‍ پ آمریکا دادگاه لاهه را نیز تهدید به تحریم می کند

خبرگزاری رویترز گزارش داد: آمریکا امروز(دوشنبه)با اتخاذ موضع تهاجمی علیه دادگاه بین المللی کیفری لاهه،قضات این دادگاه را در صورت آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی این کشور در افغانستان، به تحریم تهدید خواهد کرد.

به گزارش  تارنمای این خبرگزاری، جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی نیم روزی خود خطاب به گروه محافظه کار جامعه فدرال در واشنگتن، رسما این موضع را اعلام خواهد کرد.این نخستین خطابه ی حائز اهمیت وی از زمان انتصاب به سمت جدید خود در کابینه واشنگتن خواهد بود.
در پیش نویس سخنرانی وی که به رویت رویترز رسیده، آمده است: «آمریکا از تمامی ابزار لازم برای محافظت از شهروندان و متحدانش در برابر محاکمه های غیرمنصفانه این دادگاه، حفاظت خواهد کرد.»
به نقل از رویترز، بولتون اذعان خواهد داشت که در صورتی که دادگاه بین المللی کیفری رسما پرونده ای برای تحقیقات در خصوص جنایات جنگی سربازان آمریکایی در افغانستان باز کند، آمریکا «با آن ها مقابله به مثل خواهد کرد».
بنابراین پیش نویس، واشنگتن در راستای این حمله متقابل، «احتمال ممنوع کردن ورود قضات و دادستان های این دادگاه را به آمریکا بررسی می کند، دارایی هایشان در سیستم مالی آمریکا را تحریم کرده و آن ها را در سیستم قضایی این کشور محاکمه می کند.
در پیش نویس سخنرانی بولتون عنوان شده است: «ما با دادگاه بین المللی کیفری لاهه همکاری نکرده و به این دادگاه ملحق نخواهیم شد. می گذاریم این دادگاه به تنهایی از بین برود. هرچه باشد با توجه به تمامی مقاصد و اهدافش، لاهه در حال حاضر نیز برای ما مرده است.»
مشاورامنیت ملی آمریکا و سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد همچنین با بیان این که«ما (آمریکا)همیشه در کنار کشور دوست و متحد مان اسرائیل خواهد ایستاد»، از اقدام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر تعطیلی سازمان آزادی بخش فلسطین (PLO) به دلیل تلاش های فلسطینیان برای به راه انداختن تحقیقاتی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه، خبر خواهد داد.
رویترز نوشت: هدف دادگاه بین المللی کیفری لاهه اجرای عدالت در خصوص مجرمان جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی است.
دیوان بین المللی دادگستری لاهه به دنبال شکایت ایران از آمریکا به سبب بازگرداندن تحریم ها و خروج از برجام بر اساس پیمان مودت و دوستی دو کشور مصوب سال 1955 در حال رسیدگی به این شکایت نیز می باشد.
واشنگتن همواره از تحریم استفاده ابزاری می کند؛ از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید، آمریکا کشورهایی چون ایران، روسیه، ترکیه و کره شمالی را به بهانه های مختلف مورد تحریم قرار داده است تا این کشورها را به رفتار مطابق میل خود وادارد . نشریه آمریکایی آتلانتیک در گزارشی « اعتیاد آمریکا به تحریم» را عامل انزوای این کشور در صحنه ی بین المللی و از دست دادن متحدان خود در این عرصه دانست.