طالبان، حقوق زنان و نشست دوحه

سیامک بهاری اواخر ماه ژوئن امسال، سومین نشست دوحه برای آنچه…

فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

«
»

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی

  سفر پنجم جون 2024 سراج الدین حقانی وزیرداخله ی طالبان ـ یکی از افراد شدیداً تحت تعقیب دولت امریکا به امارات متحد عربی ، (متحد و دوست استراتژیک امریکا ) که با استقبال رسمی و بسیار گرم ‌محمد بن زاید آل نهیان امیرقدرتمند امارات متحد عربی روبرو شد ، سفری تعجب برانگیز و رازآلود است . تعجب برانگیز ازینکه چگونه او بی خیال و بی ترس از امریکا که ده میلیون دالربرای دستگیری یا قتل اش جایزه گذاشته است ، به این سفرو این ملاقات و مهمانی دربیخ گوش پایگاه های نظامی آن کشور، اقدام کرده است ؟ به کدام دلیل دولت امریکا چشم پُت کرده و چرا سازمان های امنیتی امریکا تا هنوز اقدام به دستگیری او نکرده اند ؟ مثل اینکه سراج الدین حقانی از سوی کنگره ی امریکا یک‌شبه بیگناه اعلان شده و ما بی اطلاع مانده ایم !؟ و یا اینکه ، این هم از زمره ی همان بازی های مضحک و مسخره ایست که امریکای قدرتمند در آخرین روزهای پایان هژمونی اش به نمایش گذاشته است ؟

      و رازآلود به این دلیل که همزمان با این سفر و ملاقات های پشت پرده ، سری و پی در پی سراج الدین حقانی وزیرداخله و عبدالحق وثیق رییس استخبارات طالبان با شیوخ و مسوولان امنیتی امارات ، تحرکات خرابکارانه ی بنیادگرایان اسلامی زیر نام داعش خراسان علیه کشورهای آسیای میانه بخصوص تاجیکستان ، شدت گرفته و مراحل ابتدايي انتقال جنگ به آسیای میانه مجدانه آغاز گردیده است . شاید این ملاقات ها و گفتگو های سری ، شعله های آتش این تنور داغ را هرچه بلندتر و هرچه داغ تر نماید.

      ایالات متحده امریکا و هم پیمانان عربی اش که ازنفوذ و اقتدار ایران ، روسیه و چین درمنطقه به هراس افتاده و هژمونی منطقه ای و جهانی شان را درخطر می بینند ، اکنون برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر این روند ، با تشدید  یک حمله ی ضدحمله ، همان نقشه ی انتقال جنگ به شمال افعانستان و پس از آن انتقال ناامنی و جنگ به کشورهای آسیای میانه ، و به حوالی ایران و چین را به منصه ی اجرا می گذارند.

      شبکه ی حقانی که آزمون اطاعت و مزدوری برای پاکستان و امریکا را موفقانه گذشتانده است ، باز با هزینه ی امریکا و امارات متحد عربی، با نامی دیگر وارد میدان خواهد شد و باردیگرافعانستان را به میدان جنگ و تخته ی خیز برای انتقال جنگ به آسیای میانه و سایر کشورها ، مبدل خواهد کرد. سراج الدین حقانی که به عنوان رهبر یک شبکه ی بین المللی تروریستی تاهنوز مورد تعقیب امریکارقراردارد ، به حیث تنها شخص مورد اعتماد امارات و امریکا این وظیفه ی خطیر را به دوش خواهد داشت . و درست به همین دلیل است که زمینه ی این گفتگوهای سری درامارات متحده ی عربی مساعد ساخته شده است . و درست متکی به این حقیقت است که برخلاف اظهارات تبلیغاتی نطاق قصر سفید ، نام حقانی و وثیق در خفا از لست سیاه تحت تعقیب اف بی آی حذف شده و برای آنان در خفا اجازه ی سفر به امارات و عربستان سعودی در اعطا گردیده است.

      اما آیا امریکا، امارات، پاکستان وحقانی ها به این اهداف خرابکارانه ی شان در شمال افغانستان وانتقال ناامنی وجنگ درآسیای میانه، چین وایران دست خواهند یافت ؟

     به باورمن ، تحقق این نقشه ی شوم به دو دلیل به ناکامی مواجه خواهد شد : اول اینکه روسیه ، چین ، ایران و کشورهای آسیای میانه با بیداری تمام از امنیت و صلح در منطقه دفاع نموده ، به امریکا اجازه ی حضور دوباره درمنطقه نخواهند داد . ودلیل دوم این که ، به گمان اغلب ، نزدیکی بیش از حد حقانی ها با امارات و امریکا ، طالبان درانیِ محور قندهاررا که توسط ایران ، روسیه و چین حمایت می شوند ، درتقابل سخت با طالبان غلجایی محورحقانی قرار داده ، جنگها و اختلافات درون گروهی طالبان را بیشتراز پیش دامن خواهد زد .

     شاید تشدید اختلافات و رقابت های قومی ـ گروهی طالبان برسرقدرت و ثروت بیشتر، آسان ترین و کوتاه ترین راه برای تضعیف و یا حتا حذف حقانی های غلجایی ازنظام طالبانی باشد. و شاید پیروزی طالبان درانی محورقندهار برحقانی ها  ، نقش پاکستان و امریکا را درمدیریت طالبان و امورامنیتی منطقه ، به پایان ترین سطح آن تنزیل بدهد .!!!