ویروس خزنده ی ویرانگر و خطرناکتر از بم اتوم

سلیمان کبیر نوری پیش تبصره: چه جالب شهره ی جهان شده است…

افغانستان در منطقه و جهان

در این مقطع زمانی تاریخ که جنگ ناتو به سرکردگی…

کی فراموش شود!

امین الله مفکر امینی       2024-20-02! کی فرامــــوش شود روزهای داغ نبـــــــرد درسنــگر که…

دلبرین عبدالفتاح علی

بانو "دلبرین عبدالفتاح علی" (به کُردی: دڵبرین عەبدولفەتاح عەلی بۆتانی)…

از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

«
»

‌پشت زلنسکی خالی می‌شود؟

اوضاع اوکراین فقط بد نیست، بلکه در حال غرق شدن است. این کشور تلاش می‌‌‌کند تا بگوید چقدر جنگ بد پیش می‌‌‌رود. به گزارش سی‌‌‌ان‌‌‌ان، ارائه یک ارزیابی عمومی صریح از میزان ضعیف بودن یک کشور در درگیری می‌تواند حرکتی نابخردانه باشد، زیرا می‌تواند منجر به تضعیف روحیه و حمایت شود. پس از اینکه اوباما نیروهای خود را در افغانستان تقویت کرد، حمایت عمومی در طول سال‌ها کاهش یافت. این تا حدی به دلیل عدم‌واقع‌‌‌بینی در مورد چگونگی جنگ رخ داد. نمایش بد اوکراین از مشکلاتش بیشتر به دلیل نزدیک‌‌‌بینی متحدانش است. عدم‌تفاهم در بخش‌‌‌هایی از کنگره آمریکا نفس‌‌‌گیر است. یکی از نمایندگان کنگره این هفته طعنه‌‌‌دار گفت که اوکراین باید یک برچسب قیمت محدود روی خود بزند و یک هدف خاص و ساده از این جنگ را برای خود تعریف کند.

‌پشت زلنسکی خالی می‌شود؟

تقاضای صمیمانه زلنسکی از بایدن به بن‌بست خورده است

پس از دو جنگ انتخابی آمریکا در دو دهه، با هزینه تریلیون‌‌‌ها دلار، حیرت انگیز است که حافظه آنها کوتاه‌‌‌مدت بوده و درک این وضعیت این همه مبهم است. در عوض، کی‌‌‌یف به‌‌‌طور مداوم به موفقیت‌‌‌های گذشته و اهداف آینده اشاره می‌‌‌کند. آنها حدود نیمی از سرزمینی را که روسیه در سال گذشته تصرف کرده بود، پس گرفته‌‌‌اند. آنها مدعی‌‌‌اند که به حضور روسیه در دریای سیاه از نظر استراتژیک آسیب رسانده‌‌‌اند. زلنسکی اضافه کرد: «آنها برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌‌‌ای دارند، اما مخفی است.» با این حال، در حقیقت، مفیدترین تیتر برای کی‌‌‌یف باید این باشد که« اکنون خطوط مقدم برای آنها به‌‌‌طرز غیرقابل توصیفی تاریک و مبهم است.» تقریبا از هر جهت، اخبار تلخ است. نیروهای روسی در بخش‌‌‌هایی از شهر آودیوکا جا مانده‌‌‌اند و از ارتش روسیه جدا افتاده‌‌‌اند، اما به نظر می‌رسد مسکو چندان اهمیتی به این موضوع نمی‌‌‌دهد. در امتداد خط مقدم زاپوریژیا، جایی که ضد حمله متمرکز بود، اما در نهایت کند و بدون دستاورد بود، یگان‌‌‌های روسی با قدرتی تازه بازگشته‌‌‌اند و دفاع برای اوکراین گران تمام شده است.

اوکراین با کمی پیشروی در خطوط روسیه از رودخانه دنیپرو عبور کرده است. تلفات بسیار زیاد بوده است، خطوط تدارکات آنها مشکل دارد و چشم‌‌‌انداز آنها کمرنگ است. مقامات اوکراینی می‌‌‌گویند که کی‌‌‌یف اکنون تقریبا شبانه با حملات موشکی کروز مواجه است که عمدتا توسط پدافند هوایی مهار می‌شود. تا زمانی که این حمایت‌‌‌ها ادامه داشته باشد، اوکراین ممکن است شانس ورود به بهار را با زیرساخت‌‌‌های دست‌نخورده خود داشته باشد. اما به گفته دولت بایدن، زمانی که پول ایالات متحده تمام شود، دفاع هوایی ممکن است اولین چیزی باشد که تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. زلنسکی یک هفته واقعا تلخ را پشت سر گذاشت. تیم او پیروزی نمادین مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا را در بوق و کرنا کرد و آن را نشانه‌‌‌ای مثبت در این روزهای تلخ و تیره خواندند و گفتند: «تاریخ را کسانی می‌‌‌سازند که از مبارزه برای آزادی خسته نمی‌‌‌شوند.» اما برای عضویت واقعی در اتحادیه اروپا، جنگ باید پایان یابد و پس از جنگ هم باید نشان دهد که یک کشور قابل دوام است. هیچ یک از این موارد در حال حاضر تضمین نشده است.

درعوض، زلنسکی در چهار روز دو فاجعه فوری مالی را تجربه کرد و آینده کمک‌‌‌ها به این کشور در هاله‌‌‌ای از ابهام قرار گرفته است: تصمیم مجارستان برای وتوی ۵۵ میلیارد دلاری بودجه اتحادیه اروپا برای کمک به اوکراین یکی از آنهاست. ویکتور اوربان علاقه غیر‌قابل توضیحی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌‌جمهوری روسیه دارد و درهای نفاق را در این بلوک باز کرده است. دیگری نیز تردیدها در آمریکا برای کمک به اوکراین است که عمدتا جمهوری‌خواهان نسبت به توانایی کی‌‌‌یف ابراز تردید داشته‌‌‌اند. با این حال انسجام غرب تا این لحظه امری دور از ذهن بود. انتخابات سراسر اروپا و نوسانات پیش رو احتمالا روی موضوع جنگ در اوکراین تاثیر بگذارد. سفر زلنسکی به واشنگتن و تقاضای صمیمانه‌‌‌اش شکست خورد.

حتی اگر واشنگتن بتواند کمک مالی را به این کشور از سر بگیرد، به اوایل سال آینده میلادی می‌‌‌رسد، در حالی که اوکراین در حال حاضر نیاز مبرمی به کمک دارد. البته برخی نشانه‌‌‌ها حکایت از این دارد که احتمالا کمک ۵۵ میلیارد دلاری در اوایل سال آینده با اکثریت تصویب شود اما مشکل کی‌‌‌یف برای دریافت کمک از واشنگتن ناشی از یک موضوع داخلی هم هست. موضوع به سیاست «این به آن در» بازمی‌گردد. جمهوری‌خواهان به دلیل اختلاف‌نظر با بایدن در خصوص سیاست‌‌‌های مرزی و موضوع مهاجران با کمک کاخ سفید به اوکراین مخالفت می‌‌‌کنند.

1327821_802 copy