موشکهای روسی «ارزان قیمت» می تواند ناوهای هواپیمابر پادشاهی متحد بریتانیائی 3 میلیارد یوروئی را نابود کند

13 ژوئیه 2017

Images intégrées 1

انستیتو مرکز تحقیقات پادشاهی متحد بریتانیا اعلان کرد که  ناوهای جنگی بریتانیا، به انضمام ناوهواپیمار جدید کوئین الیزابت در مقابل جنگ افزارهای مدرن روسی و چینی آسیب پذیرند. علاوه بر این موشکهای روسی می توانند ارتباطات ماهواره ای را که نیروهای نظامی کشورهای غربی به آن بستگی دارند هدف قرار دهد.

تلگراف Telegraph  با مراجعه به پرونده های تحقیقاتی مرکز تحقیقات پادشاهی متحد بریتانیا (RUSI) از دو کارشناس بریتانیائی  یاد کرده که به شکل جدی و نگران کننده به بررسی خصوصیات موشکهای روسی پرداخته اند.

به گفتۀ تحلیلگران، روسیه و چین جنگ افزارهای دقیقی در اختیار دارند، یعنی عاملی که برای شناورهای سطحی، هواپیماهای بزرگ و جنگ افزارهای مستقر در زمین از جمله زرهی ترنی آنها تهدید جدی به شمار می آید. علاوه بر این، کشورهای غربی نمی توانند روی سامانه ای ارتباط ماهواره ای خودشان حساب کنند، زیرا موشکهای روسی و چینی می توانند آنها را از کار بیاندازند. «موشکهائی که قیمت هر فروند آن کمتر از نیم میلیون لیور استرلینگ تمام می شود، دست کم می تواند به ناوهای هواپیمابر بریتانیائی که قیمت آن بیش از 3 میلیارد لیور (3،3 میلیارد یورو) می باشد خسارت وارد کند. ( موشک 500 یا حداکثر 550 هزار یوروئی علیه ناو 3 هزار و 300 میلیون یوروئی، یعنی بیش از 6 هزار برابر گرانبها تر).

این گزارش در عین حال یادآور می شود که در سال 2003 تأمین مالی از سوی وزارت دفاع بریتانیا برای تحقیقات و توسعه تا 27% و بودجۀ آزمایشات نیز تا 50% کاهش داشته است. دوشنبه 26 ژوئن، ناو هواپیمابری که به نام ملکۀ الیزابت نامگذاری کرده اند نزدیک 4 میلیارد یورو خرج برداشته و 6 سال در دست ساخت بوده  برای نخستین بار راهی دریا شد.

 

ترجمۀ حمید محوی/گاهنامۀ هنر و مبارزه

 

منبع : اسپوتنیک 12 ژوئیه 2017

https://fr.sputniknews.com/international/201707111032195655-missiles-russes-menace-navires-guerre-queen-elizabeth/