یونکر خواستار تقویت موضع اتحادیه اروپا برابر آمریکا شد

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا گفت: اتحادیه اروپا به عنوان یک قدرت جهانی باید در برابر دولت «دونالد ترامپ» که از توافقات بین المللی خارج شده است، مواضعی قوی اتخاذ کند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز، یونکر در آخرین سخنرانی سالانه خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت: اتحادیه اروپا با حفظ وحدت خود نیرویی است که می توان بر روی آن حساب کرد.
وی افزود: وقتی اروپا متحد باشد، می توانیم موضع خود را بر دیگران تحمیل کنیم.
یونکر به رغم آسیب ناشی از خروج قریب الوقوع انگلیس از اتحادیه اروپا، افزایش ناسیونالیسم در برخی دیگر از کشورهای این منطقه، اختلافات بر سر مسائل مهاجرتی و ارزش های دمکراتیک رهبران راست گرای کشورهای شرق اروپا همچون «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان، تاکیدکرد که این اتحادیه بیش از آنچه به نظر می رسد متحد است و می تواند از این عامل برای شکل دهی به مسائل جهان مطابق با میل خود استفاده کند.
نخست وزیر کارکشته سابق لوکزامبورگ که با نزدیک شدن به انتخابات پارلمان اروپا در مه آینده آخرین سال خدمتش در این پست را سپری می کند، به مذاکراتش با ترامپ برای جلوگیری از جنگ تجاری بر سر تعرفه ها در ماه ژوئیه (تیر) اشاره و تاکید کرد که چین علاقه مند به همکاری با بروکسل برای تداوم جریان تجارت آزاد در جهان است.
وی با اشاره به نقش واشنگتن به عنوان رهبر اقتصادی جهان گفت: یورو باید به عنوان ارز جهانی ترویج شود. وی برای مثال چرایی واردات انرژی اتحایه اروپا به دلار را با توجه به این که درصد کمی از چنین وارداتی از آمریکا است، زیر سوال برد.
یونکر افزود: کمیسیون اروپا به دنبال تکمیل توافق تجاری اتحادیه اروپا با ژاپن تا ماه مه (اردیبهشت) است که یکی از چندین توافقی محسوب می شود که نقش اتحادیه اروپا را در توافقات جهانی با توجه به سرپیچی دولت ترامپ از بسیاری از تعهدات بین المللی اش تقویت می کند.
وی همچنین به برقراری روابط جدید تجاری با آفریقا اشاره کرد وگفت: آفریقا به کمک های خیریه نیاز ندارد بلکه نیازمند همکاری واقعی و متوازن است.
یونکر پیشنهاد داد برای جلوگیری از ورود مهاجران آفریقایی فقیری که راهی شمال می شوند، مواضع دفاعی اروپا با ایجاد گارد ساحلی و مرزی متشکل از 10 هزار نیروی تمام وقت تحت کنترل بروکسل تقویت شود؛ مهاجرانی که با ورود خود احساسات ضد ناسیونالیستی ضد اروپایی را تشدید کرده اند.
به گزارش ایرنا، یونکر در بحبوحه تنش در روابط آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر تعرفه ها گفته بود ما خواهان جنگ تجاری نیستیم اما آماده اقدام مطابق با قوانین سازمان تجارت جهانی در صورت مستثنی نشدن اتحادیه اروپا از تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا هستیم.
وی در جریان حمایت آمریکا از برگزیت گفته بود چنین حمایتی «عجیب و آزاردهنده » است.
رئیس کمیسیون اروپا لفاظی های ضداروپایی ترامپ را به‌شدت موردانتقاد قرارداده و تصریح کرده است که این برای اولین بار در تاریخ پسا جنگ است که رئیس‌جمهوری آمریکا به امور اروپایی‌ها علاقه‌ای ندارد.