فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

«
»

فرشاد مومنی: دولت می‌خواهد از طریق سیاست‌های تورم‌زا، تورم را کنترل کند!

حال بعد از چهارسال از اجرای فاز اول، تازه متوجه شده‌اند که ۷۷ میلیون نفر یارانه می‌گیرند. یعنی نه‌تنها یارانه هدفمند نشده، بلکه جمعیتی فراتر از کل جمعیت ایران در حال دریافت یارانه به‌اصطلاح هدفمند است.

روزنامه شرق ـــ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳
نویسنده: مرضیه محمودی

حرف ها همان حرف هاست و دغدغه ها هم. اما این بار تمام دغدغه ها مصادیق بیرونی دارند؛ مصادیقی برگرفته از نحوه و نتایج اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها که اقتصاددانان آنها را هشدار می دهند تا مبادا این نتایج در یک چرخه دیگر و به روشی دیگر این بار در فاز دوم تکرار شوند. به همین دلیل است که فرشاد مومنی، استاد برجسته اقتصاد ایران درخواست مصاحبه دارد تا از دغدغه های اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بگوید. این بار هم تاکید دارد باید به دولتی که مردم امیدها به آن بسته اند توصیه داد، نکاتی را گوشزد کرد و همراهش بود تا تجربه ها وارد چرخه تکرار نشود. وی در این گفت وگو تاکید دارد ایراد اصلی در حوزه عرضه است اما دولت مدام طرف تقاضا را تحت فشار قرار می دهد و به جای اصلاح ساختار عرضه با افزایش قیمت و شوک درمانی سعی دارد تا مصرف طرف تقاضا را کاهش دهد. نتیجه آن می شود که اصلاح قیمت حامل های انرژی نه تنها نتیجه بخش نمی شود، بلکه در کنار تبعات اقتصادی، بر دیگر بخش ها هم اثر سوء برجای می گذارد. مانند تاثیری که اجرای فاز اول قانون هدفمندی بر بیابان زایی و جنگل زدایی گذاشته است. افزایش قیمت حامل های انرژی مردم را به مصرف سوخت های سنتی ترغیب کرد و در نهایت در بازه سه ساله اجرای فاز اول، ۶۰ درصد استفاده از هیزم و صددرصد استفاده از بوته برای تامین سوخت افزایش یافته است. مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانیم:

فاز اول هدفمندی یارانه ها در شرایطی اجرا شد که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند مقدمات اجرای آن فراهم نیست. اکنون که دولت یازدهم مقدمات اجرای فاز دوم را فراهم کرده و با افزایش قیمت حامل های انرژی اولین قدم را برداشته، شرایط اجرا برای فاز دوم را چگونه ارزیابی می کنید.

دولت جدید عملا مدتی است وجوهی از اجرای فاز جدید را آغاز کرده است. هم قیمت برخی حامل های انرژی را افزایش داده و هم فرم ثبت نام دریافت یارانه نقدی به شیوه خوداظهاری را منتشر کرده است. شرایط اجرا نیز به میزان زیادی مانند شیوه ها و رویه های حاکم بر فاز اول است.

در کشور ما به خاطر نفوذ غیرمتعارف رانت در سرنوشت کشور و به واسطه تمرکز قدرت اقتصادی در دست افراد و گروه های اندک شاهد این هستیم که تصمیم گیری های انجام شده به طرز غیرمتعارفی با فشار تبلیغاتی مواجه است و بحث های کارشناسی تحت الشعاع میل و منافع گروه های پرنفوذ قرار می گیرد. این موضوع، موضوعی قابل توجه است. برای اولین بار حسین مهدوی مفهوم دولت رانتی را در سال ۱۹۷۰ مطرح کرد و طی چهار دهه گذشته شواهد جدیدی برای تایید بحث ایشان در ساختار اقتصاد ایران مشاهده می شود.

دولت های رانتی در حوزه تصمیم گیری دو ویژگی عمده و بارز دارند؛ اولین ویژگی این است که کوته نگرانه تصمیم گیری می کنند. یعنی ملاحظات درازمدت را فدای اهداف کوتاه مدت می کنند. ویژگی دیگر این است که در این رویکرد کوته نگرانه، شتاب زدگی و رویکردهای غیرکارشناسانه هم دیده می شود. ترکیب دو ویژگی کوته نگری و شتاب زدگی هم به کانون اصلی بازتولید بحران در اقتصاد رانتی تبدیل می شود. زمانی که از این منظر به اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها نگاه می کنیم هر دو ویژگی را می بینیم؛ کوته نگری در اجرای این قانون آن هم با رویکردی شتاب زده و غیرکارشناسانه. اولین مولفه اشتباه در این تجربه این بود که عنوان برنامه را هدفمندی یارانه ها گذاشتند. اما وقتی از دولت سوال شد که آیا گروه های هدف را می شناسد، پاسخ منفی بود و در حالی که حتی با اجرای طرح خوشه بندی، باز هم موفق به شناسایی گروه های هدف نشدند، کار را شروع کردند و به روش خوداظهاری روی آوردند. کارشناسان بارها هشدار دادند روش خوداظهاری حتی در کشورهای پیشرفته هم که دارای نظام آماری قوی هستند، رویه ای شکست خورده است اما دولت به اجرای این رویه اصرار داشت. حال بعد از چهارسال از اجرای فاز اول، تازه متوجه شده اند که ۷۷ میلیون نفر یارانه می گیرند. یعنی نه تنها یارانه هدفمند نشده، بلکه جمعیتی فراتر از کل جمعیت ایران در حال دریافت یارانه به اصطلاح هدفمند است.

دولت وقت منظور خود از آن برنامه را بهترکردن توزیع ثروت یا به تعبیری گسترش عدالت عنوان می کرد.

نکته همین است. یکی از مهم ترین مسایلی که در توجیه اجرای این طرح عنوان می کردند، این بود که می گفتند این کار بر پایه اجرای عدالت است. اما مساله اصلی که کارشناسان بر آن تاکید داشتند، تورم زابودن چنین سیاستی بود. یعنی هیچ کدام از کارشناسان در تورم زا بودن طرح تردید نداشتند. تنها نقطه مورد بحث، میزان تورم زایی این طرح بود. وجود تورم بر ضد عدالت است و در یک اقتصاد تورمی، بیشترین آسیب را طبقات فرودست می بینند و بهترین فرصت ها و امکانات در اختیار طبقات فرادست قرار می گیرد. به عبارت دیگر تورم ظالمانه ترین مالیاتی است که دولت از طبقات فرودست می گیرد و به طبقات فرادست می دهد. در تمام مدت اجرای این طرح، ما بارها تلاش کردیم به دولت قبلی بفهمانیم اگر در جست وجوی عدالت هستند، مهم ترین کاری که باید از آن اجتناب کنند، حرکت به سمت سیاست های تورم زاست. نئوکلاسیک های وطنی هم می گفتند اجرای این قانون گامی برای آزادسازی قیمت ها و فعالیت در بازار آزاد است. به زعم ایشان عملکرد آزادانه نیروهای بازار فقط تابع شوک درمانی است و نیازمند هیچ یک از نهادهای پشتیبان بازار نیست. به هر حال اقدام دولت وقت در شوک درمانی سبب تشدید همه بحران ها و گسترش بی عدالتی شد.

شما چندی پیش هم در سلسله نشست های رکود تورمی به همین موضوع شوک درمانی انتقاداتی جدی وارد کردید. دلیل چیست؟

منطقی که در سیاست شوک درمانی مطرح می شد این بود که این سیاست طرف تقاضای حامل های انرژی را مورد اصابت قرار می دهد. این در حالی است که این استدلال از پایه ایراد دارد. چون در اقتصاد ایران کانون اصلی مشکلات طرف تقاضا نیست، بلکه طرف عرضه حامل های انرژی کانون اصلی بحران است. یکی از مهم ترین ادعاهای دولت پیشین برای اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها، موضوع شدت بالای مصرف انرژی بود. توجیه این بود که قرار است برای صرفه جویی در مصرف سوخت توسط افراد، قیمت حامل های انرژی را افزایش دهند تا با کاهش تقاضا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. اما درست در همین زمان، به استناد ترازنامه انرژی، روزانه معادل یک میلیون بشکه نفت خام در فرآیند تولید و توزیع این حامل ها اتلاف می شود. این نشان می دهد بیشترین اتلاف انرژی در بخش عرضه است، یعنی جایی که هنوز مصرف کننده و بخش تقاضا وارد چرخه نشده است. پس می بینیم که موضوع شوک درمانی که بخش تقاضا را هدف قرار می دهد، با این سبک از اساس بی منطق و بی نتیجه است. زمانی که بخش عرضه انرژی با مشکل مواجه است و ما بر تقاضا تمرکز می کنیم این نشان دهنده اشتباه فاحش است که تنها در یک ساخت رانتی می توان آن را تصور و توجیه کرد. این کار به همان اندازه که ضدعدالت است، ضدتوسعه هم است. چون این طرز برخورد یعنی تنبیه افرادی که هیچ نقشی در این ناکارآمدی ندارند، به معنای این است که نظام پاداش دهی ضد بهره وری تعریف شده است و با تنبیه مصرف کننده، به تولیدکننده ناکارآمد امکان ادامه فعالیت در همان قالب ناکارآمد را می دهد.

این به آن معناست که بدنه کارشناسی دولت متوجه چنین اشتباهی نشده یا مخاطرات را به دولت منتقل نکرده است؟

گزارش ترازنامه انرژی را بدنه کارشناسی وزارت نیرو منتشر کرده است. پس این به آن معناست که بدنه کارشناسی هشدار و اطلاعات لازم را به دولت داده، اما گوش شنوایی در دولت وجود نداشته است.

یک منطق افزایش قیمت سوخت این بود که ارزان بودن انرژی در ایران سبب قاچاق آن به کشورهای همسایه شده است. توجیه دیگر هم این بود که دولت نباید هزینه خودرو سواری اقشار مرفه جامعه را بدهد و هرکس انرژی بیشتری مصرف می کند باید هزینه بیشتری بپردازد، این توجیهات را قبول ندارید؟

نکته ای را درخصوص مصرف بیشتر و پرداخت هزینه بیشتر ذکر می کنم. همزمان با افزایش قیمت انرژی در کشور، موجی راه افتاد با این مضمون که بخش بزرگی از مصرف بنزین توسط خودروهاست و خودروسواران به عنوان مرفهین جامعه باید هزینه مصرف بالای انرژی خود را بپردازند. اما در همان زمان باز هم گزارش های رسمی کارشناسی نشان می داد ۶۰ درصد خودروهای در حال تردد، پراید و پیکان است. آیا می توان دارندگان این دو نوع خودرو در کشور را جزو طبقه مرفهی دانست که بخش زیادی از انرژی کشور را تلف می کنند؟ سوال دیگرم این است که اگر خودروهای تولیدشده ایرانی ۵/۲برابر خودرو کشورهای دیگر انرژی مصرف می کند، هزینه این ناکارآمدی در بخش عرضه و تولید را نیز مصرف کننده باید بپردازد؟ برای همین است که می گویم اساس مشکل بخش عرضه است و نه بخش تقاضا و شوک درمانی در بخش تقاضا مشکل را حل نمی کند بلکه ابعاد جدیدی به آن می بخشد.

شیب افزایش قیمت ها در فاز اول بر خلاف وعده های دولت، بسیار تند بود. اما دولت جدید بارها اعلام کرده که این افزایش قیمت با شیب بسیار کند خواهد بود. در این صورت باز هم دولت با مخاطرات فاز اول روبه روست؟

دولت جدید وعده داده که ما کاری می کنیم که شیب تخریبی در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها کم باشد. توجه کنید! یعنی خود دولت هم می داند که اجرای این فاز هم به ویژه در این شرایط مساعد نیست بلکه فقط قول داده اند که شیب تخریب کمتر از تجربه دولت قبلی باشد. البته این خود نکته ای مثبت است. یعنی این دولت برخلاف دولت پیش عواقب منفی را پذیرفته است. ما هم تاکید داریم که به این موضوعات کمی عمیق تر بیندیشند. البته صداقتی هم که دولت به خرج داده جای تقدیر دارد چون اعلام کرده تنها دغدغه ما در اجرای این فاز کسب درآمد است و بس. گرچه برخی نئوکلاسیک های وطنی مرتبط با دولت، همچنان ادعاهای گزاف و شکست خورده دولت قبلی را همچنان تکرار می کنند.

خب پس صداقت این دولت جای تقدیر دارد. این تامین کسری یارانه های نقدی دغدغه ای است که تمام دولتمردان مدام بر آن تاکید کرده اند.

نکته همین است. می خواهم به دولت بگویم حالاکه هدف اصلی را درآمدزایی می دانند، به گفته های خودشان و بی تاثیری این طرح در تحقق این خواسته هم توجه کنند. سخنگوی دولت روز ۱۹ فروردین اعلام کرده است که از سال ۸۹ تا ۹۲ در مجموع از محل شوک درمانی، ۹۵ هزارمیلیاردتومان به درآمدهای دولت اضافه شده است و در همین دوره ۱۳۴ هزار میلیاردتومان یارانه نقدی پرداخت شده است. این نشان می دهد نه تنها هیچ کدام از اهداف این طرح محقق نشده است بلکه مجبور شده اند برای تامین یارانه های نقدی ـــ که بخشی کوچک از هدف دولت بود ـــ ۳۷ هزار میلیاردتومان از طرح های عمرانی و مخارج مختلف کم کنند تا یارانه نقدی را بپردازند. دولت با اجرای این سیاست های تورم زا تنها با کسری بودجه بیشتر مواجه می شود و برای جبران کسری بودجه مجبور به دستکاری قیمت های کلیدی است و افزایش قیمت های کلیدی خود سیاستی تورم زاست و این دور همچنان ادامه می یابد و این دقیقا به معنای استمرار پیشروی این شرایط است.

دولت در اجرای فاز دوم موضوع انصراف از یارانه ها را عنوان کرده است. منابع هدفمندی زمانی جواب هزینه ها را نمی داد که ۷۷ میلیون و ۳۳۰ هزار نفر یارانه نقدی دریافت می کردند. اگر در فاز دوم این تعداد کاهش یابد این مشکلات سلسله واری که گفتید حل شدنی است.

به اعتبار سهم قابل توجه انبوه و نگران کننده تورم نهفته در اقتصاد ایران، سیاست های تورم زا انتظارات تورمی را تحت تاثیر قرار می دهد. در کشور ما برای ۲۵ سال، متوسط رشد نقدینگی پنج برابر رشد تولید بوده است. وقتی رشد تولید را با نرخ تورم مقایسه می کنیم می بینیم که تورم نهفته مانند یک شمشیر برنده ایستاده است. در سطح عملی هم این مساله در دهه ۱۳۷۰ تجربه شده است. دولت وقت گمان می کرد با افزایش هزار و ۵۰۰ درصدی قیمت دلار، می تواند به دریای درآمدها دست یابد. اما به گواه گزارش اقتصادی سال ۷۳ به ازای هر واحد تورم ایجادشده، شاخص ضمنی هزینه های مصرفی دولت بیش از ۳/۵ برابر افزایش یافته است. نکته جالب دیگر این است که اوضاع هزینه های سرمایه ای دولت از محل افزایش قیمت دلار بسیار بیش از این بود. به نحوی که دولت حتی نتوانست این میزان را اعلام کند و تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که«رشد هزینه های سرمایه ای از رشد هزینه های مصرفی هم بالاتر بوده است.» این به معنای کاهش چشم گیر توان دولت برای امور زیرساختی است. وقتی شواهد و مدارک کافی از نتایج مشابه وجود دارد، سوال ما این است که چرا دولت جدید هم آزموده های قبل را آزمون می کند؟ و از آن بدتر اینکه همان ادعاهای سست دولت قبلی و نئوکلاسیک های وطنی را تکرار می کند.

شما در سیاست های دولت جدید نشانه ای از تکرار سیاست های پیشین و تکرار نتایج پیشین می بینید؟

مشاور اقتصادی رییس جمهور چندی پیش در ارایه تحلیل خود از چرایی ایجاد تورم های شدید در سال های اخیر سه عامل را ذکر کرده بود. به گفته ایشان تورم سال های اخیر ناشی از کسری بودجه، رشد نقدینگی و مسکن مهر بوده است. کارشناسان اقتصادی به این تحلیل انتقاد کردند. مضمون اصلی انتقادات هم این بود که دولت با این تحلیل نادرست سعی دارد شوک های قیمتی ناشی از افزایش یکباره قیمت ارز و قیمت حامل های انرژی را در بروز این تورم نادیده بگیرد. به عبارتی تحلیل این بود که وقتی دولت نقش این عوامل موثر در ایجاد تورم را کتمان می کند احتمالامی خواهد همان سیاست ها را تکرار کند و از الان در حال بیان این موضوع است که چنین سیاستی هیچ نقشی در بروز تورم ندارد. در بخش دیگری هم گفته اند که اولویت دولت کنترل تورم و اجتناب از افزایش سطح عمومی قیمت هاست. اما در جای دیگری هم گفته اند که چاره ای جز افزایش قیمت حامل های انرژی ندارند. خب این سیاست درست نیست. یعنی این دولت هم می خواهد از طریق سیاست های تورم زا تورم را کنترل کند! دولت قبل هم می خواست از طریق سیاست های تورم زا عدالت را در جامعه رواج دهد. اخیرا توسط برخی نئوکلاسیک های وطنی موجی راه افتاده تا با جوسازی القا کنند که سهم شوک درمانی در تورم سال های اخیر اندک و ناچیز بوده است. اینجانب ریشه این رویکرد را صرف نظر از ملاحظات اقتصاد سیاسی و منافع شخصی، بیش از هر چیز به بی اعتنایی این گروه به تولید و سرنوشت آن مرتبط می دانم والاکافی است که ایشان به تحول شاخص هزینه تولید کننده در فاصله ابتدا تا انتهای دی ماه ۸۹ به روایت سایت بانک مرکزی نگاه کنند تا ببینند در همان فاصله کوتاه شاخص مزبور رشد بالای ۳۰ درصد را نشان داده است. این افراد همچنین به نقش ثبات زدایی در فضای کلان در رونق رانت خواری و سوداگری در تحلیل های خود بی اعتنا هستند همان طور که ضعف ها و کاستی های اساسی قسمت عرضه حامل های انرژی نیز در شدت بالای مصرف انرژی از سوی ایشان نادیده گرفته می شود.

نمی توان فقط سیاست ها را نقد کرد. دولت قبل قانون هدفمندی یارانه ها را اجرا کرده است. این دولت در حالی روی کار آمده که چاره ای جز ادامه این قانون ندارد. یا باید یارانه های نقدی را حذف کنند که ممکن است انتقادات اجتماعی دامن دولت را بگیرد یا دولت باید به همان شیوه فاز اول پیش برود که در این صورت با کسری بودجه شدیدی مواجه می شود. پیشنهاد شما برای حل مشکل چیست؟

من معتقدم اگر دولت تنها قیمت حامل های انرژی را افزایش می داد ادامه این قانون و اجرای فاز دوم قابل بررسی بود گرچه در همین زمینه نیز برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس چیزی نزدیک به دو برابر برآوردهای برخی دولت هاست. اما در بودجه سال ۹۳، هم با افزایش قیمت پایه دلار مواجهیم هم با افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده. نرخ سود بانکی و افزایش قیمت آب و برق و گاز را هم که به این فهرست اضافه کنیم می بینیم که باید در انتظار تورمی رشد یافته تر و در ابعادی وسیع تر از سطوح ادعایی دولتی ها باشیم. چیزی که مساله را قابل بررسی می کند این است که دولت در توجیه اجرای این قانون اعلام کرده است که هدفش مبارزه با آلودگی هواست. وقتی شوک ۵۵۰ درصدی به قیمت ها در فاز اول، مصرف انرژی را کم نکرد شوک قیمتی در فاز دوم – که دولت ادعا می کند یک دهم شوک فاز اول خواهد بود- چطور می تواند مصرف انرژی و آلودگی هوا را کم کند؟ مساله این است که تجربه جهانی هم در این مورد خلاف این موضوع را ثابت می کند. در تجربه شوک اول نفتی جهان در سال ۱۹۷۰ میلادی سازمان های تخصصی بین‌المللی متوجه شدند که ابعاد تخریب محیط زیست در کشورهای در حال توسعه پس از شوک نفتی به طور بی سابقه ای گسترش یافته است. بعد از ریشه یابی به این نتیجه رسیدند که جمعیت روستایی با افزایش قیمت حامل های انرژی به سمت روش های سنتی تامین انرژی مانند هیزم یا بوته کنی روی آورده اند. افزایش قیمت انرژی انگیزه جنگل زدایی و کویرزایی را افزایش داده است.

این موضوع درخصوص جنگل ها یا مراتع ایران هم صدق می کند؟

دقیقا. در بهمن ۹۲ معاون محترم سازمان جنگل های جهاد کشاورزی گزارشی را ارایه کردند مبنی بر افزایش جنگل زدایی و بیابان زایی در ایران و بر اساس این گزارش، نقطه عطف این افزایش از زمستان ۸۹ بوده است. بر اساس این گزارش از سال ۸۹ تا ۹۲ روند گرایش به سوخت هیزمی، ۶۰ درصد و روند بوته کنی هم صد درصد افزایش یافته است. از طرفی مگر دولت تدبیر اعلام نکرده که شوک درمانی را با منظور کاهش آلودگی هوا منظور خواهند کرد. سوال این است که چرا توجه نمی کنند که ادامه این شوک درمانی ها چه تاثیری بر ایجاد جنگل زدایی و بیابان زایی می گذارد.

راهکار شما چیست؟ من در بالاهم این سوال را طرح کردم که دولت ناگزیر از اجرای این قانون است.

ما یک اصل موضوعه داریم با عنوان اصل سازماندهی بر اساس هدف. دولت باید هدف خود از اجرای این سیاست رفع کاستی ها را صادقانه عنوان کند. اگر هدف کنترل آلودگی است که این کار آلودگی را تشدید می کند. اگر هدف کاهش مصرف انرژی است به سراغ رفع کاستی ها و ناکارآمدی های بخش عرضه حامل های انرژی بروند. اگر کسری بودجه دارند که به گواه شواهد تاریخی این کار کسری را تشدید می کند. اگر کسری وجود دارد چرا وعده های مصرفی و هزینه زای جدید مانند سبد کالامی دهند. دولت چند ماه اجرای این فاز را به تعویق بیندازد و گفت وگوی ملی راه بیندازد. من اعلام آمادگی می کنم که با دولتمردان و مدعیان ثمر بخش رویکرد بی ثبات سازی مستمر فضای کلان اقتصاد ملی به گفت وگو بنشینم و دلایل و مستندات آنها درخصوص اجرای این طرح را مورد ارزیابی قرار داده و هزینه ها و منافع چنین کاری را آشکار کنیم.