ویروس خزنده ی ویرانگر و خطرناکتر از بم اتوم

سلیمان کبیر نوری پیش تبصره: چه جالب شهره ی جهان شده است…

افغانستان در منطقه و جهان

در این مقطع زمانی تاریخ که جنگ ناتو به سرکردگی…

کی فراموش شود!

امین الله مفکر امینی       2024-20-02! کی فرامــــوش شود روزهای داغ نبـــــــرد درسنــگر که…

دلبرین عبدالفتاح علی

بانو "دلبرین عبدالفتاح علی" (به کُردی: دڵبرین عەبدولفەتاح عەلی بۆتانی)…

از کوچه های پرپیچ و خم  تبعید تا روزنه های…

نویسنده: مهرالدین مشید سخنی از تبعید و تبعیدگاه و تبعیدیان تاریخ قسمت…

دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

«
»

هدف بازیهای پنهانی چه میباشد؟

(فرهاد)

گر نهد معمار سنگ را در تهداب کج

تا ثریا میرود دیوار کج

لیل 1396/11/28 از کابل خبری به نشررسید در آن گفته شده، اطلاع که به ما رسیده لوی درستیز های کشور های پاکستان، تاجکستان، ازبکستان، قرغیزستان وغیره که به فراخوانی ایالات متحده امریکا در افغانستان دعوت شده بودند.

قبل از آمدن به ارگ ریاست جمهوری بدون حضور دولت افغانستان در گوشه میدان نظامی شهر کابل جلسه دایر تصامیم لازم اتخاذ بعد از آن به ارگ رفته با حضور داشت مقامات دولتی جلسه تشریفاتی را دایر نمودند.

در حالیکه برگزار کننده گان جلسه متذکره نتایج آنرا در همکاری در مبارزه با هراس افگنی مثبت خوانده تا هنوز مردم ما از نتایج جلسه پنهانی آگاهی نداشته که هدف آن چه بود و چرا در آن جلسه مقامات دولتی حضور نداشتند؟

عبدالجبار قهرمان عضو ولسی جرگه میگوید من بارها گفته ام که صلاحیت جنگ بدست افغانها و بمنافع افغانها نبوده صرف افغانها در دو طرف جنگ قربانی آن میشوند.

آقای ترامپ رئیس جمهور امریکا در دیدار با نماینده های شورای امنیت سازمان ملل متحد داشت گفت: امریکا برای ماموریتی که به افغانستان آمده آنرا به پایان خواهند رساند در اشاره به طالبان و وضعیت افغانستان گفت فکر نمی کنم که ایالات متحده در حال حاضر برای انجام گفتگو آماده باشد این پروسه به زمانی خیلی زیاد نیاز دارد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین در هفته اخیر در مصاحبه با روزنامه امریکا داشت گفته است امریکا و پاکستان زیر بهانه یک گروه طالبان نمیخواهد جنگ در افغانستان خاتمه پیدا کند میافزاید چندین پایگاه نظامی نه بخاطر سرکوب هراس افگنان بلکه بخاطر انجام پلانهای بر ضد کشور های منطقه از جمله چین، فدراتیف روسیه، ایران و غیره ایجاد کرده اند وی میگوید امریکایی ها بخاطری در تدویر لویه جرگه مخالفت مینمایند ترس دارند که در آن بخاطر بستن پایگاه های نظامی شان تصامیم اتخاذ نگردد.

نماینده ناتو میگوید که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد!

بیش از نود و نو فیصد مردم افغانستان مخالف بمبارد های هوایی که سبب کشتار مردم بی گناه از جمله زنان و کودکان گردیده و میگردد میباشند به نسبت ویرانی خانه میلیونها تن از خانه هایشان به سایر نقاط کوچ نموده در این هوای سرد زمستان بدون لباس و غذا دوا شب و روز خود را سپری مینمایند.

یک عضو شورای ولایتی ولایت کنر میگوید: در حال حاضر بیش از یک هزار و پنجصد داعش در چهار ولسوالی ولایت کنر موجود بوده مصروف سرباز گیری میباشند

حاجی عبدالظاهر قدیر معاون ولسی جرگه در صحبتی که مردم ننگرهار داشت میگوید فعالیت داعش مثل سابق به شکل وسیع آن ادامه داشته حکومت ریاکارانه از سرکوبی داعش بخاطر فریب مردم حرف میزند میافزاید عده از سران دولت غیر مستقیم در افزایش داعش سهم داشته و مقامات نمیتوانند آنها را کنترول نمایند.

مسؤولین بلند پایه دولتی شهر کابل را بجای بازسازی سنگر سازی نموده فضای شهر به یک شهر ترس و وحشت ناک مبدل از همین لحاظ بخاطر رسیدن از یک طرف به طرف دیگر شهر ساعت ها وقت شان سپری میشود. سرقت های مسلحانه، آدم ربایی و سایر جنایات ادامه داشته فقر، بیکاری، بیماری،  فرار مغزها، سرمایه روبه افزایش روزانه بیش از سه هزار تن غرض اخذ پاسپورت بریاست پاسپورت مراجعه مینمایند.

کشمکش های قدرت طلبی بین سران دولت و عده از ولایات سخت مردم ما را نگران ساخته سخنگوی ریاست جهموری از ثبت نام نمودن عده از مقامات بلند دولتی به خاطر اخذ تذکره الکترونیکی خبر میدهد.

در مقابل رئیس اجرائیه این کار را مطابق اراده مردم ندانسته و خواهان تجدید نظر در این رابطه شده است.

مردم ما با سپری شدن چندین هفته از حادثات خونین شهر کابل  هنوز هم نتوانسته اند توته های گوشت و آثار از فرزندان، شوهران، پدران، دوستان، عزیزان خویش را از زیر توده های خاکستر و شعله های دود پیدا نمایند اشک مادران، خانم ها، فرزندان و عزیزان بخاطر گم شده گان شان جاری است هر لحظه انتظار آمدن آنها را میکشند.

و زخمی ها بصورت اساسی تداوی نشده اند.

عطا محمد نور هشدار میدهد در صورت برآورده نشدن خواست هایش با یک کاروان بزرگ بطرف کابل حرکت در پانزده ولایات اعتراضات مسالمت آمیز بر ضد دولت آغاز خواهد شد.

آقای ارغندیوال رئیس حزب اسلامی در صحبت که داشت میگوید که سران امریکا بخاطر رسیدن اهداف شان خواهان تامین صلح و ثبات واقعی در کشور ما نمیباشند.

اکثر کارشناسان و مردم ما را عقیده برآنست جنگ بر ضد تروریزم، مواد مخدر، احیا و بازسازی واقعی حکومت داری خوب دفاع از حقوق زن و بشر نبوده و نمیباشد.

بلکه بخاطر رسیدن کشور های توسعه طلب غرض دستیابی به ثروتهای مادی، معنوی کشور های آسیای میانه و هزاران معادن دست نخورده افغانستان میباشد.

بباور آگاهان یکی از بزرگترین عوامل که سبب دشواریهای فوق طی دهه چهاردهه از جمله هفده سال گذشته صورت گرفته انجام بازیهای خونین، خصمانه و پنهانی کشور های توسعه طلب بر ضد کشور و مردم ما بوده می باشد.

وقت آن رسیده که بخاطر بیرون رفت از وضع موجود و جلوگیری از بازیهای فوق تمام نیروهای سالم اندیش صدای اعتراضات خویش را از طریق وسایل اطلاعات جمعی جامعه مدنی و مبارزات مسالمت آمیز بلند نمایند در غیر آن کشور و مردم ما از این بیشتر قربانی بازیگران خواهد شد.