تحمیل شده است. این درگیری پس از علنی شدن نتایج یک نظرسنجی جامعه‌شناختی که توسط آژانس « Rating» (یک سازمان تحقیقاتی مستقل و غیردولتی اوکراینی است که در انجام انواع تحقیقات جامعه‌شناختی با رعایت استانداردهای بین‌المللی تایید شده، عمل می‌کند. مترجم) انجام شد، در گرفت و نشان داد که محبوبیت فرماندهی ارتش در میان مردم مناطق تحت کنترل کیف بالاتر از رتبه «زلنسکی» است. فعالیت «زالوژنی» در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد بنیاد اجتماعی شخصی توسط تیم «Ze-Team» به‌عنوان تلاشی برای نشستن بر جای رئیس‌جمهور تفسیر شد. از آن لحظه، «زالوژنی» تقریباً به‌طور کامل از رویدادهای عمومی ‌و شبکه‌های اجتماعی ناپدید شده است و اظهارات وی برای رسانه‌ها اکنون صرفاً جنبه غیرشخصی دارد.

به گفته داخلی‌ها، رویارویی «زالوژنی» و «زلنسکی» و آمریکایی‌های پشت سر او در حال رسیدن به سطح جدیدی است. آنطور که نویسنده کانال «رزیدنت» ادعا می‌کند، «زالوژنی» بر خروج گروه اوکراینی از «سورودونتسک» اصرار دارد، جایی که داستان «آزوفستال» ممکن است در آینده نزدیک برای نیروهای مسلح تکرار شود. با این وجود ، «زلنسکی» ضمن اعلام اینکه پس از تسلیم ارتش اوکراین در «ماریوپل»، اوکراین به نمونه جدیدی از «شجاعت و قهرمانی» نیاز دارد، نمی‌خواهد گوش فرا دهد. آمریکایی‌ها به «زلنسکی» پیشنهاد می‌کنند که «سورودونتسک» باید به هر بهایی حفظ شود. این که نظامیان برای رژیم و اربابان آمریکایی آن فقط به‌مثابه «گوشت دم توپ» خدمت می‌کنند، در تلاش نیروهای مسلح اوکراین برای تصرف جزیره «مار» نشان داده شده است. به گفته ژنرال «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه، این اقدام آشکارا ناامید‌کننده، برای اوکراین بیش از ۵۰ سرباز نیروی ویژه نخبه، چهار هواپیما، ده هلیکوپتر، ۳۰ پهپاد و سه قایق هزینه داشت. ارتش به‌خاطر امید واهی به آزاد‌سازی بنادر منطقه «اودسا» قربانی شد تا صادرات غلات به مشتریان غربی را آغاز کند. اکنون، از قرائن داده‌های خبرنگاران نظامی، ده‌ها سرباز نیروهای مسلح اوکراین در حال ترک مواضع و تسلیم شدن هستند. و جنگجویان دفاع ارضی شورش می‌کنند ــ آنها پیام‌هایی را روی ویدیو با درخواست از «زلنسکی» ضبط می‌کنند و در آنها از جنگیدن خودداری می‌کنند. چیزی که هست رژیم کیف در روزهای اخیر شروع به انتقال یگان‌های دفاعی به خط مقدم از غرب و مرکز اوکراین کرده است که تسلیحات سنگین ندارند و هیچ آموزشی ندیده‌اند. سربازان تیپ‌های ۱۰۱ و ۱۱۵ دفاع میهنی در تظاهرات شرکت می‌کنند. و بستگان رزمندگان تیپ ۱۰۳ و ۵۷ ادارات نظام وظیفه و ارگان‌های دولتی را در پشت جبهه محاصره می‌کنند. فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین ضمن باز گذاشتن دست معترضان، آنچه را که روی می‌دهد نادیده می‌گیرند. در این شرایط، «تیم Ze» به تهدیدات علیه فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین روی آورده است. «اولکسی آرستوویچ»، سخنگوی دفتر رئیس‌جمهور، ضرورت پی بردن به این که چرا نیروهای مسلح فدراسیون روسیه بسیار سریع جنوب اوکراین را تصرف کردند، اعلام کرد. وی از جمله دلایل این رویداد را «بی‌لیاقتی و خیانت» نامید. در پاسخ، «تاراس چموت»، فعال اجتماعی، نزدیک به فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین، ضمن یادآوری اینکه ارتش اوکراین در دوران «زلنسکی» رشد نکرده بلکه سفارش دفاعی و نظامی‌ شکست خورده است، «تیم Ze» را به «دستبرد از سوی افراطیون» متهم کرد. به‌نظر می‌رسد چیزی در ارتش اوکراین دارد آغاز می‌شود.

* https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۲/۰۵/۲۳/ukrainskie-voennye-i-zelenskij-otnoshenija-pod-znakom-voprosa-۵۶۲۵۵.html