طالبان، حقوق زنان و نشست دوحه

سیامک بهاری اواخر ماه ژوئن امسال، سومین نشست دوحه برای آنچه…

فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

«
»

مادر همه بحران‌های اقتصادی

نویسنده: موسسه ران پل برای صلح و رفاه، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال ریسرچ، ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ *

دلیل اصلی اینکه فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ‌ بهره را تا نزدیک به سطح بازار آزاد افزایش دهد، تأثیری است که این امر بر توانایی دولت فدرال برای مدیریت بدهی‌هایش می‌گذارد. بر اساس گزارش دفتر بودجه کنگره (CBO)، در حال حاضر نرخ بهره بدهی ملی در مسیری قرار دارد که تا سال ۲۰۵۲، ۴۰ درصد از بودجه فدرال را مصرف می‌کند و تا سال ۲۰۲۹ از هزینه‌های دفاعی پیشی می‌گیرد. یک افزایش کوچک نرخ بهره می‌تواند میلیاردها دلار به پرداخت‌های بهره سالانه بدهی فدرال اضافه کند و میزان بودجه فدرال را که صرفاً به خدمات بدهی اختصاص داده می‌شود، افزایش دهد.
 

نوریل روبینی Nouriel Roubini، مشاور سابق صندوق بین‌المللی پول و عضو شورای مشاوران اقتصادی پرزیدنت کلینتون، یکی از معدود اقتصاددانان «جریان اصلی» بود که فروپاشی حباب مسکن را پیش‌بینی کرد. اکنون روبینی هشدار می‌دهد که بدهی‌های سرسام‌آور افراد، شرکت‌ها و دولت به‌زودی به «مادر همه بحران‌های اقتصادی» منجر خواهد شد.

روبینی به‌درستی ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر بدهی را ناشی از نرخ بهره نزدیک به صفر یا صفر و سیاست‌های تسهیل کمّی می‌داند که توسط فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی دنبال می‌شود. نتیجه اجتناب‌ناپذیر نرخ بهره صفر و سیاست‌های تسهیل کمّی، تورم قیمت‌هاست که مردم آمریکا را ویران می‌کند.

فدرال رزرو در تلاش است تا با یک سری افزایش نرخ بهره، تورم قیمت را از بین ببرد. این افزایش نرخ بهره، تاکنون نتوانسته است به میزان قابل توجهی نرخ تورم قیمت‌ها را کاهش دهد. این به این دلیل است که نرخ بهره در پایین‌ترین حد تاریخی باقی می‌ماند. با این حال، افزایش نرخ اثرات منفی اقتصادی داشته است، از‌جمله کاهش تقاضا برای خانه‌های نوساز. افزایش نرخ بهره باعث شده است بسیاری از آمریکایی‌های طبقه متوسط ​​و کارگر نتوانند اقساط ماهانه وام مسکن حتی برای یک خانه نسبتاً ارزان‌قیمت را پرداخت کنند.

دلیل اصلی اینکه فدرال رزرو نمی‌تواند نرخ‌ بهره را تا نزدیک به سطح بازار آزاد افزایش دهد، تأثیری است که این امر بر توانایی دولت فدرال برای مدیریت بدهی‌هایش می‌گذارد. بر اساس گزارش دفتر بودجه کنگره (CBO)، در حال حاضر نرخ بهره بدهی ملی در مسیری قرار دارد که تا سال ۲۰۵۲، ۴۰ درصد از بودجه فدرال را مصرف می‌کند و تا سال ۲۰۲۹ از هزینه‌های دفاعی پیشی می‌گیرد. یک افزایش کوچک نرخ بهره می‌تواند میلیاردها دلار به پرداخت‌های بهره سالانه بدهی فدرال اضافه کند و میزان بودجه فدرال را که صرفاً به خدمات بدهی اختصاص داده می‌شود، افزایش دهد.

تصویر مالی دولت فدرال با این واقعیت بدتر می‌شود که صندوق امانی مدیکر (بیمه پزشکی) تا سال ۲۰۲۸ با کسری روبرو است، و این در حالی است که «صندوق امانی» تأمین اجتماعی نیز تا سال ۲۰۳۵ با کسری مواجه خواهد شد. عدم تمایل اکثر نمایندگان کنگره به کاهش هزینه‌های رفاهی یا جنگی، فدرال رزرو را در تنگنا قرار می‌دهد. اگر نرخ‌ها را به سطوح مورد نیاز برای مبارزه واقعی با تورم قیمت افزایش دهد، افزایش پرداخت‌های بهره مشکلاتی را بر افراد و کسب‌وکارها تحمیل می‌کند و همچنین پرداخت‌های بهره فدرال را تا سطوح ناپایدار افزایش می‌دهد. این باعث یک بحران اقتصادی بزرگ از‌جمله عدم پرداخت بدهی دولت می‌شود که باعث رد وضعیت ارز ذخیره جهانی دلار خواهد شد. همچنین اگر فدرال رزرو به کاهش کسری بودجه از طریق پولی کردن بدهی ادامه دهد، نتیجه به یک بحران اقتصادی ناشی از سقوط ارزش دلار و انکار وضعیت ذخیره جهانی دلار می‌انجامد.

این بحران منجر به ناآرامی‌ها و خشونت اجتماعی و همچنین افزایش محبوبیت جنبش‌های استبدادی در چپ و راست خواهد شد. منجر به سرکوب آزادی‌های مدنی توسط دولت و افزایش کنترل دولت بر اقتصاد می‌گردد. تنها نقطه روشن این است که این بحران علاقه به ایده‌های آزادی را نیز افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند به بازگشت به حکومت محدود و قانون اساسی، بازارهای آزاد، آزادی فردی و سیاست خارجی و تجارت صلح‌آمیز با همه کمک کند. ما که حقیقت را می‌دانیم دو وظیفه داریم. اول این است که برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که خانواده‌های ما می‌توانند از آشفتگی‌های پیشِ رو جان سالم به‌در ببرند. دوم این است که تمام تلاش‌مان را بکنیم تا هرچه بیشتر مردم را با ایده‌های آزادی آشنا کنیم.

https://www.globalresearch.ca/mother-all-economic-crises/۵۸۰۲۱۷۶