آشتی کردن طالبان با مردم افغانستان، راهی برای پایان جنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید زهر پاشی های قومی و زبانی و توطیۀ…

 ترجمه‌ی شعرهایی از سردار قادر 

استاد "سردار قادر" (به کُردی: سه‌ردار قادر)، شاعر کُرد زبان،…

خموشی

 نوشته نذیر ظفر شــــــــد مــــدتی که ورد زبانم ترانه نیست آوای مــــن…

چشم براه وحدت

            چشمم براه  وحدت  پیوند وهمد لی جانم فدای وحدت وصد ق…

دوحه سر دوحه، پروسه های پیچیده و آرمانهای خشکیده 

نوشته از بصیر دهزاد  سومین کنفرانس در دوحه  درست سه هفته…

کور و نابینایان خرد

تقدیم به زن ستیز های بدوی و ملا های اجیر، آن…

فضیلت سیاسی و افغانستان

در نخست بدانیم٬ ماکیاولی در شهریار و گفتارها٬ در واقع…

بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

«
»

نقشه سیاسی نو جهان در سال 2014 به چه مبدل گردیده است؟

 

تحلیل سیاسی

 

چیزی که د اوکراین تا کنون رخ داده است و هم اکنون در حال رخ دادن است طوری وانمود میشود که جهان به دیگر روی شده است، یعنی سرچپه گردیده است.

برای نخستین بار( جنگ سرد) که سالها قبل فراموش و به یک موضوع کاملاً کهنه و از یاد رفته مبدل شده بود، دوباره آنرا به خاطره ها زنده و به شکل مات و مبهوتش اینرا فهمیدند که مسائل اوکراین پاکتی است وحشتناکی راستگرایان و پاندیروفسکی ها که نخست به جنگ مطبوعاتی و بعداً به جنگ تحریم ها منجر گردید.

حال هیچ جای شکی باقی نمانده است که اوکراین به مثابه آخرین زره چرکینی که قبلاً آش آن پخته شده بود مبدل گردیده است.

روسیه اعلام داشت که نمیخواهد بیش از این به موجودیت و حضور جهان یک قطبی صبر وحوصله داشته باشد، چونکه موجودیت و نصب پایگاه های نظامی ناتو در رائس امریکا خطر جدی و واقعی برای روسیه است.

روسیه از خود علایق ملی دارد که در برابر غرب آماده است تا آنرا اشاره کنان مطرح سازد، طوریکه یک سال قبل در بحران سوریه مسکو موجودیت و نقش خود را حفظ کرد. چنین چیزی را نه فراموش میکند و نه مورد عفو قرار میدهند.

جمع بندی مهم و جدیی سالی که گذشت این است که در جهان هنوز هم که هنوز است امن وامنیت وجود ندارد و ثبات هم اصلا دیده نمیشود.

درسال نو 2015 باز هم بشریت بدون یک تصور شفاف قبلی از حقوق و مقررات بین المللی، نبود پرنسیب های مشخص، نبود اساس یک سیستمی که روی آن امنیت جهانی اتکا داشته باشد همرا با طرح و تدوین سریع مقررات نوین که برای همه قواعد قابل پذیرش باشد وارد میشود.

واقعاً این یک سوال دقیق است که آیا اروپایی ها میخواهند با روسیه در رابطه به مدیریت وضع به موافقه برسند؟ و یا اینکه روسیه با امریکا در مناطق اروپا به مناقشات کشانده شود؟

این حرف جناب جورج فریدمن مدیر کمپنی استرات فور است که آنرا به صراحت مطرح کرده است.

از نظر سیاست های بزرگ در محاسبات کلان، اوکراین را دیگر فراموش باید کرد، بخاطریکه سرنوشت آن نه در کیف، نه در جبهات جنگ در جنوب شرق اوکراین، نه حتی در بروکسل رقم زده میشود، علاوه از آن سرنوشت خود اتحادیه اروپا امروز به مسائل زیادی روبرو است که از سیاست جغرافیایی تقابل روسیه و امریکا ناشی میشود.

هنوز در برج فبروری اتحادیه اروپا نقش ناکام خود را به امریکا یی ها در مناقشات میدان کیف بازی کرد. اتحادیه اروپا در مجموع و به طور اخص در قدم نخست آلمان در موضع احقمانه یی در بازی خطرناک از آب به در آمد که توسط آمریکا راساً به سرحدات روسیه کشانده شد.

من ( پوتین) اتحادیه اروپا و ناتو را به خاطری ملامت میدانم که تا امروز راه تامین کند تاکت را با روسیه پیدا نکرده اند و نه هم در صدد جستجو آن هستند. این روش را پرنسیپاً  طور کامل تغیر باید داد.

امنیت در اروپا بدون روسیه و نه علیه روسیه اصلاً وجود ندارد و نداشته خواهد بود. تنها با روسیه امنیت بوده میتواند، در غیر از آن ….

این حرف رئیس فراکسیون احزاب چپ گرا ( گریگور گیزی) در پارلمان آلمان است و نه حرف من.

به گفته ولادیمیر پوتین: برای حفظ و ثبات صلح در چوکات حقوق بین الملل برای آنکه ثبات بیشتر بخشیده باشیم و آنرا بیشتر قابل پیشبینی ساخت، دوستی و همکاری جمهوری مردم چین و فدراتیف روسیه دارای اهمیت شایان است، ما و شما درین راستا کار های زیادی انجام داده ایم و باورمندم که در آینده هم درین راستا کار های زیادی را انجام خواهند داد.

ایالات متحده امریکا ساده لوحانه مداخله نمیکند، ایشان مستقیماً در امور سیاسی کشور های اروپای مرکزی دست دارند و امریکا تلاش دارد تا مارا ( روسیه ) به سوی مناقشات بکشاند که بدون حرف این سیاست برای ما آسیب پذیر است.

ما نباید در جنگ سردی که از جانب امریکا در روسیه راه اندازی میشود سهیم شویم، مطلب فوق را وزیر خارجه هنگری( ویکتور اوربان) اظهار داشت.

علاوه از آن روسیه تحریمات را که ازجانب غرب وضع شده است به مثابه وسیله تحکیم تولیدات داخلی خویش اعلام داشت.

هیچ نوع فشار اقتصادی و هر نوع بلاک کردن ها به هدف نمیرسد، بخاطریکه این نوع اندازه گیری ها مردم را دور دولت شان به منظور اهداف آزادی و افتخارات ملی متحد میسازد.

اوضاع و احوال جهانی در مجموع چنین به نظر می آید:

امریکا محاسبه میکرد که در آغاز سال روسیه را در جنگ رویارویی با اوکرائین بکشاند، بعد از آن روسیه را به نزدیک ساختن آغاز جنگ سوم جهانی محکوم کند، هم چنان اروپا را در برابر آن بسیج سازد، در وسط تابستان سال معلوم شد که پلان های مطرح شده از طرف غرب نتایج دلخواه خود را ندارد. باید ماجرای دیگری را خلق کرد. به همین اساس طیاره مسافر بری مالیزیا را آگاهانه هدف قرار دادند. رئیس جمهور امریکا اوباما به هر اندازه که مهم و با ارزش، موفقیت های امریکا را بعد ها در رابطه به منزوی ساختن روسیه اعلام میدارد مربوط به واشنگتن است اما اتحاد محکم مسکو و پیکنگ اهداف واحد سیاسی کشور های ( بریکس)، هم چنان تنظیم شدن دوباره کشور های کلیدی امریکای لاتین در اطراف روسیه و دوستان سنتی ایالات متحده امریکا مانند ترکیه در آخرین تحلیل شگاف واقعی در حال انکشاف در داخل اتحادیه اروپا،  روی موضوع معقول بودن و یا معقول نبودن مقابله با مسکو ـ این همه مسائل شهادت میدهد که با خیال پردازی ها و آرزو های ایالات متحده امریکا طور و اضح و آشکارا در تفاوت قرار دارد.

ا.دهقان

منابع خارجی

مورخ 18.01.2015