مادر کتابداری نوین ایران درگذشت

P.Soltani

 پوراندخت سلطانی، از پیشگامان کتابداری نوین در ایران روز ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۴ در تهران درگذشت.

او از پایه‌گذاران کتابداری علمی و نوین ایران به‌شمار می‌آمد و طی نزدیک به نیم قرن زندگی حرفه‌ای، برای ارتقاء فن جدید کتابداری در کتابخانه‌های کشور ما تلاش کرد.

پوری سلطانی متولد سال ۱۳۱۰ در همدان بود و با زنده‌یاد مرتضی کیوان ‌ازدواج کرد.

پس از اعدام رفیق مرتضی کیوان، پوری سلطانی چند سالی را خارج از ایران به‌سر برد و در بازگشت به ایران، مرکز ملی کتابداری را پایه‌گذاری کرد و به عضویت هیئت علمی آن درآمد. او در دیجیتال‌سازی کتابخانه و مرکز اسناد ملی ایران نیز همکاری داشت.

سلطانی همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه تهران شد و در گسترش آموزش عالی کتابداری در سطوح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نقش مؤثری ایفا کرد.

تأسیس انجمن کتابداران ایران و نشریه‌ این انجمن نیز از کارهای پوری سلطانی بود.

پوری سلطانی علاوه بر نگارش کتاب‌هایی در حوزه کتابداری، نظیر «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» و «دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی»، کتاب معروف «هنر عشق ورزیدن» اثر اریک فروم را ترجمه کرد که بارها به چاپ رسید.

در خرداد ماه ۱۳۹۴ مراسم بزرگداشتی برای پوری سلطانی به همت مجله بخارا برگزار شد. این مجله ویژه‌نامه‌ای برای او منتشر کرد که بخش‌هایی از مطالب آن را در لینک زیر می‌یابید.

شصت سال عاشقی و صبوری

آنچه برخی از مهمانان این مراسم را به تجلیل از پوری سلطانی واداشت، نه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی او، بلکه زندگی مشترک بسیار کوتاهش با مرتضی کیوان بود.

در شب پوری سلطانی، هم یاد مرتضی کیوان فراموش نشد. در این شب که با حضور چهره‌هایی چون احمد پوری، محمدعلی عمویی، فریده رهنما، فریبرز رئیس‌دانا و … همراه بود، سخنرانان چند بار از مرتضی کیوان یاد کردند.

مطالبی از شماره ۱۰۶ مجله بخارا، خرداد و تیر ۱۳۹۴، همچنین گزارشی را از «شب پوری سلطانی» از شماره ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ هفته‌نامه «صدا» انتخاب کرده‌ایم که در لینک‌های زیر می‌خوانید.

Sayeh-P.Soltani

شصت سال عاشقی و صبوری
سایه، خرمشاهی و … از پوران‌دخت سلطانی گفتند

M.Keyvan

نامه‌های مرتضی کیوان به همسرش پوری سلطانی
نامه اول
نامه دوم
نامه سوم
نامه چهارم
نامه پنجم
نامه ششم
نامه هفتم
نامه هشتم

P.Soltani

مردی که شب به سلامِ آفتاب رفت
پوری سلطانی

Sayeh

خون بها
سروده‌ای برای مرتضی کیوان
ه.ا. سایه

Keyvan2

وصیت‌نامه مرتضی کیوان
(با دست‌خط او)