افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

«
»

نشر جلد سوم کتاب دیدگاه ها ـ تحلیل ها و رویداد ها

ممکن است تصویر ‏‏‏‎Dastgir Sadeghi‎‏‏ و ‏نوشتار‏‏ باشد

نشر جلد سوم کتاب دیدگاه ها ـ تحلیل ها و رویداد ها

سخن کوتاه در باره‌ی این مجموعه:

«ديدگاه‌ها» مجموعه‌یی بخشی از نوشته‌هایی است که در غربت و دور از وطن نگاشته شده و در مطبوعات و رسانه‌های بيرون مرزی به نشر رسيده است. سلسله نوشته‌هایی جلد اول، شامل سی و شش مقاله در سه صد و هفت برگ که به نحوی باهم در پیوند اند، از سال‌های آغازين زنده‌گی در غربت، اوايل سال 1997 تا سقوط رژيم طالبان در افغانستان، و اواخر سال 2004 را در بر می‌گيرد. نوشته‌های جلد دوم سلسله سال‌های 2005 تا 2014 ایجاد حکومت وحدت ملی را در بر گرفته و شامل بیست و شش مقاله در 312 برگ می‌باشد. جلد سوم «دیدگاه‌ها» نوشته‌های سال‌های 2015 تا 2020 را در برگرفته و شامل 62 مقاله و در 377 صفحه می‌باشد.

در بیان فشرده جلد اول چنین آمده است: «سال‌هایی که اين سياه مشق‌ها به روی کاغذ آمده اند، دشوارترين و تیره ترين دوران زنده‌گی مردم افغانستان را می‌سازند. آثار زخم‌های جان‌سوز و عميق اين برهه‌ی تاریخی، برای زمانه‌های دراز، همچنان روح و روان مردم افغانستان را آزار خواهد داد.»

به هر صورت، نگارنده ادعا ندارد که منظرگاه وی در ارتباط به این رویدادهای فاجعه‌بار، گسترده و همه جانبه است؛ صرف به اين باور است، آنچه را که وی ديده، خوانده، شنیده و يا درک کرده، صادقانه بازتاب یابد و به نحوی بیانگر گوشه‌هایی از واقعيت‌هایی گردد که از يک زوايه دیگر به نمایش گذاشته شده است. اين نظرگاه، نمايندگی از دید و برداشت شخصی نویسنده کرده که با تلاش فراوان هر چه را می‌توانست ديد و درک کرد، بی‌ريا به دسترس خواننده عزيز بگذارد، و در بازتاب اين برداشت‌ها و دیدگاه‌ها تا جايی که برای وی ممکن بوده، با بصيرت برخورد کند.

اين اثر با استفاده از فن‌آوری‌های نوین در سه مجلد از طريق شبکه بين‌المللی انترنت به نشر رسیده و در سایت‌های که کتآب‌های دیجیتالی را پیشکش می‌کنند، گذاشته شده تا علاقمندان کتاب، به سهولت و بدون کدام هزینۀ اضافی به آن دسترسی یابند. آنانی که به رويداد‌های واقعی اين برهه‌یی از تاريخ غمبار کشور ما علاقمند هستند، می‌توانند بنا بر ضرورت از آن استفاده کنند. به این امید که این مراجعه و بررسی از يک ديدگاه ديگری که ممکن با نظرگاه خواننده هم‌خوانی داشته و یا نداشته باشد، در شناخت یک بخشی از تصوير پیچیده وضعیت رقتبار کشور در برهه زمانی از 1997 تا 2020، ياری رساند.

در این برهۀ زمانی، مردم افغانستان، شاهد فاجعه‌های بسیار بزرگ انسانی که ماهیت جنایت‌های بشری و جنگی و در برخی موارد نسل کشی را داشته و از جنگ‌های میان تنظیمی مجاهدین، استقرار حاکمیت بسیار خشن و متحجر گروه طالبان و سرانجام اشغال کشور زیر نام “آزادی مستدام” و “حمایت قاطع” سردمداران کشورهای که ادعای دموکراسی و آزادی را دارند، بوده اند و زیر هر نام و عنوانی به خاک و خون کشیده شده و هستی مادی و معنوی شان را از دست داده اند.

با دریغ و درد، تراژیدی بزرگ مردم افغانستان در جریان این همه سال‌ها و تداوم جنگ‌های نیابتی قدرت‌های جهانی و منطقه‌یی، بر طبق برنامه‌های منسجم استعماری و استخباراتی آنها، با نادیده گرفتن کامل آزادی، استقلال، تمامیت ارضی کشور و حقوق قانونی و مشروع مردم افغانستان، همچنان ادامه دارد.

با وجود اين همه رنج‌ها و غصه‌های بيکران، فراموش ناشدنی و جبران ناپذیر که دامن مردم افغانستان را گرفته، سخت ضرورت است که وطن دوستان و ترقی‌خواهان افغانستان، آنانی که خير و صلاح وطن و مردم همواره در قلب و ذهن شان جا داشته است و بخاطر آن شاهد سربازی‌ها وقربانی‌های بي‌شمار بوده اند، هرچه زودتر دست بدست هم دهند و در يک مسير شريفانه و انسانی که همانا استقرار صلح، امنیت و ثبات است، و بربنیاد آن، توسعه اجتماعی، اقتصادی، سياسی و فرهنگی اين کشور می‌باشد، متحدانه، مدبرانه، و جسورانه گام بگذارند. حالا که بار دیگر در دروازه‌های شهر به ماتم نشسته کابل صدای پای استبداد و تعصب قرون وسطایی و سلطه‌گری‌های نظامیان پاکستانی به گوش می‌رسد، بایست در گذر از این گذرگاه‌های پُررنج و عذاب تحجر، استبداد و اشغال به سوی ترقی، آزادی و رفاه اجتماعی، بمردم ستمدیده کشور خویش به هر وسیله ممکن، ياری رسانند.

قابل یادآوری می‌دانم که نشر جلد نخست و دوم کتاب دیدگاه‌ها با استقبال گرم و صمیمانه شمار زیادی از بزرگان سیاست، فرهنگ وادب، دوستان بسیار ارجمند و علاقمندان به کتاب و آگاهی، قرار گرفته است. صدها نسخه از فایل این کتاب بنابر تقاضا به دسترس آن شخصیت‌های ارجمند گذاشته شده است. اضافه بر آن، نشر کتاب‌ها در سایت های راه پرچم، مشعل، آریایی، وطندار، صفحه‌های فیسبوکی و سایت‌های که کتآب‌های دیجیتال را به بایگانی دارند و پیشکش می‌کنند، این فرصت را مساعد ساخته که گروهی بزرگی از علاقمندان به کتاب به این آثار ناچیز نگارنده به گونه مجانی دسترسی یابند.

از همه بزرگان و دوستان محترمی که به این کتاب‌ها علاقمندی نشان داده اند، ابراز سپاس و امتنان دارم. بایسته می‌دانم که به ویژه از دوست بزرگوارم، محمد قاسم آسمایی این شخصیت ارجمند و پرکار که در عرصه نشر و پخش کتاب های دیجتالی و بازنشر آثار بسیار ارزشمند، علاوه بر کارهای بسیار مفید دیگر، زحمت و مشقت فراوان کشیده و می‌کشند، و جلدهای نخست، دوم و سوم کتاب دیدگاه‌ها را نیز با کمال تأمل و تحمل تدوین کرده اند، اظهار سپاس و قدردانی بی‌پایان کنم. هم‌چنان از انتشارات راه پرچم که در باز پخش مقالات و این کتاب‌ها، همواره کوشیده اند، سپاس جداگانه می‌نمایم 

دستگیر صادقی

ماه جون سال 2021/ ماه جوزای سال 1400

کتاب از طریق لینک زیرین کتابخانه راه پرچم قابل دریافت است.

https://rahparcham1.org/%d8%ac%d9%84%d8%af-%d8%b3%d9%88…/

برای دسترسی و دانلود pdf کتاب به لینک پایینی کلیک نماید.

https://rahparcham1.org/…/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8…