انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

عوامل ناپیدای پیروزی احتمالی ترامپ

عوامل ناپیدای پیروزی احتمالی ترامپ

تارنمای پولیتیکو در نوشتاری تحلیلی با عنوان “عوامل ناپیدای پیروزی غیرمنتظره ترامپ در انتخابات” به بررسی عللی پرداخته که به رغم پیشروی “جو بایدن” رقیب دمکرات او در نظرسنجی‌ها، شاید موجب پیروزی ترامپ در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) شود.

به گزارش ایرنا، “دیوید سایدرز” روز چهارشنبه در این تارنمای آمریکایی نوشته است: تقریباً با هر مقیاس کارشناسان سیاسی، دانشگاهیان و ارزیابی کنندگان برای پیش بینی انتخابات، نتیجه محتمل آن پیروزی بایدن و راهیابی او به کاخ سفید است.

اما در حالی که تنها کمتر از ۲ هفته به روز برگزاری انتخابات باقی مانده است، واقعیت آشکار ۲۰۲۰ این است که پیش‌گویی قطعی پیروز آن از هر دوره دیگری دشوارتر است و دمکرات ها برای ارزیابی متغیرهای ناپیدا و ناشناخته ای تلاش می کنند که امکان دارد نامزد آنها را به شکست بکشاند.

با اینکه میزان مشارکت غیرحضوری هواداران دمکرات ها پیش از فرا رسیدن روز پایانی، روبه افزایش است، اما مشخص نیست که این میزان آرای ایمیلی برای پیروزی بر هجوم پیش بینی شده جمهوریخواهان به صندوق های رأی در روز سوم نوامبر، کافی باشد.

همچنین تردیدهایی درباره درستی برگزاری رأی گیری در برخی ایالت های حساس و تعیین کننده، تأثیر تلاش های هواداران حزب جمهوری‌خواه برای جلوگیری از مشارکت هواداران حزب رقیب و حتی شمار آرای غیرحضوری و ایمیلی که به هر دلیل باطل شود، وجود دارد.

به گفته «تام بونیز» مدیرعامل شرکت “تارگت اسمارت” برای گردآوری و تحلیل داده های حزب دمکرات، در این انتخابات بیشتر از هر دوره دیگری عوامل ناشناخته وجود دارد که بر وجود آنها اطمینان داریم. با وجود در اختیار داشتن ابزارهای سنجش این رقابت شامل نظرسنجی و مدل های پیشگویی، مشکل این است که همه این ابزارها برای انتخابات عادی ساخته شده اند، نه این مورد که هر چیزی هست به جز انتخابات معمولی.

بونیر در تماس ویدیویی اخیر با رهبران ایالتی حزب دمکرات، دورنمای بسیار مثبت انتخاباتی برای بایدن توصیف کرد اما هشدار داد که حتی متغیرهای کوچک و کم اهمیت در پیش بینی های مربوط به میزان مشارکت، ممکن است تأثیر اساسی بر نتیجه آن داشته باشد. دمکرات ها به این علت و صرف نظر از عوامل دیگر، ضمن بررسی دقیق نتایج رأی‌گیری زودهنگام، یادداشت های همراه با نگرانی منتشر و خود را برای گذراندن دوره دوهفته ای طولانی آماده می کنند.

به گفته “مت بنت” عضو گروه چپ میانه راه سوم؛ ما نمی دانیم که ترامپ در این اوضاع درهم و برهم، چه دیوانگی خواهد کرد. هر روز به اندازه یک هفته و هر هفته به اندازه یک ماه طول می کشد و احساس می کنیم که زمان زیادی میان اکنون و سوم نوامبر باقی مانده است.

گذشته از همه دلایل برای احساس تردید دمکرات ها، نگران کننده ترین عامل کنونی برای آنها همان چیزی که تاکنون برایشان خوب پیش رفته، یعنی میزان مشارکت مردم است. به گونه ای که بر اساس داده های گردآوری شده توسط “پروژه انتخابات ایالات متحده” تا روز یکشنبه، بیش از ۲۷ میلیون شهروند آمریکا رأی داده اند و برخی حتی چند ساعت در صف ایستاده اند.

دمکرات ها در ایالت هایی که نتایج به تفکیک حزب ها مشخص شده است، بیشتر از جمهوری خواهان رأی آورده اند. هرچند جمهوریخواهان نیز مانند دمکرات ها بر این باور هستند؛ افرادی که پیش از روز سوم نوامبر رأی می دهند، بیشتر به دمکرات ها گرایش دارند.

اما کارشناسان امور سیاسی نمی دانند میزان پیشی گرفتن دمکرات ها در رأی گیری پیش از موعد چقدر است و آیا این مقدار برای پیروزی بر موج رأی دهندگان جمهوری‌خواه در روز انتخابات حضوری، کافی خواهد بود.

یک کارشناس برجسته امور راهبردی در یادداشتی که در اوایل ماه اکتبر توزیع کرد، به افزایش شمار ثبت نام رأی دهندگان سفیدپوست و بدون تحصیلات دانشگاهی به عنوان پایگاه اصلی جمعیتی هواداران ترامپ در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان اشاره کرد که هشدار آشکاری برای بایدن به شمار می رود. وی در این یادداشت افزود: هیچ پیشینه و نمونه قبلی برای پیروزی ترامپ بر این عقب ماندگی بزرگ، در روزهای نزدیک به انتخابات وجود ندارد.

برای دمکرات ها تردید در باره هویت رأی دهندگان، تنها بخشی از معادله است و این هم آشکار نیست که چه تعداد از رأی های ایمیلی و در کدام ایالت ها، در پایان باطل اعلام خواهد شد که اصلا مسأله بی اهمیتی نیست. پس از صدور رأی دیوان عالی پنسیلوانیا در ماه گذشته (سپتامبر) درباره غیرقابل شمارش بودن و ابطال آرای به اصطلاح لخت، (بدون پاکت مناسب) مقام های انتخاباتی این ایالت هشدار دادند که شاید بیش از ۱۰۰ هزار رأی بی اعتبار و باطل اعلان شود. این میزان بیش از ۲ برابر حاشیه ای است که ترامپ با آن هیلاری کلینتون رقیب دمکرات خود را در رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ در این ایالت شکست داد.

جمهوریخواهان در دیگر ایالت ها نیز موفقیت هایی در روند دریافت حکم قضایی برای جلوگیری از شمارش آرای ایمیلی غیرحضوری پس از روز برگزاری انتخابات، داشته اند. بنابر این پیروزی بایدن تنها به ترغیب دمکرات ها برای ادامه مشارکت در انتخابات حدود ۲ هفته آینده، بستگی نداشته و به اطمینان یافتن از اجرای درست روند رأی ریزی نیز وابسته است.

مایکل مک دونالد مدیر برنامه “پروژه انتخابات”؛ هفته گذشته در تحلیلی در باره آرای زودهنگام نوشت: تردیدهایی به ویژه در باره رأی دهندگان جوان وجود دارد که برخلاف سالمندان و پیرترها، با سرعت آهسته تری رأی می دهند.

با این حال، او پیش بینی کرد که در هفته های آتی، گفتمان دمکرات ها از ابراز شادی از پیشی گرفتن های زیاد و آشکارا در رأی گیری های زودهنگام، به نگرانی در باره عدم مشارکت شمار بسیار زیاد و غیرعادی رأی دهندگان جوان در رأی گیری غیرحضوری، تغییر خواهد کرد.

دمکرات ها در سال های دیگر به استثنای این بار، راه آزموده شده و در عین حال ناقصی برای کاهش نگرانی هایشان در باره مشارکت داشته اند که عبارت بود از مراجعه حضوری هزاران داوطلب و سازمان دهنده به در خانه های شهروندان برای ثبت نام و برانگیختن آنان به دادن آرای‌شان. اما بایدن این روش کارزار در به در را به علت نگرانی ها در باره همه گیری ویروس کرونا تا ماه پایانی انتخابات، کنار گذاشت و صحنه عملیات سنتی میدانی را به ترامپ واگذار کرد.

ارزیابی تأثیر کامل عددی این تصمیم بر نتیجه انتخابات تا پایان آن امکان پذیر نخواهد بود، اما یکی از دلایل احتمالی پیش افتادن جمهوریخواهان در چند ایالت مانند فلوریدا از نظر ثبت نام رأی دهندگان به شمار می رود که فاصله این حزب را با دمکرات ها به لحاظ شمار رأی دهندگان ثبت نام شده، به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به گفته نیک ترینر مدیر امور راهبرد کارزار ستاد انتخاباتی ترامپ؛ یکی از ناشناخته های کنونی، شمار دمکرات هایی است که رای می دهند. در سال ۲۰۱۶ داوطلبان یا عوامل حزب دمکرات در اورلاندو بر درخانه های مردم می کوبیدند و به آنها مشارکت حضوری یا غیرحضوری در انتخابات را یادآور می شدند که در این دوره رخ نداده است.

همین موضوع مشارکت بسیاری از هواداران حزب دمکرات در رای گیری، شاید مایه نگرانی دیگری برای این حزب باشد که میلیون ها دلار برای برنامه های آموزش و حفاظت رای دهندگان هزینه می کند. اما ترامپ در مناظره با بایدن، به هوادارانش گفت که به حوزه های رای گیری بروند و با دقت مراقب باشند که برخی از هواداران سرسختش، از آن به عنوان آماده باش مسلحانه برداشت کردند.

متیو لیتمن نگارنده پیشین متن سخنرانی های بایدن که به سازماندهی بانک تلفنی ستاد او نیز کمک کرد، با ابراز نگرانی در باره میزان مشارکت گفت: نگرانم که مردم در هنگام رفتن به پای صندوق، تهدید شوند و این اراذل و اوباش، دار و دسته های مسلح راه بیندازند.

یکی از دلایلی تمرکز سرسختانه کارشناسان ومسئولان برنامه ریزی راهبردهای سیاسی بر سازوکار انتخابات شامل میزان مشارکت و شمارش رای ها، این است که بعید است عامل دیگری روند کارزار انتخاباتی را تغییر دهد. جمهوری خواهان امید خود را به تغییر قابل توجه اوضاع در مورد همه گیری ویروس کرونا یا انتشار انبوه خبرهای خوب اقتصادی، کنار گذاشته اند و این انتخابات هنوز هم مانند ۶ ماه پیش، همه پرسی در باره محبوبیت و عملکرد ترامپ به شمار می رود و هنوز هم در مسیر باخت پیش می رود.

به نظر ویت آیرس مسئول قدیمی نظرسنجی حزب جمهوریخواه؛ از این پس تنها تحول بسیار مهمی در وضع جسمانی ترامپ یا بایدن، می تواند سرنوشت این کارزار را زیر و رو کند.

وی افزود: اما به تدریج دیر می شود که بخشی به این علت است که بسیاری از شهروندان رای هایشان را داده اند. نتیجه این انتخابات زمانی می توانست به صورت موثر تعیین شود که تاریخ برگزاری آن اعلان شد و امکان تعیین نتیجه آن تا زمان فرارسیدن روز انتخابات نیز وجود دارد. اما روزنه امیدواری به رخ دادن حادثه بزرگ که به صورت موثری بر نتیجه انتخابات تاثیر گذارد، کم کم بسته می شود.

نظرسنجی ها نشان می دهند که ترامپ به هر بی ثباتی برای بازکردن راهش به سوی پیروزی در انتخابات برای دستیابی به دور دوم ریاست جمهوری نیاز خواهد داشت. هر چند حتی در باره همین موضوع هم تردید وجود دارد. او نباید همانند بسیاری از حامیانش به شکست کامل خود بر اساس نظرسنجی های همگانی تکیه کند. کارگزاران و نظرسنجی کنندگان هر ۲ حزب می گویند رای دهندگان سفیدپوست و بدون تحصیلات دانشگاهی را که در برخی از نظرسنجی های پیش از انتخابات ۲۰۱۶ نادیده گرفته شده اند، با دقت بیشتری ارزیابی می کنند.

اما بسیاری از دمکرات ها به ابراز تردید در باره وجود رای دهندگان به اصطلاح ساکت و آرام یا خجالتی هوادار ترامپ ادامه می دهند که از گفتن عقیده خود در باره حمایت از رئیس جمهوری به شدت قطب بندی کننده، به نظرسنجی کنندگان، خودداری می کنند. با اینکه بسیاری از سران حزب جمهوری خواه به ویژه در سطح محلی و ایالتی نیز به این موضوع باور دارند.

افزون بر همه این مطالب و با وجود عقب ماندگی ترامپ در ایالت های تعیین کننده، جایگاه او در بسیاری از این ایالت ها، نزدیک به رقیب خود و یا در حاشیه خطای نظرسنجی ها قرار گرفته است.

 به گفته “جف رو” استراتژیست حزب جمهوریخواه که هدایت ستاد انتخاباتی “تد کروز” را در سال ۲۰۱۶ برعهده داشت، توجه داشته باشید که همه این نظرسنجی ها، پس از یک سال تاریخی دشوار لعنتی صورت گرفته و مسیر (پیروزی) برای ترامپ بسته نیست.

اما شاید سرنوشت این رقابت از پیش تعیین شده باشد و هیچ رخداد و تحولی، معادله اصلی را تغییر ندهد که می تواند شامل همه گیری (ویروس و بیماری)، برگزاری نخستین مناظره که برای ترامپ بسیار فاجعه بار بود و بستری شدن او به دلیل آلودگی به ویروس کرونا، بشود.

به گفته “کن مارتین” رئیس حزب دمکرات کشاورزان و کارگران مینه سوتا؛ یک علت اعتماد بنفس او، سختی این رقابت است.

وی افزود: روند انتخابات چهار سال پیش، در هفته های پایانی به میزان قابل توجهی تغییر جهت داد. با توجه اندک به اختلال ناشی از استرس در رقابت های ۲۰۱۶، ممکن بود هیچگاه نفهمید چه موضوعی ممکن است موجب تغییر نظر رای دهندگان در روزهای پایانی شود.

دمکرات ها ملزم به پرداخت هیچ بهای سیاسی برای احتیاط در برنامه ریزی نیستند که به از بین رفتن رضایت تامین کنندگان مالی ستاد بایدن و رای دهندگان بالقوه او، کمک کند.

“جن اومالی دیلون” مدیر ستاد انتخاباتی بایدن روز شنبه در یادداشتی خطاب به هواداران نوشت: واقعیت این است که این رقابت بسیار نزدیک تر از برداشت برخی از اظهارنظرکنندگان در سامانه اجتماعی توئیتر یا شبکه های تلویزیونی است. سرنوشت این انتخابات در ایالت های حساس و بسیار مهم تعیین خواهد شد و ما همچنان شانه به شانه با دونالد ترامپ پیش می رویم.

مشخصه متفاوت دیگر انتخابات ۲۰۲۰ این است که چنین احساسی در هیچ یک از انتخابات های ریاست جمهوری دیگر وجود نداشته است.

بونیر افزود: اگر تنها به نظرسنجی ها نگاه کنید، با احساس اطمینان زیاد،  تنها به گستره پیروزی فکر خواهید کرد.