بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

علت افزایش مشکلات اقتصادی در کشور چه میباشد؟

فرهاد

به حال آن شخص باید گریست

عایدش نوزده بود و مصرفش بیست

اقبال لاهوری

یک نهاد از افزایش بیست فیصد مشکلات اقتصادی در کشور خبر داده می افزاید در حال حاضر از پانزده میلیون مردم مستعد بکار هفت میلیون در حال بیکاری به سر میبرند. عده از آگاهان علت آنرا تشدید شدن جنگهای خونین فرار سرمایه به خارج و بیرون شدن بیش از نود فیصد قوت های خارجی در کشور خوانده اند!

به باور ما بزرگترین عوامل افزایش مشکلات اقتصادی انجام بازی های میباشد که عملاً جریان دارد:

مسلط شدن افراد و گروه های که به مافیای اقتصادی، مواد مخدر، عاملین فساد گسترده، غاضبین میلیونها هکتار زمین، جنگ افروزان، قانون ستیزان، مردم ستیزان، فرهنگ ستیزان، زن ستیزان، عاملین گسترش فرهنگ معافیت، قاچاق سنگ های قیمتی، آثار باستانی، جنگلات، دامن زدن انواع خشونت های خانواده گی، دامن زدن خصومت های قومی، لسانی، مذهبی، تنظیمی، حزبی متهم میباشند در جامعه و قدرت، مداخله صریح ادارات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان در امور داخلی کشور بخاطر طرح و تصویب راهبرد های اقتصادی، مالی، نظامی، سیاسی، فرهنگی، حقوقی کنار زدن افراد مسلکی، تحصیل کرده، مجرب، صادق از نقاط کلیدی نصب افراد کم تحصیل، کور مغز، غیر ماهر، فاسد در بخش های کلیدی اساسی نظامی، ملکی و غیره بوده و میباشد. در حال حاضر بیش از چهل فیصد مردم در زیر خط فقر زیست نموده، روزانه هزاران تن از راه های قانونی و غیر قانونی به خارج از کشور با قبول قربانی های فراوان به کشورهای جهان از جمله اروپا مهاجرت نموده قریب به سه میلیون تن به مواد مخدر، هفتاد فیصد به امراض های روانی و فزیکی مبتلا گردیده اند، کسر بیلانس تجارت نود و شش فیصد یعنی واردات نود و چهار و صادرات چهار فیصد را تشکیل میدهد.

با وجود سرازیر شدن قریب به نود میلیارد دالر در زندگی میلیونها خانواده تغییراتی رونما نگردیده بلکه نسبت به سوابق بدتر شده پول شوئی نشر و پخش بانک نوت های جعلی در پاکستان، فرار سرمایه رو به افزایش بوده حوادث طبیعی از جمله زلزله نهایت خطرناک و بی سابقه به 7.7 ریشتر سبب شهادت و زخمی شدن صد ها تن و ویرانی ده ها منزل در کشور گردید. اخاذی های غیر قانونی در داخل و خارج سبب شده که اکثریت تجاران از انتقال مواد سوخت و غذائی به کشور و ولایات منصرف شده اند. در حالیکه دو ماه به سرمای زمستان مانده بلند رفتن سردی هوا و قیمت مواد سوخت و غذایی سخت مردم ما را نگران ساخته. زورمندانیکه میلیونها افغانی باقیداری برق خویش را طی چندین سال به ریاست برشنا تحویل نکرده، قطع کردن برق را برای خود یک نوع گستاخی خوانده اند. هراس افگنان، تروریستان و حامیان خارجی شان از درک کشت و قاچاق، مواد مخدر ،استخراج غیر قانونی معادن، قطع جنگلات سالانه به ارزش صد میلیارد دالر ثروت های مادی و معنوی کشور و مردم ما را غارت مینمایند. هزاران تن در ادارات مختلف معاشات گزاف دالری اخذ در مقابل افراد و اشخاص که عمر عزیز خویش را در راه خدمت و وطن صرف نموده اند با اخذ معاش که کرایه یک خانه را در بلند ترین قله های شهر کابل پوره نمیکند شب و روز خویش را در عالم نا امیدی و مرگ تدریجی سپری مینمایند هنوز هم مسئولین بلند بالای دولتی مصروف بازیهای تقسیم دستیابی به قدرت میباشند این عمل شان زمینه را به دشمنان مردم در داخل و خارج کشور مساعد ساخته آنها توانسته اند با استفاده از این وضع جنایات جبران ناپذیری را بالای مردم و کشور ما تحمیل نمایند. مردم از این وضع به ستوه آمده از طریق وسایل اطلاعات جمعی دیدگاه های خویش را چنین بیان داشته اند.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگویند با عملی شدن توافق نامه ترانزیتی و بازرگانی میان افغانستان و پاکستان در پنج سال گذشته صد ها میلیون دالر به افغانستان زیان رسیده است. می افزایند با وجود مشکلات در توافقنامه و بهانه گیری پاکستان اکنون پاکستان خلاف آن عمل مینماید و به موترهای باربری افغانستان اجازه رفتن به بندر گوادر و اتاری را نمی دهند. در ادامه میگویند بر بنیاد توافقنامه متذکره سالانه سه صد و شصت هزار موترهای باربری پاکستان در بخش های گوناگون افغانستان رفت و آمد نموده بیست میلیون تن کالا ها را به افغانستان و کشورهای آسیای میانه انتقال میدهند در حالیکه سالانه هشت هزار موترهای باربری افغانستان، کالای بازرگانی را به پشاور انتقال میدهند.

توفیق داوری معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به طلوع گفت هزینه حمل کالاهای بازرگانان افغان از بهای کالای آن بیشتر شده از همین لحاظ کالاهای خود را بازرگانان افغانستان از کراچی انتقال نداده اند. از سوی دیگر هم گفته میشود که پاکستان بر بنیاد توافقنامه ترانزیتی و بازرگانی از افغان ها در بدل ترانزیت کالاهایشان تضمین بانکی میخواهد و برای گذشتن از خاک پاکستان باید گواهی نامه عبور داشته باشند و کالاهای صادراتی افغان تا کراچی چند بار بررسی میشود اما موترهای باربری پاکستان بدون داشتن اسناد به هر بخش افغانستان میتوانند رفت و آمد نمایند.

نهاد برابری صلح و مردم سالاری در گزارشی از هزینه مالی گزاف جنگ در افغانستان سخت ابراز نگرانی نموده می افزایند خشونت جنگ و تندروی هر سال میلیارد ها دالر هزینه بر میدارد. یافته های این نهاد نشان میدهند که هر روز بیست و چهار میلیون نه صد و چهار هزار دالر از بودجه حکومت در جنگ مصرف میشود.

وزیر صحت عامه کشور میگوید تا زمانیکه مسئولان در توزیع مواد مخدر به معتادان دخیل باشند تلاش های ما در تداوی معتادین نتیجه نخواهد داشت. مسئولان مرکز درمان معتادان روانی موسوم به نجات کنند میگویند بیماران روانی ناشی از استفاده از مواد مخدر در کشور افزایش یافته است و این مرکز نمیتواند به تمام آنها رسیدگی کند.

اداره بازرس ویژه امریکا از وجود بیست و یک مرکز بهداشتی خیالی در هرات خبر میدهد. سیگار یا اداره بررسی امریکا در ادامه صحبت هایش میگوید دو صد و شصت میلیون دالر از کمک های امریکا برای ساخت مراکز بهداشتی و شفاخانه ها در افغانستان اختصاص داده شده بود، از موجودیت بیست و یک باب مراکز بهداشتی در ولایت هرات خبری نیست و معلوم نیست این پول اختصاص داده شده برای ایجاد این مرکز در هرات توسط کی و در کجا مصرف شده.

مردم و آگاهان امور را عقیده بر آن است اگر در سطح رهبری دولت در همه عرصه ها طی چهارده سال گذشته افراد صادق و وطندوست خدمتکار توظیف می شدند هشتاد فیصد پولهایی که به نام کمک به افغانستان سرازیر گردید حیف و میل نمیشد از همین لحاظ است با وجود کمک های ایالات متحده به وزارت صحت هنوز هم روزانه صدها تن با قبول توهین، تحقیر غرض تداوی به کشورهای پاکستان و هندوستان سفر مینمایند. در حالیکه هزاران دوکتور نرس و سایر اهل طبابت در خدمت مردم قرار دارند و مردم با سپاس ما خدمات آنها را فراموش نکرده با تاسف کلینیک های صحی خصوصی طبابت را به تجارت تبدیل زیر بهانه های مختلف مانند اخاذی ها از مردم پول اخذ مینمایند. از سران حکومت وحدت ملی تقاضا مینمایند که عاملین پول های غارت شده را در همه عرصه ها از جمله مراکز بهداشتی خیالی هرات مورد بررسی قرار دهند. در حالیکه وسایل اطلاعات جمعی بارها از مکاتب خیالی در ولایات خبر داده با تاسف مسئولین در این رابطه کاری را انجام نداده اند.

دولت چین اعلان نموده که برای شهروندان کابل ده هزار اپارتمان اعمار و به قسط بیست سال در اختیار مستحقین قرار خواهد داد. مردم میگویند با موجودیت زورمندان دریا نوش در قدرت نباید به دستیابی اپارتمانها برای مستحقین امیدوار بود. آقای سالنگی معین وزارت داخله کشور همه روزه تقاضای همکاری برای اطفالیکه قلب سوراخ دارند نموده مردم میگویند موجودیت غارتگران و غاضبان در قدرت و جامعه قلب میلیونها مردم ما را خونین ساخته است.

در آغاز ماه عقرب عده از اعضای ولسی جرگه در رابطه به گزارش و کار کردهای وزیر مالیه دیدگاه های خویش را در ولسی جرگه چنین بیان داشته اند. دو گمرک در ولایت هرات موجود میباشد بیشتر عواید آن به جیب مافیا میریزد. ریاست ها و ادارات عمده وزارت مالیه بین دو فامیل تقسیم شده هر کدام آنها از پنجاه الی چهارصد هزار افغانی معاش اخذ مینمایند. ایوبی میگوید در بسیاری از ریاست ها گمرک ها افراد غیر مسلکی یا تحصیلات صنف دوازدهم دارند مقرر شده اند. مالیات به اساس جور آمد بین مامور و مالیه دهنده جمع آوری میشود. ده فیصد مالیات کریدت کارت غیر قانونی است.

سال های قبل از تجار مالیه اخذ پنج فیصد آن شامل دولت، پنج فیصد آن مصرف کمپاین انتخاباتی میشد چرا به جای کمک های خارجی از بلند بردن عایدات داخلی حرف نمیزند. در حالیکه در خوست هفت صد معلم چندین ماه میشود معاش اخذ نکرده وزیر معارف میگوید که وزارت مالیه معاش نمیدهند. بودجه رئیس دفتر رئیس جمهور از کدام مدرک حواله میشود. شصت هزار تن تیل را سالانه کشور جاپان به دولت افغانستان داده وزارت مالیه آنرا بالای یک تجار به فروش رسانید و تجار متذکره به قیمت سایر تجاران که از خارج تیل وارد مینمایند آنرا در بازار به فروش رسانیده است. در ده سال گذشته از درک شش صد هزار تن تیل متذکره از قرار فی تن یک صد و ده دالر به نام معافیت به جیب دلالان که جمله آن بیشتر از هفتاد میلیون دالر میشود ریخته است.

صد ها موتر چوب در ولایت کنر قاچاق میشود پول آن به جیب چند تن میریزد. از سی فیصد بودجه غیر اختیاری سخن زده میشود در ولایت بادغیس یک افغانی هم به مصرف نرسیده است. در حالیکه مردم شب و روز به نسبت بازی های خونین فوق ذکر به ستوه آمده فریاد شان به آسمانها بلند شده با تاسف هنوز هم عده از سران گروه ها خواب و خیال عشق پیری به سرشان زده بی شرمانه بخاطر کسب قدرت و ثروت بیشتر نشست ها و سر و صدا ها را زیر بهانه تدویر لویه جرگه در این شرایط که جنگ های خونین در اکثریت ولایات جریان دارد روزانه ده ها تن مردم از جمله جوانان قربانی میشوند راه اندازی نموده تا بتوانند از این بیشتر بر فرق ده ها میلیون خود را میخ کوب نمایند. مردم میگویند آزموده را آزمودن خطاست. می افزایند قصرها، شهرک ها، بلند منزل ها، شرکت های تجارتی، مخابراتی، ترانسپورتی، ساختمانی و غیره شما بازیگران در داخل و خارج کشور شاهدی از خدمات شما به مردم میدهند. عملکرد ادعاهای شما سبب شده که میلیونها تن جوانان ما آواره یا در خدمت مافیای مواد مخدر، مخالفین مسلح قرار گیرند و به امراض های فزیکی روانی از جمله مواد مخدر مبتلا شوند.

سوال اینجاست غرض بیرون رفت از وضع موجود چه باید کرد. به باور ما وقت آن رسیده که نیروهای صادق و سالم اندیش کشور با وارد کردن فشارها از طریق وسایل اطلاعات جمعی حرکات جامعه مدنی مسئولین بلند بالای دولتی و حامیان خارجی شان را وادار به حمایت از تولیدات داخلی مبازره قاطع بر ضد مواد مخدر، محدود ساختن صلاحیت گروه های که عملا در غضب میلیونها جریب زمین، غارت ثروت های مادی و معنوی کشور، گسترش فساد، عملا سهم دارند وظایف ایمانی و وجدانی خویش را انجام دهند با طرح و تصویب راهبرد علمی در همه عرصه ها از جمله اقتصادی کارهای ارزشمند و حیات بخش را غرض حمایت از تولید داخلی و اشتغال زایی انجام دهند در غیر از آن با ادامه وضع موجود کشور از این بیشتر به سوی بحران سوق خواهد شد.