پرده برداری از چند حقیقت دنیای دیروز و امروز

                              (نوشتهِ الهه افتخار) دغدغه نوشتن: مدت ها است که نمی نویسم و…

چـپِ ضـد کمـونیـسم *

نویسنده: مایکل پارنتی مترجم: امیررضا گلابی برگرفته از : روزنامه شرق، ۱۴ تیر ۱۳۹۹ چپ‌های…

سلیمان لایق از محوری ترین کادر های حزب دموکراتیک خلق…

نویسنده: مهرالدین مشید ظالم بمرد و قاعده ای زشت از او…

شمارۀ 8 ماهنامۀ اعتراض

شمارۀ 8 ماهنامۀ اعتراض

جامی پر از زهر خجالت

در پیام زنده گی ما سود خود دیدیم و بسهر…

اصراربرجهالت درتقابلِ به علم نماد جهل است

*** تأکید وپافشاری براصل واصولیکه برآن علم وآگهی کامل نداریم نمای…

ای حاکمان بیداد گر!

امین الله مفکر امینی 2020-07-80 بــشما گــویم که برکذب…

جرگه ؟؟

هزاران جانی و قاتل رها کردید از زندانکشیدید پرده بر…

گوهر انسانیت

رسول پویان طالب به ارگ آید وداعش به سنگر است این صلح…

نقد را نباید با توهین و بی ادبی به اشتباه…

نویسنده: مهرالدین مشید نقد پویایی و کمال جویی و چراغی بر…

فقط یک خیابان دیگر، باقی مانده!

(طنز روز)   کمباور کابلی   «سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به عکس‌های…

د سلیمان لایق شهادت ستره سیاسی فرهنګي ضایعه

د افغانستان او د سیمې د ادب او فرهنګ ستره…

مستیِ عشق دل

رسول پویان دو دل که بهم شدند جدا نتوان کرد جز مهر…

کاش؛ هـزار سلیمان لایق و میر اکبر خیبر میداشتیم!

محمد عالم افتخار تماس و ابراز نظر؛ و احیاناً تحلیل و…

نمایشگاه عکس زنان کرد؛ گره‌خوردگی طبیعت، مبارزه و سیاست

«به عنوان زنی ایرانی، من از تبار تاریخ گم شده…

مٌلک آبایی نباشد بهر ستم!

امین الله مفکرامینی هم میهــــن! مٌلک آبایی نباشد بــهرستم چــــرادامانش…

در سالگرد مرگ شاملو: کارکرد گروهها و “روشنفکرانِ” “چپ” ایران

بقلم داود باقروند ارشد این یادداشت به نقد هنری شاملو و…

عید یعنی چه ؟

عید سعید اضحی را خد مت همه دوستان گرانقدر و…

عید

عید است ولی کینه ز دلها نه تکاندیم گردی نشد از…

عید مردم

رسول پویان عـیـد قـربان قتل عـام گوسـفندان می کند طالب و داعـش…

«
»

در باره قرارداد ۲۵ ساله بین ایران و چین


اتحاد عدالتخواهان ایران, [13.07.20 07:03]

بیانیه اتحاد عدالتخواهان ایران

سخنگوی دولت ایران در نشست خبری سوم تیرماه ۹۹، تصویب پیشنویس قرارداد استراتژیک و راهبردی بین ایران و چین را توسط هئیت دولت به اطلاع عموم رساند. بلافاصله پس از این خبررسانی، هیاهوی تبلیغاتی از جانب رسانههای غربی علیه این پیشنویس که هنوز نهایی نشده، به راه افتاد که متاسفانه برخی نیروها و رسانههای داخلی با این کارزار ضد ایرانی همراه شدند.

“اتحاد عدالتخواهان ایران” این کارزار را ادامه سیاست تحریم و “فشارحداکثری” آمریکا میداند و آن را قاطعانه محکوم میکند. ما عمیقاً معتقدیم که مسئولین تنظیم قرارداد باید سعی نمایند منافع ملی و متقابل را تضمین نمایند و شهروندان حق و وظیفه دارند که در باره قرارداد های بین المللی نظر دهند، در عین حال هرگونه بازی در میدان دشمن، همانند “استعماری” خواندن و تشبیه این قرارداد با معاهده “ترکمنچای” و قرارداد با غرب سلطهگر نادرست و از نظر ما محکوم است. 

حکومتهای انگلیس و آمریکا طی ۸۰ سال قبل از انقلاب، با تحمیل دهها معاهده یکجانبه و کودتای نظامی، جلوی استقلال ملی، پیشرفت و توسعه ما را گرفتند. پس از انقلاب نیز پاسخ آنها به تلاشهای ایران برای برقراری یک رابطه عادلانه بجز تحریم, جنگ تحمیلی، محاصره نظامی، ترور دانشمندان هستهای و سرداران ملی از جمله شهید سلیمانی و تلاش برای تغییر رژیم هیچ دستآوردی برای ملت ما نداشته است.

در اثر تشدید فشار آمریکا پس از خروج غیر قانونی از برجام و ناتوانی اتحادیه اروپا در اتخاذ یک سیاست مستقل از آمریکا، آخرین تلاش  ایران در برقراری یک رابطه عادلانه با غرب نیز با شکست روبرو شد. آمریکا ایران را در چنان  تنگنایی قرار داد که ملت ما زیر شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار گرفت. بعد از این تجربه بسیار پرهزینه، سمتگیری بسوی شرق و جنوب به اراده ملی تبدیل شده است. در همین رابطه انتقال بنزین برای رفع نیازمندیهای کشور برادر، ونزوئلا علیرغم تهدیدات نظامی یک اقدام بیسابقه در عرصه بینالمللی بود.

 تمام کشورهای جهان برای حفظ استقلال نیازمند روابط تجاری با دیگر کشورها هستند و امریکا حداکثر کوشش خود را کرده تا این حق را از هر کشوری که بخواهد با ایران رابطه داشته باشد از طریق بهرهبرداری از سلطه دلار بر تجارت بینالمللی، از آن کشور سلب کند. یکی از مهمترین این کشورها که مورد چنین تحریمی قرار گرفت، جمهوری خلق چین است. چین تا کنون جزو نادر کشورهای جهان بوده که بویژه از زمانی که تحریمها علیه دولت احمدینژاد تشدید شد به کمک ایران آمد و در این رابطه هزینههای زیادی پرداخت.

سابقه دوستی و تجارت بین چین و ایران به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش برمیگردد. هر دو کشور به عنوان دو کشور زیر سلطه با تشابه زیادی در یک مبارزه طولانی و دادن میلیون ها شهید استقلال خود را بدست آوردهاند. هر دو پس از استقلال تحت محاصره آمریکا قرار گرفتهاند و هر دو هنوز البته در سطوح متفاوت تحت محاصره و تهدید نظامی امریکا قرار دارند. چین هیچگاه در امور داخلی ایران دخالت نکرده، هیچگاه در ایران کودتا نکرده، چین هیچگاه نه هیچ کشوری از جمله ایران را محاصره نظامی نکرده است. چین در حد توانایی در مقابل تحریمهای آمریکا به ایران کمک کرده است. بویژه پس از خروج آمریکا از برجام همراه با روسیه و دیگر کشورهای مستقل، بویژه در آمریکای لاتین کنار ایران قرار گرفته است. 

اتحاد عدالتخواهان ایران معتقد است که رابطه اقتصادی بین کشور های مستقل و تحت تحریم تنها راه بجلوست. ما ضمن اینکه از امضای قرارداد بین دو کشور دوست  ایران و چین استقبال میکنیم، وظیفه خود میدانیم طی مقالات تحلیلی، روشنگرانه، همراه با آمار و ارقام تفاوت این قرارداد را با معاهدههای استعماری غرب با کشورهای تحت سلطه در خدمت هممیهنان قرار دهیم.

آتحاد عدالتخواهان ایران  

دوشنبه بیست سه تیر ماه ۱۳۹۹