طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

بدیده ای مهر بنگرید!

امین الله مفکر امینی                         2024-01-07! بـــه دیده ای مهربنگرید بـــــه…

تشکیل امارت در آنسوی دیورند و تشدید تنش ها میان…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های جدید استخباراتی و احتمال وقوع رخداد…

فروید در دادگاه غیابی کمونیسم

sigmund freud 1856-1939 آرام بختیاری روانکاوی فروید در لباس ایدئولوژی و جهانبینی. فروید…

خالد شیدا

آقای "خالد شیدا" (به کُردی: خالید شەیدا) شاعر کُرد، زاده‌ی…

تخیل در نماد هنر و مذهب و درهم تنیده گی…

نویسنده: مهرالدین مشید از رویا های باطل تا ایده آل های…

واژه چهار و ترکیب سازی های آن در زبان فارسی 

نوشته : دکتر حمیدالله مفید  زبان فارسی از خانواده زبان زبان…

«
»

گذشته چراغ آینده

فرهاد

سرها برید و تیغ قضاها را بهانه ساخت

خلق خدا بکشت و خدا را بهانه ساخت

بود و نبود ما همه در پای غیر ریخت

گفتم بس است جود سخا را بهانه ساخت

رزمندگان راه خدا را زمن بگوی

شیطان به عرصه تاخت و شما را بهانه ساخت

فانی

به تاریخ 9/9/1394 داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه گفت هیاتی از حزب ملی پاکستان در خواست دیدار نواز شریف نخست وزیر پاکستان را با رئیس جمهور غنی سپرده و این تقاضا پذیرفته شد. انتظار میرود در این دیدار سدهای بزرگ از برابر کابل اسلام آباد برداشته شود. به اساس تقاضای متذکره نشست بخاطر یک ملاقات در حاشیه نشست اقلیم پاریس بین نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهور افغانستان به تاریخ 9/9/1394 در پاریس صورت گرفت. سران دو کشور بخاطر تامین صلح تاکید کرده افزودند کسانیکه در پروسه صلح افغانستان نمی پیوندند با آنها مبارزه صورت گیرد.

نماینده ایالات متحده نیز نقش پاکستان را در تامین صلح کشور ما سازنده خواند!

اگاهان امور مردم ما را عقیده بر آن است در حالیکه ده ها میلیون مردم ما تشنه یک صلح واقعی بوده خداوند (ج) در کتاب مقدس مسلمانان یعنی قرانکریم برای بندگان خویش به انجام آن امر نموده ترجمه آن چنین است: “مسلمانان با هم برادر اند بین شان صلح کنید” در جای دگیر کلام بر حق خداوند (ج) صلح خیر خوانده شده است. نیاکان ما نیز گفته اند که خون به خون شسته نمیشود.

با وجود اوامر فوق و گفته نیاکان ما مردم میگویند تجربه بیش از چهار دهه گذشته که چراغ آینده میباشد ثابت ساخت که سران پاکستان از جمله نظامیان و اداره آی.اس.آی از تاریخ تجزیه هند و ایجاد کشور به نام پاکستان طبق سناریو برتانیا بزرگ متحدین منطقه ئی و جهانی آن بزرگترین جنایات جبران ناپذیر را بر ضد ده ها میلیون مردم ما انجام داده و میدهند. سرنگون ساختن نهضت غازی امان الله انجام بازی های چهار دهه اخیر از جمله تمویل، تسلیح، اموزش، پرورش هراس افگنان، تروریستان زیر نام های داعش، القاعده، طالب و غیره اثبات ادعای ماست!

مردم با عزت و آگاه ما بخاطر دارند که زنده یاد ببرک کارمل در اولین روزهای کاری که به ریاست شورای انقلابی توظیف شد بخاطر تامین صلح و ثبات واقعی و خاموش ساختن جنگ اعلان ناشده و تحمیلی از خارج که در اطراف افغانستان جریان داشت طی اعلامیه رسمی، از کشورهای منطقه و جهان به رهبری سازمان ملل متحد خواستار همکاری فعالانه و همه جانبه شد. با تاسف نظامیان پاکستانی متحدین منطقه ئی و جهانی آنها بودند که تا آخرین قدرت بخاطر جلوگیری از آن بازی های خونین را انجام دادند.

معاهده صلح ژینف تحت رهبری سازمان ملل متحد بین دولت های وقت افغانستان و پاکستان در زمان زمامداری دوکتور نجیب الله شهید صورت گرفت نمایندگان دولت های امریکا و شوروی وقت منحیث تضمین کنندگان عملی ساختن آن در پای آن امضاء نمودن با وجود عملی شدن یک جانبه آن از طرف دولت های وقت افغانستان و شوروی جانب پاکستان و حامیان خارجی شان غرض عملی شدن آن یک گام هم بر نداشتند.

فیصله پنج فقره ای سازمان ملل متحد که بخاطر انتقال قدرت به یک نیروی بی طرف در زمان زمامداری دوکتور نجیب الله شهید تصویب شد به اساس توطئه خائنانه نظامیان پاکستانی متحدین منطقه و جهانی شان ناکام و زمینه به قدرت رسانیدن تشنه گان قدرت و ثروت را در کشور مساعد ساختند. باز هم با به قدرت رسانیدن دست پروردگان خویش بسنده نکرده غرض به قدرت رسیدن سیاه ترین جنایت کاران قرن بیست و یک بازی های خونین را زیر نام طالب، القاعده، داعش راه اندازی و کشور ما را به پایگاه مافیای بین الملی مواد مخدر، میدان نبرد، بازار مصرفی، تهیه کنندگان مواد حام منطقه و جهان، کوره های آتش و گرداب خون مبدل نمودند.

با وجود بیست سفر حامد کرزی رئیس جمهور پیشین و سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به پاکستان سران پاکستانی از جمله نظامیان اداره آی.اس.آی متحدین و منطقه و جهانی شان از سر خر جهل خود هنوز هم پائین نشده خواهان یک دولت غلام حلقه به گوش و فرمانبردار در کشور ما میباشند. بازی های زیر نام ملا محمد عمر اسامه بن لادن صورت گرفت آوردن یک دکاندار زیر نام نماینده طالبان و دیدار آن با رئیس شورای صلح وقت بزرگترین بازی توهین آمیز برای مردم نمیباشد؟ غرض بدنام سازی پروسه صلح به بهترین دوست جنرال حمید گل هم رحم نکردند!

تمام جنایات که در کشور ما از جمله شعله ور ساختن جنگ های خونین، غارت هزاران میلیارد دالر ثروت های مادی و معنوی کشور، گسترش فساد، غضب میلیونها هکتار زمین، مبتلا شدن میلیونها تن به مواد مخدر، شهید، معیوب، معلول شدن میلیونها تن از جمله زنان، جوانان، کودکان، تجاوز بالای عده از زنان، کودکان، افزایش خشونت های خانواده گی، دامن زدن خصومت های قومی، لسانی، سمتی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، گسترش فرهنگ معافیت، قانون ستیزی، مردم ستیزی، فرهنگ ستیزی، زن ستیزی، آدم ربائی، سرقت های مسلحانه، افزایش فقر، بیکاری، بیماری، بی اعتبار ساختن بانک نوت های افغانی، نشر و پخش بانک نوت های جعلی، پول شوئی، فرار مغزها، اسعار خارجی که سرزمین جنت نشان ما را به سرزمین سوخته، مخروبه مبدل، میلیونها هموطنان ما را مجبور به آوارگی در کشورهای منطقه، ایجاد ترس وحشت و عدم امیدواری به آینده ساخته همه محصول کار جنایت بار سران نظامی، ملکی، متحدین منطقه ئی و جهانی آنها بوده و میباشد.

به نوشته آگاهان امور هر باری که تروریست های مقیم پاکستان دست به عملیات زده دولت های پاکستان به بهانه تجهیزات لازم و بودجه کافی برای مقابله با تروریست ها را ندارند از امریکا و انگلستان میلیونها دالر اخذ کرده است. دولت مردان پاکستان برای پر کردن کیسه هایشان از سازمان های تروریستی استفاده شایانی کرده اند.

مردم ما میگویند همه روزه صدها تن جنایت کاران زیر نام داعش، القاعده به همکاری اداره آی.اس.آی غرض انجام جنایات خونین به کشور ما اعزام میشوند و از همین لحاظ ادارات استخباراتی و گماشته گان فاسد شان از آن بهره برداری نموده انجام بازی های جنایت بار را بزرگترین دستاورد ها و افتخارات خوانده زیر همین بهانه از سران دولت ما میخواهند با اجیران دشمنان سوگند خورده تاریخی در میز مذاکره برای تامین صلح نشست را انجام دهند!

مردم میگویند اگر بازیگران پاکستانی به تامین صلح و ثبات کشور ما صادق هستند چرا به مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم که در آن طرف خط دیورند فعالیت داشته صادقانه اقدام نمی نمایند پس بازی های فوق ثابت میسازد راه اندازی بازی ها زیر نام تامین صلح یک نیرنگ جدید بخاطر سپری شدن ماه های سرد زمستان بوده زیرا که هراس افگنان به نسبت ضربات کوبنده قوای مسلح قهرمان و با افتخار برایشان ما نمیتوانند طی چند ماه آینده به جنایات خونین خویش ادامه دهند.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دولت اسلامی به تاریخ 9/9/1394 گفت دولت مردان و قوای سه گانه ناقضان قانون اساسی در کشور هستند می افزایند با بیان اینکه تطبیق قانون اساسی در کشور ناکام بوده است و قانون اساسی در کشور بیشتر از سوی دولت مردان و نهاد های دولتی نقض شده است و خارج از صلاحیت های قانونی خود عمل میکنند.

شورای ولایتی و باشندگان ننگرهار از غضب روز افزون زمین ها در ولایت متذکره نگران هستند می افزایند زورمندان در ننگرهار به زور زمین های شخصی و دولتی را غضب میکنند. اشرف غنی در جریان سخنرانی در کنفرانس پاریس گفت مردم افغانستان اعمال وحشیانه گروه های تروریستی را همه روزه تجربه میکنند بدین لحاظ درد رنج شما را احساس میکنم و اراده قاطع داریم. کشور خویش را به گورستان تروریزم مبدل سازیم.

سران بیست هشت کشور اعضای ناتو به تاریخ 10/9/1394 غرض حمایت قوای مسلح از ناحیه تمویل، تجهیز جلسه را در بروکسل دایر نموده افغانستان را یک نقطه مهم ستراتیژیک برای کشور های خویش خواند. به ادامه همکاری خویش تا سال 2020 تعهد نمودند به تاریخ 10/9/1394 عده باشندگان ولایت بغلان دید گاه های خویش را چنین بیان داشتند مردم به نسبت انجام کارهای افراد مسلح غیر مسئول به ستوه آمده اند می افزایند پولیس محلی نیز به اذیت و آزار مردم ادامه داده عده از سران محلی و اعضای پارلمان را به حمایت آنها متهم نمودند. یک کودک دوازده ساله در ولایت فاریاب خود را به پولیس تسلیم نمود. وی میگوید پدرم مرا غرض انجام حملات انتحاری به طالبان فروخته بود. من از این خاطر خود را به پولیس تسلیم نمودم. می افزاید که شش تن کودکان دیگر مثل من در نزد طالبان گیر مانده اند.

مردم می گویند با موجودیت جنابات و دشواری های فوق یک دولت که به نسبت عدم تطبیق قانون گسترش فساد، افزایش خون ریزی ها اعتماد خود را در بین ده ها میلیون مردم از دست داده میتواند به تامین صلح و ثبات واقعی تامین نماید.

خلاصه اینکه تجربه گذشته چراغ آینده بوده تجارب گذشته به ما ثابت میسازد یک دولت که توان جلوگیری از عاملین فساد را در داخل ادارات سه گانه خویش ندارد پس چطور میتواند به نمایندگی از سی میلیون مردم در مقابل دشمنان تاریخی آن تصامیم عاقلانه، عالمانه، خردمندانه را در این شرایط حساس تاریخی بخاطر بیرون رفت از وضع موجود اتخاذ نماید.

به باور ما وقت آن رسیده به جای گوش دادن به حرف های سران نظامیان پاکستانی که سال های سال وقت گرانبهای ما را بیهوده ضایع با گل آلود نمودن آب ماهی گرفته اند به نمایندگان واقعی مردم، رهبری احزاب سیاسی، سازمانهای اجتماعی، جامعه مدنی، شخصیت های مذهبی، علمی، فرهنگی، علما، روحانیون، سران اقوام و قبایل مراجعه تصامیم را در این باره اتخاذ ملاک عمل خویش قرار دهیم.