زیباشناسی شاهنامه

 دکتر بیژن باران   شعر اندیشه های ست که نفس کشند؛ واژه…

صلح وصفا!

امین الله مفکر امینی 20-21-09 ایکه آتش افروزی و محیط صلح…

تـعـهّـد سـیـاسـی بـرشـت

بـه پـیـوسـت ایـن ایـمـیـل بـخـش دوم بـررسـی " تـعـهّـد…

هجویه ای عبرت آموز ، برای مردکی فرهنگ سوز!

نسیم نریمان( پوشنگ پور)  ای رفعت کمسواد، چون شدکآداب سخن زکف…

نوای تاریخ

رسول پویان ز ژرفای تمدن سـر برون آورده فرهنگم تکامل خـانـه دارد…

ماده و خداوند فلسفی

نوشته صوفی کریم نورانی مورخ ۱۹ سپتمبر۲۰۲۰ قسمت سوم در بحث امروز ما…

فرهنگ ، سنت و رسوم افغانستان

نوشته کریم پوپل مورخ۱۹.سپمبر.۲۰۲۰ قسمت سوم سنت پرده بکارت عروس سنت باکره بودن عروس…

کتاب یادگاری

رسول پویان 2/9/2020 گرفـتـارم کـنـد در حلـقـۀ زلـفی گل اندامی به…

ځوریدلی ولس

شاعر : سمیع الدین افغاني ورځ تر بله جنازې په اوږو…

رقابت اقتصادی و سیاسی قدرتهای بزرگ برسررهبری جهان

نویسنده.– محمد عوض نبی زاده بعد از سقوط شوروی سابق که…

نظام متمرکز یا غیر متمرکز

بعضآ در ادبیات روزمره برخی اصطلاحات طوری بکار گرفته میشود…

تکرار احسن 

میرعنایت الله سادات درنوشتۀ قبلی خود با تفصیل توضیح کرده بودم…

نوشته‌ی کوتاه در مورد پوهنمل سید محمد عالم لبیب استاد…

شنیده ام که برخی از دوستان فرهنگی اعم از شاعر…

جان ضمیر شینواری څوک دی؟

تۀ شهـید او زۀ شهید یم ګناهګار پۀ مونږ کې…

جمهوریت وامارت یا تقابل دموکراسی وبنیاد گرایی

در افغانستان که اکثریت قریب به تمام اتباع ان مسلمان…

د کُمینتِرن رامنځته کیدل، فعالیت او انحلال

دوهمه برخه په یوه ځانګړي هیواد کې د سوسیالستي انقلاب تیوري…

سرزمین آغشته با خون و نگرانی مردم خسته از جنگ

نویسنده: مهرالدین مشید گفت وگو های دوحه و نگرانی جدی زنان…

با سنجاق کردن به دیگران خود را مسخره نکنید!

نوشته: ایاز ایماق اوغلو بسم الله الرحمن الرحیم  هرچند دوازده سال پیش…

مداخلۀ نظامی ایالات متحده امریکا

بنام خداوند رحمن و رحیم با شکست قاطع طالبان به همکاری…

اخلاق و فلسفه سیاسی فردوسی

 دکتر بیژن باران    اگر در هر آن‌چه می‌خواهی بکنی، با این…

«
»

میراث جنگ سرد

Covergestaltung
بهروز مطلب زاده

 در هفته گذشته کتاب  خاطرات دکتر مصطفی دانش، روزنامه نگار برجسته دوران جنگ سرد،  تحت نام ” رد پای من –  میراث جنگ سرد” منتشر گردید.  او که بعنوان گزارشگر جنگی  در بسیاری از کانون های تشنج و درگیری از ویتنام، عراق، ایران، افغانستان و لیبی تا نامیبیا، آنگولا، آفریقای جنوبی و نیکاراگوئه حضور چند باره و مستقیم داشته،  توانسته است  زوایای تاریک و روشنِ حوادث و رویدادهایِ این کشور ها را در این دورانِ پُر تنش به بهترین وجهی در مقابل چشم خوانندگان به تصویر کشد.  این کتاب از سویی  سرشار است از تلاش بی پایانِ انسانیِ انسان ها ی تحت ستم در تأمین و تداوم زندگی در صلح  و آرامش، و از سوی دیگر هجوم و دستبرد بی رحمانه و شیطانی سودجویانِ جنگ افروز که  در نهایت قساوت و سنگدلی در کار تخریب  زندگی، صلح و آرامش مردمانند. 

      دکتر مصطفی دانش که خود عمیقا تحت تأثیر رویدادها  و حوادث انسانی و شیطانی این دوران است،  در نقل  و باز گوئی این خاطرات که دیگر با او عجین شده است، خود و ما را به سیری واقعی در تاریخ این دوران  میبرد. از صحنه های انسانی آن که کم هم نیست،  تا توطئه های شیطانی، دو روئی و خیانت عده ای جنایتکار.  کتاب را باید خواند. کتاب درسنامه ایست گرانبها بویژه برای جوانانِی که آن روزها را ندیده اند وملت های تحت ستم که همواره آرزو های انسانیشان از سوی  عده ای سود جو و فریبکار به غارت رفته است. باید با  حوادث افغانستان و آنچه در این سالها ی شوم بر مردم نگون بخت این سرزمین رفته است آشنا شد و دانست که چگونه از درون حزب برای  سرنگونی نجیب اله  توطئه چیدند.  باید با دکتر مصطفی دانش به جبهه های جنگ در عراق و ایران رفت و با فجایعی که برای این ملت ها رقم زدند از نزدیک  دیدار کرد.  باید بهمراه او به ملاقات  خمینی در قم  رفت تا از نتیجه گیرهایش در صحبت مستقیم و رو در رو با خمینی آگاه شد.  در کنار او  به دیدار معمر القدافی در لیبی رفت و  نگاهی به رویدادهای عبرت آموز این کشور انداخت که  تا به امروز هم در جنگ ، نا امنی و هرج و مرج دست و پا میزند.   باید بوسیله ی او با یوناس ساویمبی رهبر شورشیان آنگولا و همچنین  دوس سانتوش رئیس جمهور آن کشور آشنا شد  تا به  علل جنگ و خونریزی چندین ساله در این کشور آفریقائی  پی برد.  

  و بالاخره  همگام با او آرام و مصمم به خانه نلسون ماندلا، اسطوره مقاومت و صلح، پا گذاشت تا با شخصیتی آشنا شد که تمام همّ و غمش را برای ارتقاء مقام  انسان و رهائی او از بردگی بکار برد؛ با صلحی خردمندانه و انسانی از خونریزی های بیشتر جلو گیری کرد و قاره آفریقا را در مسیری دیگر قرار داد و مهر خود را بر بسیاری از حوادث روز کوبید.  او بدرستی لقب پدر آفریقا را گرفت . 

  در این کتاب دکتر مصطفی دانش نشان میدهد  که به مسایل جهان اسلام و به ویژه خاور میانه توجه و تسلط خاصی دارد.  بیش از همه  با سفرهای متعددی که در طی سالیان دراز به افغانستان، این کانون همیشه مشتعل منطقه و کشور مورد منازعه بین دو ابر قدرت دورانِ جنگ سرد، داشته است،  منازعاتی که تا کنون هم ادامه دارد،  با آداب و رسوم، مناسبات قبیله ای و سنت های این سرزمین کهن  آشنائی خوبی داشته و از درد و رنج مردمی که سالیان سال است در منگنه کشمکش های منطقه ای و            ژئو پولیتیک تحت فشار دهشتناکی قرار گرفته اند، آگاه  می باشد؛  بسیاری از بازیگران اصلی قدرت در دوران جنگ سرد را  از نزدیک می شناسد و از چگونگی حوادث و رویدادهای  این کشور  اطلاعات ارزشمندی دارد 

      کتاب مصطفی دانش، آخرین دست آورد او در این زمینه است؛ رساله ای است بر پایۀ بیش از دویست سفر روزنامه نگاری به مناطقِ گوناگونِ جهان از جنگِ سرد تا کنون. مصطفی دانش در این کتاب، با به تحریر درآوردنِ بیش از صد خاطره از جنگهای مختلف، به خواننده کمک می کند تا جهانی را که با آن آشنا نیست، شناخته و درک کند. او در کتابی که در دست دارید، تحولات این کشورها را از نزدیک دنبال کرده و پیش از هر چیز سعی کرده است تا بر مشاهدات، تجربیات و برداشت های دست اوّل خود که چه بسا با برداشت ها و پنداشت های رایج در محافلِ غربی تفاوت دارد، تکیه نماید. سرنوشت کشورهای نفت خیز جهان در پرتو بی نظمی جهانی، مسائلی هستند که او در این کتاب به تفصیل مورد بحث قرار داده است.

 کتابِ دکتر دانش صفحاتی است از تاریخ واقعی  جنگ سرد تا کنون.  باید آنرا خواند و از تجربیات ارزنده  و گرانبهای او در این سالهای پر تلاطم و تنش، درس گرفت.  

علاقمندان کتاب دکتر مصطفی دانش می توانند از طرق زیر کتاب را دریافت دارند :

  1. – از طریق ناشر کتاب و لینک : https://shop.ketab.com/book-detail.aspx?item=112105  

2 – از طریق گوگل و لینک: https://play.google.com/store/books/details?id=bAz5DwAAQBAJ

کتاب در  گوگل  پلی(google Play)  و گوگل بوک (google book)نیز گذارده شده است