طالبان، حقوق زنان و نشست دوحه

سیامک بهاری اواخر ماه ژوئن امسال، سومین نشست دوحه برای آنچه…

فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

«
»

کوبا: پرونده سیاه آمریکا در آمریکای لاتین 

فرستنده: حسین تلاش

به بهانه سفر «بلینکن» به آمریکای لاتین

مداخله، کودتا و چپاول منابع کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب توسط دولت‌ های آمریکا در ادوار مختلف آنچنان تلخ و تاریک در حافظه تاریخی مردم این منطقه حک شده است که سفر وزیر خارجه آمریکا به کاستاریکا با ادعای رسیدگی به بحران مهاجرت نتوانسته خیال ناراحت گروه‌ های مردم را آسوده کند.

به گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا، همزمان با عزم آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا برای سفر به کاستاریکا، سازمان «لوئیسا گونزالس» متشکل از فعالان زن کاستاریکا در بیانیه ای ضمن هشدار از سفر بلینکن به این کشور اعلام کرد: تاریخ آمریکای لاتین و کارائیب واقعیت بیرحمانه ‌ای را به ما نشان داده است. ما به عنوان زنان کاستاریکا، به شدت نگران هرگونه مداخله ونقض حاکمیت مردم هستیم. 

در متن این بیانیه آمده است: ما به دیدار وزیر امور خارجه آمریکا که در روز های آغازین روی کارآمدن، از اسرائیل برای تداوم نسل ‌کشی در فلسطین، اعلام حمایت کرد، به دیده تردید و سرشار از نگرانی می‌ نگریم.

این انجمن همچنین تصریح کرد: ما کاملا هوشیار هستیم تا این دیدار به نشانه حمله و هجوم به میهن بزرگ ما به ویژه علیه کشورهایی همچون بولیوی، نیکاراگوئه، کوبا و ونزوئلا نباشد.

این نهاد غیر دولتی فمنیستی ضمن تاکید به دولت کاستاریکا برای تامل در سیاست بین‌المللی خود و جلوگیری از مشارکت در اقدامات نفرت ‌انگیز و خشونت ‌آمیز، از رئیس ‌جمهوری خواست تا مخالفت خود علیه کشتارها در کلمبیا و فلسطین را ابراز کند.

به گفته خوان رامون کینتانا، مشاور ارشد اوو مورالس رئیس ‌جمهوری سابق بولیوی، درسی که کودتا به عنوان زشت ‌ترین راهکار سلطه غیر قانونی بر کشور خارجی برای ساکنین آمریکای لاتین و کارائیب داشته است اینکه نباید حتی برای لحظه ای از توطئه های بی ثبات کننده آمریکا غافل شد. «چه گوارا» نیز معتقد بود «حتی برای لحظه ای نباید به امپراطوری اعتماد کرد» و این باید به عنوان یک اصل سیاسی اساسی اعمال شود. لحظه ای غفلت، کاستن از مراقبت‌ها در برابر بزرگترین دشمن مردم ما واعتماد و باور به راستی و درستی اقدامات آن‌ ها، هزینه سنگینی خواهد داشت.

«فرانسیسکو کارابایو» استاد دانشگاه گلد اسمیت انگلیس معتقد است، تاریخ پیچیده اقدامات مداخله  جویانه ی واشنگتن علیه آمریکای لاتین سبب شده تا کمک‌های آمریکا به این منطقه نیز به دیده تردید نگریسته شود. انتقادی که دولت ‌های چپگرا و مترقی آمریکای لاتین همواره بر آن اصرار داشته اند. 

با گذشت بیش از چهار ماه از روی کارآمدن دولت جدید آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور امروز سه شنبه برای نخستین بار راهی آمریکای لاتین خواهد شد. به گزارش خبرگزاری افه، بلینکن در این اقامت دو روزه به مقصد کاستاریکا با مقام‌ های کشورهای آمریکای مرکزی و مکزیک پیرامون مسائلی از جمله مهاجرت و بهبود همکاری ‌ها دیدار و گفت ‌وگو خواهد کرد.

کامالا هریس معاون ریاست جمهوری آمریکا نیز در چارچوب نخستین سفر بین‌المللی خود، هفتم و هشتم ژوئن (۱۷ و ۱۸ خرداد) از گواتمالا و مکزیک بازدید خواهد کرد. بررسی توقف ورود مهاجران از مثلث شمالی آمریکای مرکزی از جمله علل انجام این سفر خواهد بود. اکثریت مهاجران غیرقانونی که با عبور از مرز های جنوبی ایالات متحده وارد این کشور می ‌شوند از سه کشور السالوادور، گواتمالا و هندوراس هستند که سبب شده تا این «مثلث شمالی» آمریکای مرکزی مورد توجه دولت بایدن قرار گیرد.

منطقه آمریکای لاتین زمانی به عنوان حیاط خلوت آمریکا محسوب می ‌شد؛ اما امروز برخی دولت‌ های این منطقه از جمله کوبا، ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه به دلیل سیاست‌ های ضد استکباری، به چالش جدی برای پیشبرد سیاست‌ های توسعه طلبانه واشنگتن در آمریکای لاتین تبدیل شده ‌اند.

از طرفی افزایش حضور کشورهایی همچون چین و روسیه در آمریکای لاتین، تقویت روابط متحدان استراتژیک همچون ونزوئلا و ایران، سیاست‌ های ضد مهاجران لاتین تبار، تقویت روحیه ضد آمریکایی و استکبارستیزی کشورهای چپگرا، زنگ خطرها از خدشه بر امنیت و تضعیف دامنه سلطه آمریکا را برای دولتمردان دموکرات کاخ سفید به صدا درآورده درآورده است.

بایدن که با سودای تغییر جایگاه آمریکای دونالد ترامپ در عرصه جهان روی کارآمد٬ اما اصرار تازه واشنگتن برای حفظ نام کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم نشان داد که دولت بایدن نیز دست‌ کم در مسئله این جزیره آمریکای لاتین، برنامه ای برای احیای رویکرد دوران باراک اوبا نداشته و در این مسئله از اقدامات همتای سلفش پیروی می ‌کند.

در مسئله ونزوئلا نیز طبق اذعان وزیر خارجه آمریکا، واشنگتن با مشارکت شرکایش در آمریکای لاتین به حفظ فشار بر دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ادامه می ‌دهد.

با این حال بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی «کونِکتاس»، دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، معضلات گوناگونی را به روی آمریکای لاتین گشود؛ از سیل غیرقابل کنترل مهاجرت و فساد تا نقض گسترده حقوق بشر و حتی حضور چین و روسیه که دورنمایی پیچیده را برای جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا به تصویر می ‌کشد. شرایط پیچیده ای که میزان آمادگی دولت بایدن برای مواجهه با مشکلات جدی منطقه به رغم درگیری‌ های داخلی آمریکا را به چالش می ‌کشد.

پایان