زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

جنگِ آبِ ایران در راه است

مگر، نه با طالب، بل با مهاجران افغانستان در ایران نوشته‌ی…

شهنامه و هویت شنایی

فردوسی از حماسه‌سرایان شناخته‌ شده‌ای زبان فارسی است‌که از او…

سوره عشق

نوشته نذير ظفر ايدل بيا كه محفل شادى بپا كنيمياد…

 از فلسفه ایده آلیسم و متافیزیک چه خبر؟

آرام بختیاری فلسفه متافیزیک بخشی از مکتب ایده آلیسم است. فلسفه ایده…

خورشید محبت

رسول پویان نـشـد کـس با دل تـنـهای تـنـهـا آشـنا آخر به تـنـهایی…

من با مسیر موج پرونده‌ی ناپدید، در جنگ‌ هستم

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب  ولا،‌ آفرین به شادروان ببرک کارمل،‌ در مقابله…

ترفند های پاکستان را دست کم نه گیریم

اردوغان خان کاری به ما نه کرده و نه می‌کند. تاجیک‌تباران…

رخداد های جاری در آنسوی مرز و علاقمندی مردم افغانستان…

نویسنده: مهرالدین مشید چرا مردم افغانستان خواهان بربادی و تباهی پاکستان…

« پته خزانه» یک جعل است، یک دروغ است!

بهروز دانش دوشب قبل در تلویزیون بهار که از ایالات متحده…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی 

من،،، آفتابگردانم! وقتی خورشید من نباشد دل به هیچ چراغ هرزه‌ای نمی‌بندم! (۲) پا به…

«
»

مادر همه بحران‌های اقتصادی

نویسنده: موسسه ران پل برای صلح و رفاه، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال ریسرچ، ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ *

دلیل اصلی اینکه فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ‌ بهره را تا نزدیک به سطح بازار آزاد افزایش دهد، تأثیری است که این امر بر توانایی دولت فدرال برای مدیریت بدهی‌هایش می‌گذارد. بر اساس گزارش دفتر بودجه کنگره (CBO)، در حال حاضر نرخ بهره بدهی ملی در مسیری قرار دارد که تا سال ۲۰۵۲، ۴۰ درصد از بودجه فدرال را مصرف می‌کند و تا سال ۲۰۲۹ از هزینه‌های دفاعی پیشی می‌گیرد. یک افزایش کوچک نرخ بهره می‌تواند میلیاردها دلار به پرداخت‌های بهره سالانه بدهی فدرال اضافه کند و میزان بودجه فدرال را که صرفاً به خدمات بدهی اختصاص داده می‌شود، افزایش دهد.
 

نوریل روبینی Nouriel Roubini، مشاور سابق صندوق بین‌المللی پول و عضو شورای مشاوران اقتصادی پرزیدنت کلینتون، یکی از معدود اقتصاددانان «جریان اصلی» بود که فروپاشی حباب مسکن را پیش‌بینی کرد. اکنون روبینی هشدار می‌دهد که بدهی‌های سرسام‌آور افراد، شرکت‌ها و دولت به‌زودی به «مادر همه بحران‌های اقتصادی» منجر خواهد شد.

روبینی به‌درستی ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر بدهی را ناشی از نرخ بهره نزدیک به صفر یا صفر و سیاست‌های تسهیل کمّی می‌داند که توسط فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی دنبال می‌شود. نتیجه اجتناب‌ناپذیر نرخ بهره صفر و سیاست‌های تسهیل کمّی، تورم قیمت‌هاست که مردم آمریکا را ویران می‌کند.

فدرال رزرو در تلاش است تا با یک سری افزایش نرخ بهره، تورم قیمت را از بین ببرد. این افزایش نرخ بهره، تاکنون نتوانسته است به میزان قابل توجهی نرخ تورم قیمت‌ها را کاهش دهد. این به این دلیل است که نرخ بهره در پایین‌ترین حد تاریخی باقی می‌ماند. با این حال، افزایش نرخ اثرات منفی اقتصادی داشته است، از‌جمله کاهش تقاضا برای خانه‌های نوساز. افزایش نرخ بهره باعث شده است بسیاری از آمریکایی‌های طبقه متوسط ​​و کارگر نتوانند اقساط ماهانه وام مسکن حتی برای یک خانه نسبتاً ارزان‌قیمت را پرداخت کنند.

دلیل اصلی اینکه فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ‌ بهره را تا نزدیک به سطح بازار آزاد افزایش دهد، تأثیری است که این امر بر توانایی دولت فدرال برای مدیریت بدهی‌هایش می‌گذارد. بر اساس گزارش دفتر بودجه کنگره (CBO)، در حال حاضر نرخ بهره بدهی ملی در مسیری قرار دارد که تا سال ۲۰۵۲، ۴۰ درصد از بودجه فدرال را مصرف می‌کند و تا سال ۲۰۲۹ از هزینه‌های دفاعی پیشی می‌گیرد. یک افزایش کوچک نرخ بهره می‌تواند میلیاردها دلار به پرداخت‌های بهره سالانه بدهی فدرال اضافه کند و میزان بودجه فدرال را که صرفاً به خدمات بدهی اختصاص داده می‌شود، افزایش دهد.

تصویر مالی دولت فدرال با این واقعیت بدتر می‌شود که صندوق امانی مدیکر (بیمه پزشکی) تا سال ۲۰۲۸ با کسری روبرو است، و این در حالی است که «صندوق امانی» تأمین اجتماعی نیز تا سال ۲۰۳۵ با کسری مواجه خواهد شد. عدم تمایل اکثر نمایندگان کنگره به کاهش هزینه‌های رفاهی یا جنگی، فدرال رزرو را در تنگنا قرار می‌دهد. اگر نرخ‌ها را به سطوح مورد نیاز برای مبارزه واقعی با تورم قیمت افزایش دهد، افزایش پرداخت‌های بهره مشکلاتی را بر افراد و کسب‌وکارها تحمیل می‌کند و همچنین پرداخت‌های بهره فدرال را تا سطوح ناپایدار افزایش می‌دهد. این باعث یک بحران اقتصادی بزرگ از‌جمله عدم پرداخت بدهی دولت می‌شود که باعث رد وضعیت ارز ذخیره جهانی دلار خواهد شد. همچنین اگر فدرال رزرو به کاهش کسری بودجه از طریق پولی کردن بدهی ادامه دهد، نتیجه به یک بحران اقتصادی ناشی از سقوط ارزش دلار و انکار وضعیت ذخیره جهانی دلار می‌انجامد.

این بحران منجر به ناآرامی‌ها و خشونت اجتماعی و همچنین افزایش محبوبیت جنبش‌های استبدادی در چپ و راست خواهد شد. منجر به سرکوب آزادی‌های مدنی توسط دولت و افزایش کنترل دولت بر اقتصاد می‌گردد. تنها نقطه روشن این است که این بحران علاقه به ایده‌های آزادی را نیز افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند به بازگشت به حکومت محدود و قانون اساسی، بازارهای آزاد، آزادی فردی و سیاست خارجی و تجارت صلح‌آمیز با همه کمک کند. ما که حقیقت را می‌دانیم دو وظیفه داریم. اول این است که برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که خانواده‌های ما می‌توانند از آشفتگی‌های پیشِ رو جان سالم به‌در ببرند. دوم این است که تمام تلاش‌مان را بکنیم تا هرچه بیشتر مردم را با ایده‌های آزادی آشنا کنیم.

https://www.globalresearch.ca/mother-all-economic-crises/۵۸۰۲۱۷۶