بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

“مانیفست هیچی” !


یک مانیفستی شامل شش بند منتشر شد که به خاطر پیچیدگی آن از درکش عاجز بودیم . بعد که با دیگرانی مشورت کردیم متوجل شدیم که این کلا مانیفست نیست بلکه نصیحت است ، بعد که دلیل انتشار این نصیحت نامه را در شرایط فعلی پی گرفتیم ، رسیدیم به هیچی… ! خلاصه که هیچی به هیچی !

نویسنده مطلب عضو سابق مجاهدین و شوراشان بوده است . در دوران زندان تیف درعراق ما با هم بودیم . از نظر فردی مثل بقیه آدمهاست یعنی نقطه چینی از مثبت و منفی . از نظر عقیدتی مثل بقیه مرتجعین است . سال 2008 به سوئیس رسید و حدود 4 سال تا سال 1392 ساکت بود یا وقت نداشت . بعدش و از نظر سیاسی خودش را آویزان کون تیم مصداقی و همنشین جاکشهای سیاسی کرد . این انتخاب البته به سلیقه خودشان مربوط است . افراد درهر انتخابی یا تشخیص نمیدهند که در چه خطی بوق میزنند و یا تشخیص میدهند و انتخاب میکنند ، که در هر صورت حرفی نیست . منظور من هم دقیقا همین نقطه سیاسی است . چون از نظر عقیدتی و اسلام حقیقی چیزی برای دفاع کردن ندارد . انواع اسلامهای موجود و خدایان ابله و جنایتکار در بستر سیاست روز خودشان را با عملکرد خودشان به رُخ میکشند ! مگر اینکه برای معرفی اسلام واقعی ، تنها مرجع سالم را خودشان بدانند مثل مصداقی که تنها عنصر سالم سیاسی معرفی کرد خودش را…..

در بند اول اشاره به باند مرده سیاسی رجوی میکند . ولی مرده سیاسی را برایش جیغ و هوار نمیکشند بلکه فقط دفنش میکنند . باند رجوی مثل مرده است و حالا کی زنده است ؟ جریان سلطنت ، جریان اصلاح طلبان حکومتی ، چپها….بالاخره یک نفس کشی باید باشد و اگر نیست پس یکی را باید خلق کرد ! خلق موجودی به صفت جریانی ، خارج از جامعه هم مثل خلق و رشد جنینی در داخل ماشین ( غیر طبیعی ) است .  البته سالها طول کشید تا خودمان هم متوجل شویم که سیاست روز ظاهرا فقط با جنازه ها پیش میرود ! نجات مرده هم شاید به دوران فراعنه مصر برگردد که جنازه ها را مومیایی میکردند تا برای ورود به بهشت خوشگل باشند ! به نظر من هنوز هم درک واقعی ندارند . و گرنه در کنار این مرده سیاسی یک موجود نیمه زنده نشان میداد تا ذهن متعادل شود . این موجود فرضی نیمه زنده از لاشه سیاسی رجوی ، باید جان دارتر و قوی تر باشد . من آویزان شدن به انواع لاشه ها را به کسی توصیه نمیکنم ولی بقیه آنچه که در زمین سیاست موجود است واقعا چنگی به دل نمیزند بلکه حال به هم میزنند ، تمام موجودی زمین سیاست زیرهمین چتر است .

یکی از مشکلات جدی اعضای سابق مجاهدین نداشتن درکی واقعی از دنیای بیرون است . این گُسست جبری از جامعه طی 3 دهه و زندگی طولانی در تشکیلات بسته مجاهدین ، جبرا افراد را از هر گونه خلاقیتی تهی کرده است . عمدتا هم سابقه هر چه بیشتر یعنی فسیل تر ! این را جهت طنز و مسخره نمیگویم بلکه خیلی جدی تجربه کردیم . در زندان تیف وقتی نظرات مختلف را گوش میکردم متوجل این فاجعه شدم .

 نویسنده این مطلب ، یکی از کسانی بود که از آن زمان درک درستی از شرایط بیرونی نداشت و دنبال نجات جنازه سیاسی مجاهدین و اسلام واقعی بود ! نجات جنازه سیاسی مجاهدین هم به زمان سعید شاهسوندی برمیگردد . یکی از دوستان نزدیک نویسنده هم در تشکیلات مجاهدین حدود یک دهه پیش از همان زندان تیف رفت خونه مامانش اینا….توی این 10 سال داشته تخمه ژاپنی میشکسته که تیم استعداد یاب وزارت اطلاعات زمان نجات لاشه سیاسی مجاهدین را دوباره یادآوری میکند و حضرتش از خونه مامانش اینا راهی پنجره ای به سوی خانه باباش اینا شد ! منظورم از این اشاره این است که طرف با سابقه تشکیلاتی است ولی درک و شعور سیاسی ندارد و بازی را تشخیص نمیدهد و به راحتی بازیچه قرار میگیرند ! این عدم تشخیص ربطی به جغرافیا و زمان مشخصی ندارد .

در زمین سیاست امروز بین نیروی حاکم و بقیه نیروهای سیاسی موجود تفاوت کیفی نیست . بادهای سیاسی جهانی خارج از اراده ما میوزند . خاورمیانه در خون نشسته است. حکومت اسلامی با برجام وجام زهرش ، باتلاق عراق و نیروی زندانی مجاهدین که عملکرد مشخص سیاسی خودشان را دراین مثلث خونین و شوم دارند . به جان ارباب فقط نصیحتهای یک رهبر معنوی مسلمان و کنفسیوس جدید رو کم داشتیم !

میشود بازی سیاسی را درست یا غلط ، تشریح و نقدش کرد ( و شما هم لطفا اگر میتوانید ) . یکی حاکم است و دیگری در تبعید و دیگری در فیس بوک….برخورد با هر کدام از این نیروهای موجود هم یا سیاسی است ویا ایدئولوژیک ! جریان حاکم بر سازمان یا همان باند رجوی و شرکاء بلحاظ سیاسی مردگانی بیش نیستند…پس نیازی به جیغ بنفش برای جنازه نیست . ضمن اینکه سیاست مشخص روزانه فعلا با جنازه ها ( بد یا خوب ) پیش میرود . حضرت نظم نوین با حاکمش توافق برجام میکند و نیروی مخالفش را هم سمت و سوی باب طبع خودش را میدهد این اسمش بازی سیاسی است !

شکار حکومت اسلامی حاکم و باند رجوی شدن اصلا خوب نیست . اما زشتر از این 2 گزینه هم هست .  آدمها مثل تاپاله ای  خودشان را به خرمگسهای زمین سیاست تعارف کنند . منظورم از خرمگس هم همین تیم مصداقی و همنشین است که سوار فرغون نظم نوین بوق میزنند !

اسماعیل هوشیار