فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

مرکز امنیت نوین آمریکا، نسخۀ دموکرات امپریالیسم فاتح

تی یری میسان

Le CNAS, version démocrate de l’impérialisme conquérant

par Thierry Meyssan

گرچه واشنگتن دیگر سیاست خارجی ندارد، ولی چندین سیاست متضاد و همزمان را به پیش می برد، «شاهین های لیبرال» پیرامون ژنرال دیوید پتریوس و مرکز امنیت نوین آمریکا (حزب دموکرات) گردهمآئی کرده اند. در اینجا تی یری میسان به بررسی این اتاق فکری می پردازد که امروز بازیگر همان نقشی است که پیش از این در دوران بوش، طرح مرکز امنیت نوین آمریکا (حزب جمهوری خواه) آن را به عهده داشت : یعنی ارتقاء امپریالیسم استعمارگر برای تسلط بر جهان.

 شبکۀ بین المللی ولتر | دمشق (سوریه)|5 ژانویه 2015

 

ژنرال دیوید پتریوس در مرکز امنیت آمریکای نوین

بحران سوریه با وجود این که راه حل خود را در نخستین گردهمآئی ژنو در ماه ژوئن 2012 یافته بود و با وجود تمام توافقات با ایالات متحده ادامه دارد. به روشنی می بینیم که دولت اوباما از رئیس آن پی روی نمی کند، ولی بجای آن به دو خط سیاسی تقسیم شده : از یک سو امپریالیست هائی که با تقسیم جهان با چین و احتمالاً روسیه موافق هستند ( این خط در عین حال موضع گیری خود رئیس جمهور اوباما نیز می باشد) و از سوی دیگر، امپریالیست های استعمارگر و اشغالگر ( این گروه پیرامون هیلاری کلینتون و ژنرال دیوید پتریوس جمع شده اند).

خلاف تمام انتظارات عمومی به شگفتی دیدیم که  برکنار شدن رئیس سازمان سیا و وزیر امور خارجه در انتخاب مجدد اوباما به انشعابات دولت پایان نداد، بلکه کاملاًٌ بر عکس، موجب تقویت خط فاصل شد.

همین امپریالیست های نوین توسعه طلب بودند که به بهانۀ حملۀ سایبری علیه سونی پیکچرز Sony Pictures که متعاقباً آن را خلاف هر منطقی به پیونگ یانگ نسبت دادند، علیه جمهوری خلق کره اعلام جنگ کردند. رئیس جمهور اوباما نیز بیانیۀ آنها را تأیید کرد و سپس فرمان « مجازات » را امضا کرد.

این گونه به نظر می رسد که هواداران امپریالیسم توسعه طلب و کشور گشا ابتدا برای ایجاد مرکز امنیت نوین آمریکا Center for a New AmericanSecurityگردهمآئی هائی تشکیل دادند که در بطن حزب دموکرات همان نقشی را به عهده گرفت که طرح برای امنیت آمریکای نوین Project for a New American Century (که امروز همان مشاورت سیاست خارجی – فارین پالیسی Foreign Policy Initiative) در حزب جمهوری خواه به عهده دارد. بر این اساس، طرفداران امپریالیسم توسعه طلب و کشور گشا طی نخستین دور ریاست جمهوری بارک اوباما نقش مهمی بازی کردند و برخی از آنها به دولت اعماق ( یا دولت سایه) تعلق داشتند و از این پایگاه امور را هدایت می کردند.

شاهین های لیبرال

مرکز امنیت  نوین آمریکا Center for a New American Securityسال 2007 توسط کورت کامپبل Kurt Campbell و میچل فلورنوی Michèle A. Flournoy  ایجاد شد.

این دو روشنفکر پیش از این به اتفاق یکدیگر در مرکز استراتژی و تحقیقات بین المللی Center for Strategic and International Studies کار کرده بودند. و دو ماه پس از سوء قصد 11 سپتامبر 2001 انتشار To Prevail : An American Strategy for the Campaign Against Terrorism   (برای پیروزی : استراتژی آمریکائی برای اردوگاه ضد تروریستی) را مدیریت کردند (1). این کتاب به بررسی و تحلیل تصمیم رئیس جمهور بوش برای حمله به گروه های تروریست و به همین گونه حمله به کشورهائی که از آنها پشتیبانی می کردند می پرادازد یعنی به تعبیر و بر اساس اصطلاحی که آنها رایج ساختند «دولت های ورشکسته ای« که قادر به کنترل امور خودشان نیستند و نمی توانند تروریست ها را در خاک خودشان خنثی سازند. با الهام از تحقیقات نیروی رزمی Task Force روی تروریسم در مرکز مطالعات استراتژی و امور بین المللی، از نظریۀ گسترش فوق العادۀ مأموران اطلاعاتی دفاع می کردند که می بایستی تمام جهان را تحت کنترل خود بگیرند.

بطور خلاصه، کامپبل و فلورنوی تعبیر و گزارشات رسمی را در مورد سوء قصدها پذیرفته بودند و « جنگ علیه تروریسم » را توجیه می کردند که تا با راه اندازی آن طی بیش از یک دهه جهان را سوگوار سازند.

در سال 2003، کامپبل و فلورنوی به همراه سیزده روشنفکر دموکرات دیگر پرونده ای تحت عنوان زیر را به امضا رساندند Progressive Internationalism : A Democratic National Security Strategy (انترناسیونالیسم ترقی خواه : استراتژی امنیت ملی دموکرات) (2). این بیانیه از جنگ های پسا 11 سپتامبر پشتیبانی می کرد و در عین حال ضعف دیپلماسی رئیس جمهور بوش را مورد انتقاد قرار می داد. در چشم انداز انتخاب نامزد دموکرات در سال 2004، امضا کننده گان خواهان ارتقاء طرح امپراتوری ایالات متحده بودند (که جرج بوش از آن دفاع می کرد) و در عین حال شیوۀ رهبریت او را مورد انتقاد قرار می دادند، به ویژه بخاطر تردید هائی که بین هم پیمانان به وجود آورده بود. در نتیجه امضا کنندگان « شاهین های لیبرال » نامیده شدند.

کورت کامپبل و میشل فلورنوی در مراسک بازگشائی مرکز امنیت  نوین آمریکا CNAS در سال 2007.

مرکز امنیت  نوین آمریکا  Center for a New American Security

هنگام بازگشائی (2007)، مرکز امنیت نوین آمریکا مدعی بود که می خواهد در زمینۀ تفکر استراتژیک ایالات متحده، پس از هیئت باکر هامیلتون Baker-Hamilton و استعفای وزیر دفاع دونالد رامسفلد، طرح نوینی عرضه کند. راه اندازی مرکز با حضور چندین شخصیت مانند مادلن اولبرایت، هیلاری کلینتون و چاک هاگل برگزار شد. در آن دوران، واشنگتن در جستجوی راه خروج از باتلاق عراق بود. پیشنهاد کامپبل و فلورنوی برای راه حل نظامی به شکلی بود که به نیروهای نظامی ایالات متحده اجازه می داد بی آن که نیروهایشان را از دست بدهند در عراق باقی بمانند. برای تداوم گسترش جهانی، امپریالیسم ایالات متحده ابتدا می بایستی استراتژی ضد تروریستی را تدارک ببیند تا بتواند یگان هایش را در گروه های کوچکتر به عراق بازگرداند.

و منطقی بود که کامپبل و فلورنوی با ژنرال دیوید پتریوس که به تازگی به فرماندهی اتحادیۀ نظامی در عراق انتخاب شده بود و به این علت که او نویسندۀ رساله ای دربارۀ موضوع ضد شورش برای ارتش نیروی زمینی ایالات متحده نیز بود. آنها یک کارشناس استرالیائی به نام دیوید کیلکولن David Kilcullen که بعداً به منبع الهام و فانوس دریائی ژنرال پتریوس تبدیل شد و این وضعیت را حفظ کرد.

به گفتۀ او خریداری کردن شورشیان عراقی با کار بست دو عامل ممکن خواهد بود (هویچ و چماق) : ابتدا واریز کردن حقوق ماهیانه به حساب آنهائی که جبهۀ خودشان را تغییر می دهند و نظم را در سرزمینشان برقرار کرده و از آن حراست به عمل می آورند، و سپس افزایش حضور و تمرکز پاره وقتی نیروی نظامی ایالات متحده به عنوان عامل فشار و بازدارندگی روی آنها. این استراتژی با موفقیتی که می دانیم به اجرا گذاشته شد : به این معنا که ابتدا کشور از مرحلۀ جنگ داخلی شدیدی عبور کرد و سپس در وضعیتی که عمیقاً ویران شده بود، به کندی به حالت آرامش بازگشت. در واقع، برگرداندن بخشی از مقاومت عراق به اردوگاه آمریکا تنها به این دلیل امکان پذیر گردید که این بخش از مقاومت عراق به شکل قبیله ای سازماندهی شده بود.

طی این دوران، مرکز امنیت نوین آمریکا و ژنرال پتریوس جدائی به نظر می رسند، کیلکولن به مشاور پتریوس تبدیل شد و بعداً همین نقش را در رابطه با وزیر امورخارجه کوندولیزا رایس به عهده گرفت. ادغام آنها به این شکل صورت پذیرفت که سرهنگ جان ناگل John Nagl یکی از مشاوران پتریوس به مدیریت مرکز امنیت نوین آمریکا برگزیده شد، یعنی وقتی که کامپبل و فلورنوی وارد دولت اوباما شدند.

هویت اصلی مرکز امنیت نوین آمریکا  Center for a New American Securityاتاق فکری دموکرات بود که نه تنها با شاهین های جمهوری خواه همکاری می کرد بلکه برخی از آنها را نیز جذب می کرد. علاوه بر این نشست های مشترک و ملاقات و گفتگو با اعضای طرح برای امنیت نوین آمریکا  Project for a New American Century افزایش یافت. این روند توسط صنایع اسلحه سازی یا تولید کنندگانی که در خدمت وزارت دفاع هستند (Accenture Federal Services, BAE Systems, Boeing, DRS Technologies, Northrop Grumman)  و سرمایه داران مالی (Bernard L. Schwartz Investments, Prudential Financial) و بنیادها(Carnegie Corporation of New York, The William and Flora HewlettFoundation, Ploughshares Fund, Smith Richardson Foundation, Zak Family Charitable Trust) و دو لت های خارجی (اسرائیل، ژاپن، تایوان).

طی اردوی انتخاباتی، کامپبل و فلورنوی راه کارهای خودشان را زیر عنوان The Inheritance and the Way Forward (میراث و ادامۀ راه) (3) برای رئیس جمهور آینده منتشر کردند. از دوران بوش، آنها اصل « جنگ پیشگیری کننده » و اعمال شکنجه را زیر علامت سؤال بردند. علاوه بر این، پیشنهاد آنها در مورد جنگ علیه تروریسم بر این اساس بود که از « برخورد تمدن ها » اجتناب کنند زیرا در غیر این صورت واشنگتن را از هم پیمانان مسلمان خود محروم خواهد کرد.

 

سه نسل از زنان مرکز امنیت نوین آمریکا : مادلن اولبرایت، هیلاری کلینتون و میشل فلورنوی

دولت اوباما

وقتی که بارک اوباما برای ریاست جمهوری انتخاب شد میشل فلورنوی را برای نظارت روی وزارت دفاع انتخاب کرد. اصولاً او به عنوان معاون وزیر دفاع در امور سیاسی برگزیده شد، به این معنا که می بایستی استراتژی نوین دفاع را تنظیم کند. در نتیجه میشل فلورنوی شمارۀ 2 وزارتخانه بود و می بایستی برای بودجۀ 200 میلیون دلاری تصمیم بگیرد. از طرف دیگر، کورت کامپبل برای مدیریت دفتر خاور دور و اقیانوس آرام در وزارت امور خارجه برگزیده شد.

کامپبل و فلورنوی از این پس مبتکران استراتژی «محوری» خواهند بود. به گفتۀ آنها، ایالات متحده  باید برای رویاروئی با چین آماده شود. در این چشم انداز، آمریکائی ها باید به آرامی نیروهای نظامی شان را از اروپا و خاورمیانه به جبهۀ خاور دور منتقل کنند.

مرکز امنیت نوین آمریکا به اندازه ای نفوذ کرده و جا افتاده است که بسیاری از همکاران آن وارد دولت اوباما شده اند :

Rand Beers راند بیرس وزیر امنیت داخلی (میهنی) خواهد شد.

Ashton Carter اشتون کارتر معاون وزیر دفاع، و سپس وزیر دفاع.

Susan Rice سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، و سپس مشاور امنیت ملّی.

Robert Work رابرت وورک معاون وزیر دفاع

Shawn Brimley شاون برایملی مشاور ویژۀ وزیر دفاع در زمینۀ استراتژی، و سپس مدیر برنامه ریزی شورای امنیت ملی

Price Floyd پرایس فلوید دستیار معاون وزیر دفاع برای روابط عمومی

Alice Hunt آلیس هانت دستیار ویژۀ وزارت دفاع

Colin Kahl کولین کاهل  دستیار معاون وزیر دفاع برای امور خاور میانه، وسپس مشاور امنیت ملّی در دفتر معاون رئیس جمهور.

James Miller جیمز میلر معاون وزیر دفاع معاونت امور سیاسی

Eric Pierce اریک پیرس معاون وزیر دفاع مأمور مناسبات با کنگره

Sarah Sewall سارا سوال در سال 2014 معاون وزیر امور خارجه برای امور دموکراسی و حقوق بشر

Wendy Sherman وندی شرمن در سال 2011 به عنوان معاون وزیر امورخارجه برای امور سیاسی برگزیده شد

Vikram Singh  ویکرام سینگ مشاور ویژۀ وزیر دفاع در امور افغانستان و پاکستان

Gayle Smith گائل اسمیت مدیریت برای گسترش و دموکراسی در شورای امنیت ملّی

 جیمز اشتاینبرگ معاون وزیر امور خارجه James Steinberg

Jim Thomas جیم توماس دستیار معاون وزیر دفاع در زمینۀ منابع

Edward (Ted) Warner III ادوارد (تد) وارنر سوم مشاور وزیر دفاع برای کنترل تسلیحات نظامی.

مرکز امنیت نوین آمریکا از هم اکنون برنامۀ ریاست جمهوری آیندۀ ایالات متحده را آماده می کند.

نفوذ مرکز امنیت نوین آمریکا CNAS

میشل فلورنوی که آرزویش کسب مقام وزارت دفاع بود، در سال 2012 از این پست محروم ماند زیرا او را مدافع افراطی اسرائیل تشخیص داده بودند. با این وجود او در حال حاضر در تمام امور مرتبط به دفاع حضور دارد. فلورنوی عضو شورای علمی دفاع (Defense Science Board) ، شورای سیاسی دفاع (Defense Policy Board) و شورای مشاورت اطلاعاتی ریاست جمهوری (President’s Intelligence Advisory Board) می باشد.

روشن است که پیشنهادات سیاسی او چه در زمینۀ « خاورمیانۀ بزرگ» و چه در خاور دور پی گیری می شود.

مرکز امنیت نوین آمریکا از تلاش های وندی شرمن برای از سر گیری گفتگوهای دیپلماتیک با تهران پشتیبانی کرد. او به روشنی تأکید کرده است که مشکل ما با ایران به مشکل هسته ای چندان ارتباطی ندارد، بلکه مشکل اصلی گسترش انقلاب ایران است و بر این اساس یک سری پیشنهاد جدی برای قطع شبکه های ایرانی در آفریقا، آمریکای جنوبی و خاور میانه را مطرح کرد(4).

در مورد سوریه، مرکز امنیت نوین آمریکا به این نتیجه رسیده است که سرنگونی جمهوری در کوتاه مدت ممکن نیست، و پیشنهاد کرده است که « استراتژی گردشی » را به کار ببندند : یعنی به کار بستن توافقی که علیه امارات اسلامی انجام گرفته برای این که تمام کشورها روی دمشق و گروه های مخالف فشار بیاورند تا از بالا گرفتن وضعیت جنگی و نظامی جلوگیری شود — ولی بی آن که در مورد اقداماتی که علیه امارات اسلامی انجام می دهند با بشار اسد همکاری کنند —. در نتیجه تلاش ها باید هم زمان روی دو نکته تمرکز یابد : 1) واداشتن جمهوری به پذیرش اعضای اپوزیسیون طرفدار آتلانتیک در بطن دولت، 2) کمک های بشر دوستانه و لوژیستیک برای مناطقی که تحت اشغال شورشیان است به شکلی بتواند قدرت جاذبه ای ایجاد کند. وقتی که اپوزیسیون ها وارد دولت شدند،  می توانند چرخ دنده های دولت سرّی را شناسائی کنند تا بعداً بتوانند آن را از بین ببرند. ولی ابتکار بی بدیل این طرح در فراخواستی نهفته که عبارت است از واگذاری صحرای سوریه به شورشیانی که مایل به شرکت در دولت نیستند. یعنی، صحرائی که 70% از سرزمین سوریه را تشکیل می دهد و بخش مهم ذخیرۀ گاز را در خود جا داده است(5).

مرکز امنیت نوین آمریکا CNAS توجه خاصی به انترنت دارد و بر آن است که سانسور دولتی را محدود سازد به شکلی که آژانس امنیت ملی ایالات متحدۀ آمریکا NSA بتواند به راحتی نظارت داشته باشد (6). در عین حال نگران چین هستند که چگونه در مقابل عملیات جاسوسی آژانس امنیت ملی ایالات متحد ه از خودش دفاع می کند(7).

در اقیانوس آرام، مرکز امنی تنوین آمریکا CNAS پیشبینی کرده است که به هند، مالزی و اندونزی نزدیک شود و طرح مدرنیزاسیون تجهیزات را علیه کرۀ شمالی در نظر گرفته است.

مسئولان کنونی

به تدریج مرکز امنیت نوین آمریکا CNAS که یک ابتکار دموکرات بود که با نئومحافظه کاران جمهوری خواه همکاری می کرد، به مرکز اصلی تحقیقات برای ارتقاء امپریالیسم کشورگشا تبدیل شد.

علاوه بر کورت کامپبل و میشل فلورنوی بین کارمندان می توانی ماز افراد زیر نام ببریم :

général John Allen ژنرال جان آلن، فرماندۀ اتحادیه ضد داعش.

Richard Armitage ریچارد آرمیتاژ معاون قدیمی وزیر دفاع

Richard Dantzig ریچارد دانتزیگ معاون رئیس شرکت راند Rand Corporation

Joseph Libermanجوزف لیبرمن سخنگوی قدیمی اسرائیل در سنا

général James Mattis ژنرال جیمز ماتیس فرمانده قدیمی مرکز فرماندهی  CentCom

مرکز امنیت نوین آمریکابیش از این  گسترش خواهد یافت زیرا از این پس به اتاق فکری اصلی تبدیل شده و در حدی است که می تواند برای بودجۀ دفاعی ایالات متحده تصمیم بگیرد و صنایع جنگی را راه اندازی کند.

Thierry Meyssan

” border=”0″ height=”24″ width=”24″>” border=”0″ height=”24″ width=”24″>

[1] To Prevail : An American Strategy for the Campaign Against Terrorism, Csis Significant Issues Series, CSIS, November 2001.

[2] Progressive Internationalism : A Democratic National Security Strategy, Progressive Policy Institute, October 30, 2003.

[3] The Inheritance and the Way Forward, Kurt Campbell, Michele Flournoy, CNAS, 2007.

[4] Pushback Countering the Iran Action Network, Scott Modell and David Asher, Center for a New American Security, September 2013.

[5] The Tourniquet. A Strategy for Defeating the Islamic State and Saving Syria and Iraq, Marc Lynch, Center for a New American Security, October 2014. Et How This Ends. A Blueprint for De-Escalation in Syria, Dafna H. Rand and Nicholas A. Heras, Center for a New American Security, November 2014. « L’incroyable plan de “paix” US pour la Syrie », par Thierry Meyssan, Al-Watan (Syrie), Réseau Voltaire, 29 décembre 2014.

[6] Bringing Liberty Online. Reenergizing the Internet Freedom Agenda in a Post-Snowden Era, Richard Fontaine, Center for a New American Security, September 2014.

[7] Warring State : China’s Cybersecurity Strategy, Amy Chang, Center for a New American Security, December 2014.

ترجمه توسط حمید محوی