عاشقان سوال نمیکنند !


در طول زندگی سوالاتی واسه هر کسی پیش میاد که جوابش حاضر و آماده توی بغالی نیست تا آدم بخره و ذهنش راحت بشه و دست بر قضا همون سوالات تمام زندگی آدم را تحت تاثیر مستقیم قرار میدهد . من شخصا همیشه دنبال همین جنس سوالات بودم ، و خودم را برای جواب درست هم خسته نمیکنم.


به نظرم تحولات خاورمیانه در آستانه تغییرات مهمی است ، پایان حضور نیروهای حکومت اسلامی در سوریه میتواند آغازی بر این تغییرات باشد اینکه چگونه …. نمیدانم ؟ فقط میدانم که باید است . حمله ائتلاف غربی به مواضع نیروهای جکومت اسلامی یعنی پایان عمر حکومت اسلامی ایران در این بازی سوریه….عدم حمله هم دقیقا یعنی همین مفهوم را دارد ، با این تفاوت که حکومت اسلامی ایران بعد هفت سال پرداختن مخارج جنگ احمقانه سوریه در لایه های زیرین دیپلماسی پذیرفته که پایان بازی در سوریه فرا رسیده است ، این یعنی تکرار یک تجربه گران ، بعد از تجربه ادامه جنگ بلاهت بار ایران و عراق و آن پایان تاریخی …


بعد از این ، روسیه با غرب برای سوریه به توافقی باید برسند . روسها البته هنوز بلدند عربده بزنند ولی خودشان هم خوب میدانند که دیگر پشمشان ریخته و آن قدرت و پوزسیون شوروی سابق به تاریخ پیوست . در شرایطی فعلی روسها جیغ هم بزنند باید پولش را داشته باشند که بدهند که ندارند ! سقوط همزمان ارزش پولی ترکیه و روسها و حکومت اسلامی ایران کمی حساب شده است . ولی هنوز عده ای از نیروهای موسوم به چپ وطنی این را نمیخواهند درک کنند و همچنان از موضع ضدیت با امپریالسیم غرب برای روسها کف میزنند .


گاگول چپ نما ، من هم از غرب و سیاستهای ضد انسانی اش خوشم نمیاد ولی این اصلا دلیل نمیشود که تخم پوتین و خامنه ای را بمالم ، حالا شما چپ کرده های قرن 20 دوست دارید بمالید خوشتان باشد. بچه های اکثریت یادشان هست و تجربه مکفی دارند که در 1357 وقتی تخم امام خمینی را مالیدند به خاطر مواضع ضد امپریالیستی امام خمینی … بعدش امام چه چوبی توی کونشون کرد ؟


نماینده ای از روسیه چند روز پیش رفت ایران و با سپاه پاسداران ملاقات و رایزنی کرد ، ولایتی نماینده خامنه ای هم رفت سوریه و با بچه های اونجا ملاقات کرد ، آمریکا و روسیه آرایش جنگی گرفتند و تهدیدات از دیروز اوج گرفت . روسیه رسما گفت هر حمله ای به سوریه را دفع میکند ، آمریکا گفت پس منتظر موشکهای قشنگ و با هوش ما باش ….چند ساعت بعد روسها تعدیل شوند و این بار رسما گفتند آمریکا به تروریستها موشک بزند ولی با اسد کاری نداشته باشد …. و ناوهایش از مواضع قبلی در مدیترانه عقب نشینی کردند و جا به جا شدند . هنوز فضا ملتهب است و البته هنوز حمله ای گزارش نشده است .


فرانسه و انگلیس رسما با حمله آمریکا موافقت کرده و حمایت میکند …

در حمله آوریل گذشته توسط آمریکا هواپیماهای سوریه ، آشیانه های آنها ، منابع سوختی، انبارهای لجستیکی و سیستم های دفاع هوایی در آن پایگاه هدف گرفته شد. حملات موشکی و موضعی چیز جدید وعجیبی نیست . هفت سال است این جنگ سوریه و انواع حملات با نیم میلیون کشته ادامه دارد ، تمام بازیگران دنبال امتیاز خودشان در جنگ داخلی سوریه هستند تحرکات آمریکا و غرب جهت گرفتن امیتاز بیشتر است . حملات شیمیایی فقط بهانه ای برای شروع تغییرات است .

بعید است هر تحرکی به خارج از جغرافیای سوریه کشیده شود که در آن صورت صحنه کاملا از هفت سال گذشته متفاوت است . در چنین حالتی و پرچم چنین جنگی یحتمل دست اسرائیل خواهد بود ، غرب با تمام قدرت وارد میشود . اسرائیل هم ابتدا باید حزب الله لبنان را زمین گیر کند ، بعد اسد را و نهایتا برود سراغ سر مار در تهران…

روسها بعد از فروپاشی شوروی سایق سیاست تهاجمی نمیتوانند داشته باشند ، غرب هنوز میتواند ولی تا حالا به هر دلیلی نخواسته است .

کاخ سفید نهایتا اگر از طریق مذاکره با بقیه رقبا نتواند امتیازات مورد نظرش را تامین کند ، آنوقت تغییرات پیش آمده در تیم تهاجمی کاخ سفید میتواند معنای واضحی داشته باشد چرا که آنها خوب میدانند بقیه مشکلات موجود در خاورمیانه هم ازهمین ریشه تغذیه میشود . فقط یادمان نرود اوضاع به هر سمتی بچرخد بازیگران موجود در هیچ اندازه و شکلی با هم سرسوزنی دشمنی ندارند هر کسی فکر امتیاز بیشتر برای خودش است ، فقط قیمت این بازی احمقانه خون را باید از جان و زندگی مردم بگیرند.


13.04.2018
اسماعیل هوشیار