قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت پانزده   در پیوند به قسمت قبلی:   قانون جزاء و تنظیم جزاهای…

آیین عشق

رسول پویان دلی که بادلی ازروی صدق پیوند است به اصل ارزش…

چین لقمه ی افغانستان را بلعیده نمی تواند

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       درست دوماه از تصاحب قدرت توسط…

کنفرانس بررسی وضعیت زنان افغانستان زیرسلطه طالبان

به مناسبت روزجهانی زن علیه طالبان ازسوی شورای سراسری زنان افغان…

تظاهرات‌های روز جهانی زنان علیه طالبان در بیش از ۳۰…

به فراخوان نهاد زنان علیه طالبان، روز جهانی زنان علیه…

نداى دادخواهانه

شوراى رهبرى انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ، ضمن سپاس…

ما را خدا انسان، آزاده سرشت !

امین الله مفکر امینی! 2021-09-10 درد والام خلـــــق بیگناه…

طالبان به قرائت جدید از دین اسلام نیاز دارند

نویسنده: مهرالدین مشید خواست مردم از طالبان؛ نظام پاسخگو و سازگار…

خزان

باد خزان وزید و گلستان خراب شد صحن چمن مکدر و…

د افغانستان د ملي شناخت امتحان او د ډیپلوماسۍ دستګاه…

لیکنه: قاضي نجیب الله جامع د فرانسي ولسمشر امانویل مکرون تیر…

دفاع و قیام مسلحانه در چه شرایطی مقبولیت دموکراتیک را…

هستی مستقل را مردم دارند. سازمانی که گروهی از مردم…

توتالیتاریسم؛ تحلیلی علمی یا پروژه‌ای چپ‌ ستیزانه؟ 

فرستنده: حسین تلاش نگاهی به مفهوم توتالیتاریسم در آثار هانا آرنت شبگیر…

خیام - فیلسوف تراز جهانی

دکتر بیژن باران خیام شاعر تغییر از هستن به شدن است.…

A Glance at the cause of failure of two Decades…

Fateh Sami 4/10//2021 Part - 3 American Imported Regimes Liable for Current Chaotic…

بمناست روز جهانی معلم

امین الله مفکر امینی 2120-05-10 مبـارک باد بر تو معلم، این…

د اکټوبر ۷مه ـ د وحشت او اشغال کرغېړنه څپه!

لیکنه: قاضي نجیب الله جامع له نن ۲۰۲۱ زیږدیز کال د…

با باج گیری ها از مردم نمی توان حکومت کرد

نویسنده: مهرالدین مشید  طالبان از زمان به قدرت رسیدن شان به…

دوزخ وحشت

رسول پویان بزم نشاط و شعـر و ترانـه خـراب گشت آتش به…

زیب وطن نیست!

امین الله مفکر امینی 2021-28-09 حضوردشمن به میهن آزاده ،زیــــب وطــــــن…

اریش فروم،- میان مارکس، موسی، بودا، و فروید 

Erich Fromm 1900- 1980 اریش فروم،- نقد عامیانه سرمایه داری یک…

«
»

لزوم تشکیل جبهۀ جهانی برای حمایت از کوبا

نویسنده: گنادی زیوگانف، رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه

مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : ساویتسکایا راسیا، ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۱

حزب کمونیست فدراسیون روسیه همبستگی خود را با خلق برادر کوبا، حزب کمونیست و دولت کوبا ابراز می‌دارد. ما از دولت روسیه و همۀ کشورهای مستقل می‌خواهیم با نگرانی روند توسعۀ اوضاع را زیر نظر بگیرند. لازم است از تلاش‌های رهبری کوبا برای عادی‌سازی اوضاع کشور قاطعانه حمایت شود و اقدامات فوری و مؤثر برای کمک به مردم کوبا به‌عمل آید.
 

بر فراز کوبای آفتابی ابرهای سیاه دوباره جمع می‌شوند. کشور پر افتخار و آزادی‌خواه که راه سوسیالیسم را برگزیده است، همچنان نفرت شرورانه امپریالیست‌ها را برمی‌انگیزد. خلق انقلابی کوبا مورد حمله شدید و برنامه‌ریزی شدۀ دقیق قرار می‌گیرد. دفاع از انتخاب آن، وظیفۀ مقدس همه انسان‌های آزاده است.

بازهای آمریکایی مقصر بسیاری از جنایات هستند. آن‌ها طی دهه‌های گذشته، مشت‌های گانگستری را در یوگسلاوی، عراق‌، لیبی‌، اوکراین به‌کار بستند، اما در سوریه و نیکاراگوئه، ونزوئلا و بلاروس با واکنش متناسب مواجه شدند. امروز متجاوزان سعی می‌کنند انتقام بگیرند. آن‌ها به امید از هم پاشیدن جزیرۀ آزادی و محروم کردن مردم آن از آینده، چنگال‌هایشان را تیز کرده‌اند.

محافل حاکم ایالات متحدۀ آمریکا از زمانی که کوبا از دیکتاتوری باتیستای تحت حمایت واشنگتن آزاد گردید و پرچم انقلابی با افتخار بر فراز هاوانا برافراشته شد، نمی توانند آرام بگیرند. در تمام این سال‌ها همۀ تلاش‌های خود را برای تضعیف اقتصاد کشور و از بین بردن نظام سوسیالیستی به‌عمل آوردند. نگهبانان ضدِ کمونیسم به تلاش‌های جنایتکارانه برای سوءقصد به جان رهبران انقلاب دست زدند. کارزار گستردۀ اطلاعاتی دروغ و نفرت علیه کوبا آغاز کردند. اما بر خلاف انتظار ارتجاع جهانی، طرح‌های اهریمنی علیه جزیرۀ آزادی هر بار به شکست انجامید.

جهانی‌سازان نه با محاصره اقتصادی وحشیانۀ خلاف موازین حقوق بین‌الملل و اصول انسانیت و نه از راه تخریبات ایدئولوژیک و اقدامات خرابکارانۀ نتوانستند انقلاب کوبا را در هم بشکنند. یانکی‌ها حتی پس از نابودی فاجعه‌بار اتحاد شوروی نیز نتوانستند مردم کوبا را به زانو درآورند. کوبا در همان مسیری که «جنبش ٢۶ ژوئیه» و فرمانده فیدل کاسترو اعلام کرد، همچنان پیش می‌رود.

کمونیست‌های روسیه اطمینان دارند که عزم حزب کمونیست کوبا برای مقاومت، خِرد کارگران و آمادگی آن‌ها برای نبرد در راه حفاظت از آزادی و استقلال مام میهن، به جزیرۀ آزادی اجازه می‌دهد تا از همه مشکلات به سلامت عبور کند. تشدید محاصره از سوی دولت واشنگتن به سرمداری ترامپ، آزمایش بعدی برای مردم کوبا بود. در حال حاضر، اوضاع ناشی از همه‌گیری کووید ــ ١٩ تقویت شده است. این مسئله مشکلات اقتصادی ــ اجتماعی کشور را تشدید کرده است. نیروهای خارجی درست با استفاده از این وضع، سعی می‌کنند احساسات ضدِ دولتی را تحریک کنند.

در روزهای اخیر تلاش‌هایی برای ایجاد شورش در کوبا به‌عمل آمده است. تلاش‌های ملهم از خارج کشور، یکسری اقدامات خصمانه و دخالت‌های غیرمتعارف ایالات متحدۀ آمریکا در امور داخلی یک کشور مستقل هستند. تحریکات اطلاعاتی، اقدامات خرابکارانه، ترور و خرابکاری به‌منظور سرنگونی حاکمیت خلق با استفاده از فنون «کودتاهای رنگی» انجام می‌گیرد. هدف آن‌ها گرفتار کردن جامعۀ کوبا در هرج و مرج کامل، تجزیۀ آن و به‌راه انداختن یک جنگ برادر‌کشی در داخل است.

اهداف غارتگرانۀ جهانی‌سازان قابل درک است. آن‌ها از نفوذ روزافزون چین در صحنۀ بین‌المللی به‌طور جدی به هراس افتاده‌اند. آن‌ها در حین آمادگی برای درگیری با چین، از هیچ تلاشی برای تضعیف روسیه فروگذاری نمی‌کنند. برای آن‌ها بسیار مهم است که در متن بحران فزایندۀ سرمایه‌داری، خود را با منابع عظیم کشور ما تقویت نمایند. در عین حال، نیروهای ارتجاع جهانی از رشد آشکار محبوبیت اندیشه‌های چپ و نیروهای مترقی اجتماعی به‌شدت نگران هستند.

در چنین شرایطی، واشنگتن با تمام توان سعی می‌کند تا اوضاع آمریکای لاتین را دوباره به زیر کنترل کامل خود درآورد. به همین سبب نیز سیاستمداران مخالف حذف، و کارتل‌های مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته مورد پشتیبانی واقع می‌شوند. فشارهای اقتصادی و نظامی بر کشورهای مستقل تشدید می‌گردد. ایالات متحدۀ آمریکا از مدت‌ها پیش به نیروی اصلی بی‌ثباتی در کشورهای آمریکای لاتین و سرتاسر جهان تبدیل شده است.

جمهوری سوسیالیستی کوبا به حق حاکمیت خود افتخار می‌کند، با افتخار از آن دفاع نموده و روابط نزدیک خود را با روسیه و چین با اطمینان توسعه می‌دهد. آن، یکی از سنگرهای اصلی قادر به مقاومت قاطعانه در برابر سلطه‌طلبی امپراتوری همسایه می‌باشد. درست به همین دلیل هاوانا تحت فشار شدید واشنگتن قرار دارد.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه همبستگی خود را با خلق برادر کوبا، حزب کمونیست و دولت کوبا ابراز می‌دارد. ما از دولت روسیه و همۀ کشورهای مستقل می‌خواهیم با نگرانی روند توسعۀ اوضاع را زیر نظر بگیرند. لازم است از تلاش‌های رهبری کوبا برای عادی‌سازی اوضاع کشور قاطعانه حمایت شود و اقدامات فوری و مؤثر برای کمک به مردم کوبا به‌عمل آید.

هاوانا امروز در قلمرو خود برای آیندۀ آبرومندانه، آزادی و استقلال همۀ بشریت کرۀ زمین پیکار می‌کند. کوبا علیه سلطه‌طلبی و نقشه‌های تهاجمی معماران «نظم جدید جهانی» می‌جنگد. از کشورهای دارای ارزش‌های مشترک که در پایه و اساس تشکیل سازمان ملل متحد قرار گرفتند، دعوت می‌شود برای حمایت از حق ملت‌ها برای توسعۀ مستقل، برای دفاع از حقوق اساسی بشر و هنجارهای حقوق بین‌الملل جبهۀ متحد تشکیل دهند.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه تمامی همفکران خود در سراسر جهان را به همبستگی و بسیج عمومی برای دفاع از کوبا فرامی‌خواند. امروز یک لحظۀ بسیار مهم است. ما برای جلوگیری از تحریکات جدید باید متحد شویم. ما موظفیم در برابر اقدامات تجاوزکارانه امپریالیسم در هر جا به‌طور جمعی مقاومت کنیم. ما اطمینان داریم که با هم قادر به انجام این وظیفۀ تاریخی هستیم.
 

زنده باد کوبای مستقل!
زنده باد انتخاب آزاد ملت‌ها!
سوسیالیسم ــ تنها راه برون‌رفت از بحران جهانی!

پ. ن.:
مکزیک جهان را برای کمک به جزیرۀ آزادی فراخواند!

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک معتقد است، که دلیل وخامت اوضاع در کوبا تداوم محاصرۀ جزیره توسط ایالات متحده است. او گفت: «کوبایی‌ها شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند، که من آن را با محاصرۀ آمریکا توضیح می‌دهم». رهبر مکزیک ارسال دارو، واکسن و مواد غذایی به کوبا را پیشنهاد کرد. مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجۀ مکزیک گفت، که او از طرف جامعۀ آمریکای لاتین و کارائیب، منطقه‌ای که مکزیک در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند، به‌منظور «برقراری ارتباط و چه کاری می‌توان انجام داد»، با همتای کوبایی خود صحبت کرد.

روز گذشته وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیۀ همبستگی مسكو با رهبری و مردم كوبا اعلام کرد، که برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی به ارائۀ پشتیبانی همه‌جانبه آماده است.