پاپ، کریسمس امسال را «پُر اشک» توصیف کرد

پاپ “فرانسیس”، رهبر کلیسای کاتولیک، مطابق رسم هرساله در واتیکان، به مناسبت نوئل (کریسمس) سخنانی ایراد کرد و به ویژه با انتقاد از رواج خشونت در جهان و ظلمی که بر کودکان می‌رود، برای فرا رسیدن صلح دعا کرد. پاپ که مستقیماً از برخی رویدادها و کشورها یاد کرد، به ویژه بر وضعیت عراق و سوریه و جنایات داعش تأکید داشت.

بر اساس گزارش “خبرگزاری فرانسه” (AFP)، پاپ فرانسیس با حضور بر ایوان معروفی که بر میدان “سان‌پیترو”ی واتیکان مشرف است، در پیام سنتی روز نوئل (کریسمس)، از سرنوشت کودکان جنگ سخت ابراز تأسف کرد.

 

به نوشتۀ این خبرگزاری، هنگام صحبت از رنج کودکان، ظاهراً پاپ از متن خطابۀ خود خارج شده و به بداهه سخن گفته است. او از جمله به سرنوشت بچه‌هایی اشاره کرد که زیر بمباران‌ کشته می‌شوند، آن هم در زادگاه عیسی مسیح.

وی  از بی‌تفاوتی در مقابل این جنایات انتقاد نمود و سپس به کشتار اخیر کودکان پاکستانی توسط طالبان اشاره‌ای داشت.

پاپ همچنین از مردم اوکراین خواست تا «کینه‌ها را فراموش کنند و به سوی آشتی بروند».

پاپ فرانسیس به مشکلات آفریقا و اپیدمی “ابولا” نیز اشاره ‌داشت اما در مورد زادگاه خود، آمریکای لاتین چیزی نگفت. او در پایان گفت: «امسال نوئل (کریسمس) پراشکی داریم».

اما پاپ بخصوص بر وضعیت سوریه و عراق و خشونت گروه‌های مسلح در این منطقه تأمل کرد.

خبرگزاری فرانسه ترجمۀ این بخش از سخنان پاپ فرانسیس را بطور جداگانه منتشر کرده است که در ادامه می‌آید:

«عیسی، نجات دهنده جهان، برای ما بدنیا آمده است. از او می خواهم که برادران و خواهران ما را در عراق و سوریه که زمان زیادی است از اثرات جنگ کنونی رنج می برند، مورد ملاطفت خود قرار دهد.

برادران و خواهرانی که در کنار دیگر افراد از اقوام و مذاهب مختلف با خشونت مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند؛

امیدوارم که کریسمس مایه امید آنان و همۀ انسان‌هائی شود که در منطقه و در جهان پراکنده و جابجا شده اند.

امیدوارم که نیروی حیات بخش او سلاح ها را به خیش، تخریب را به سازندگی و کینه ورزی را به عشق و محبت تبدیل کند تا بتوانیم با شادی بگوئیم: چشمان ما به چراغ هدایت تو روشن شد.

با این امید، برای همه شما کریسمس شادی آرزو می‌کنم…»