ویروس خزنده ی ویرانگر و خطرناکتر از بم اتوم

سلیمان کبیر نوری پیش تبصره: چه جالب شهره ی جهان شده است…

افغانستان در منطقه و جهان

در این مقطع زمانی تاریخ که جنگ ناتو به سرکردگی…

کی فراموش شود!

امین الله مفکر امینی       2024-20-02! کی فرامــــوش شود روزهای داغ نبـــــــرد درسنــگر که…

دلبرین عبدالفتاح علی

بانو "دلبرین عبدالفتاح علی" (به کُردی: دڵبرین عەبدولفەتاح عەلی بۆتانی)…

از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

«
»

هند در دست سیاستمداری پوپولیست

سعید جعفری پویا:

در تمامی میتینگ های انتخاباتی اش، چه آنها که خود حضور فیزیکی داشته و چه آنهایی که هولوگرام او حضور داشته است، تیشرت هایی منقش به چهره اش بر تن طرفداران بوده است. عینک ها و کلاه های کاغذی که نام او را نوشته میان هواداران پخش می شود. حتی چای با لیوان کاغذی هم طعم او را دارد، چرا که تصویر او روی لیوان ها هم کار شده است. این بخشی از اقدامات فردی برآمده از طبقه پایین جامعه 72 ملت است. فردی که از این پس می توان او را نخست وزیر هندوستان دانست.

نخست وزیر جدید کیست؟

ناراندا مودی رهبر حزب بهاراتیا جاناتا است. از سال ۲۰۰۱ سروزیر ایالت گجرات در غرب هند بوده است. ایالتی که برای او کارنامه دوگانه ای به ارمغان آورده است. ضمن رشد اقتصادی قابل توجه در این ایالت در دوران زمامداری مودی، کشتار مسلمانان در سال 2002 باعث شد تا او در مضان اتهام قرار گیرد که برای محافظت و نجات جان مسلمانان اقدام جدی انجام نداده است. آن پرونده به حدی سر و صدا به پا کرد که حتی آمریکا از اعطای ویزا به مودی خودداری کرد و بریتانیا هم روابط خود را با این سیاستمدار قطع کرد. هرچند امروز آمریکا نخستین کشوری است که از مودی دعوت کرده به واشینگتن بیاید.

تبلیغات انتخاباتی

ناراندا مودی در ایام انتخابات هزینه های بسیاری برای پیروزی کرده بود. ادبیات او به شدت ضد نخبگان، فرهیختگان و دانشگاهیان بوده است. این روند باعث شده بود تا عموم طرفداران او از طبقه پایین جامعه هندوستان باشند. همین مسئله سبب شده بود تا نخبگان به شدت از به وجود آمدن چنین وضعیتی و به قدرت رسیدن فردی تا این حد پوپولیست ابراز نگرانی کنند. او در شرایطی بر دوران مدیریت خود بر ایالت گجرات می بالد که آمارها نشان می دهد دوران پیش از او ایالت قحطی شدید، سیل و زلزله را پشت سر گذاشته، در حالیکه از زمان روی کار آمدن مودی وضعیت آب و هوایی به شدت بهبود یافته و میزان مناسب ریزش باران سبب شده تا کشاورزی این ایالت بهبود چشمگیری را تجربه کند. کالای تبلیغاتی بسیاری در کمپین ها و میتینگ های انتخاباتی او میان هوادارن پخش شده است. این هزینه ها به حدی سرسام آور بوده که سوالات بسیاری را پیرامون چگونگی تهیه این مبالغ پیش آورده است.

ضد اسلام گرایی

در سال 2002 در ایالت گجرات هندوستان طی درگیری های قومی و مذهبی تعداد زیادی از مسلمانان کشته شدند. طی آن پرونده مودی محکوم شد که به اندازه کافی از حقوق مسلمانان و امنیت جانی آنها دفاع نکرده است. البته این اتهام اثبات نشد ولی معاون او پس از آن فاجعه انسانی به 28 سال زندان محکوم شد. هنوز هم شورش و برخوردهای خشونت آمیز آن سالها در کارنامه سیاسی آقای مودی باقی مانده و بسیاری از آن تحت عنوان لکه سیاهی در کارنامه او یاد می کنند. در آن حوادث بیش از هزار نفر که اکثر آنها مسلمان بودند به قتل رسیدند. آقای مودی هرگز حاضر نشده به خاطر آن فاجعه انسانی حتی عذرخواهی کند. اصرار او روی عدم عذرخواهی گمانه ها را برای اسلام ستیز بودن او تقویت کرده است. مسلمانان حدود ۱۰ درصد از جمعیت ایالت گوجارات را تشکیل می دهند ولی حزب آقای مودی حتی یک نماینده مسلمان هم ندارد.  نقش ناریندرا مودی در این کشتار هیچگاه بررسی و معلوم نشد ولی او سال گذشته با اظهارات توهین‌آمیز خود نسبت به کشته شدگان در محافل سیاسی و رسانه‌ای هند سرو صدای زیادی به راه انداخت.

سیاستمداری پوپولیست

ادبیات نخست وزیر جدید به شدت مورد پسند طبقه پایین جامعه است. بیش از اینکه بر مسائل حقوق شهروندی و پیشبرد دموکراسی تاکید داشته باشد به روستاییان اطمینان می دهد که برقشان قطع نخواهد شد. او به خوبی دریافته که اکثریت رای دهنده جامعه از چه طبقه ای هستند و با تمرکز روی نیازهای اساسی آنها مسیر خود را انتخاب کرده است. روندی که طی سالهای اخیر در میان سیاستمداران کشورهای جهان سوم رواج یافته و سیاستمداران پوپولیست با پیگیری چنین روندی تبعات خطرناکی را برای کشور به ارمغان آورده اند. رویه ای که سبب می شود طبقات پایین و کم سواد جامعه، با توجه به معیارهای سطحی، رهبری ناشایست را برای کل جامعه انتخاب می کنند.