نعره خیر و ٱوازی صلح و سلم

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني »

ما خیرمیخواهیم ؛ حتی ما خیر را برای خیر میخواهیم .

من میگویم :

ای تارک خیر تو مجنون و یا مغروری .

ای طالب خیر به امید ناچیز تو مذدوری .

ای ٲنکه تو خیر را برای خیر میخواهی ، تو طالب نوری بلکه عین نوری .

مساعی برای خیر جهت تامین  صلح و سلم ، ٱرامش و ٲبادی وطن؛ فریضه ووجیبه هر فرد و عناصر صالح است .

در سوره   ۳:  آل عمران –  ایه مبارکه ۱۰۴ الله تعالی میفرماید :

وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿۱۰۴﴾

حاصل ترجمه: باید باشد از شما گروهی  که به سوی خیر دعوت کند ، امر به نیکی  و نیکوکاری از بدی و بد کاری ممانعت کند و در راه خیرو منفعت سرعت و سبقت جویند در حقیقت اینها نیکۈکاراند .

همچنان در سوره  ۳: آل عمران –  ایه مبارکه ۱۱۰ الله تعالی میفرماید :

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿۱۱۰﴾

حاصل ترجمه : شما از این جهت بهترین از همه امت ها و مردمان که ٲمده اند میباشید ، که به نیکی امر دعوت میکنید و از کار های بد خود و دیگران را مانع  میشوید .

باور کنید  دوام  بقا و ارتقای جهان  به برکت مساعی  خیر میباشد همه امید های ٱبادی و شگوفانی  در اندیشه و تطبیق  مفکوره های خیر سراغ شده میتواند .

رمز سعادت و نیکبختی دنیا و عقبا ؛  در کار و عمل خیر مصمر است و از همین جهت است که قیامت و تباهی عمومی ٱن وقت به میان میاید که ، مفکوره و عمل خیر بکلی از بین برود .

دکتور سعید افغاني

سال ۱۳۵۵ هجرۍ شمسی ـ کابل

 

تهیه و ترتیب کننده : برهان الدین « سعیدی »