زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

جنگِ آبِ ایران در راه است

مگر، نه با طالب، بل با مهاجران افغانستان در ایران نوشته‌ی…

شهنامه و هویت شنایی

فردوسی از حماسه‌سرایان شناخته‌ شده‌ای زبان فارسی است‌که از او…

سوره عشق

نوشته نذير ظفر ايدل بيا كه محفل شادى بپا كنيمياد…

 از فلسفه ایده آلیسم و متافیزیک چه خبر؟

آرام بختیاری فلسفه متافیزیک بخشی از مکتب ایده آلیسم است. فلسفه ایده…

خورشید محبت

رسول پویان نـشـد کـس با دل تـنـهای تـنـهـا آشـنا آخر به تـنـهایی…

من با مسیر موج پرونده‌ی ناپدید، در جنگ‌ هستم

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب  ولا،‌ آفرین به شادروان ببرک کارمل،‌ در مقابله…

ترفند های پاکستان را دست کم نه گیریم

اردوغان خان کاری به ما نه کرده و نه می‌کند. تاجیک‌تباران…

رخداد های جاری در آنسوی مرز و علاقمندی مردم افغانستان…

نویسنده: مهرالدین مشید چرا مردم افغانستان خواهان بربادی و تباهی پاکستان…

« پته خزانه» یک جعل است، یک دروغ است!

بهروز دانش دوشب قبل در تلویزیون بهار که از ایالات متحده…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی 

من،،، آفتابگردانم! وقتی خورشید من نباشد دل به هیچ چراغ هرزه‌ای نمی‌بندم! (۲) پا به…

«
»

شبکه دلالی شاه پری قاشوقی در ایران

نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی- فرانسه
۱۸ دي ۱۳۹۲
در پی مذاکرات جمهوری اسلامی با کشور های غربی و امکان برداشته شدن برخی از تحریم ها، سرو کله دلالان نفتی و فروش اسلحه دوباره در ایران پید ا شده است. با روی کار آمدن بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در دولت شیخ حسن روحانی، شبکه خانم شاه پری زنگنه !  یک زن ایرانی، همسر دوم عدنان قاشوقی، اهل عربستان سعودی، دلال سرشناس نفت و اسلحه، دوباره در ایران فعال شده است. خانم شاه پری زنگنه، از بستگان نزدیک، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی می باشد.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در دولت های میر حسین موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سیّد محمد خاتمی و حسن روحانی،  جزو جناح  اصلاح طلبان بشمار می رود. زنگنه به دلیل سابقه طولانی وزارت درحکومت اسلامی به « شیخ الوزرا» معروف شده است.

عدنان قاشوقی ثروتمند عرب، متولد 1935 میلادی در شهر مکه، بیشتر سرمایه اش را از راه دلالی نفت و اسلحه در سال های هفتاد و هشتاد میلادی بدست آورده است. قاشوقی فرزند پزشک مخصوص عبدالعزیز السعود، بنیانگذار عربستان سعودی می باشد. قاشوقی، پس از پایان تحصیلات خود درآمریکا، نخستین کار تجاری خود را با دلالی برای شرکت کامیون سازی آمریکایی (Kenworth) آغاز کرد.

در سال 1954 میلادی، سمیرا، خواهر عدنان قاشوقی با محمد الفاید، ثروتمند مصری مقیم بریتانیا ازدواج کرد که حاصل آن پسری به نام، دودی الفاید بود. دودی الفاید، معشوق پرنسس دیانا، همسر پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس بود، دودی و پرنسس دیانا، در سال 1997، در پاریس در یک سانحه اتومبیل کشته شدند. عدنان قاشوقی، پس از وصلت الفاید مصری با خواهرش، پای محمد الفاید را به بازار عربستان باز کرد.

عدنان قاشوقی، در معامله فروش اسلحه میان جمهوری اسلامی و آمریکا، در ازای آزادی گروگان های سفارت آمریکا در تهران نقش مهمی داشت.

در سال 1991میلادی، عدنان قاشوقی پس از جدایی از نخستین همسرش به نام ثریا، که از او دارای پنج فرزند می باشد، با شاه پری زنگنه، یک ایرانی ازدواج کرد. قاشوقی در همان سال با معشوقه خود لامیا، نیز ازدواج کرد.

نبیلا، دختر بزرگ عدنان قاشوقی در گفتگویی که در سا ل1996 میلادی با روزنامه انگلیسی تلگراف، انجام داد از یک بحران فامیلی در خانواده قاشوقی پرده برداشت. نبیلا و لامیا مادر خوانده تازه اش، علیه، شاه پری زنگنه همسر ایرانی قاشوقی، همدست شدند، ولی تجارت، پول و معامله با جمهوری اسلامی چیزی نبود که قاشوقی به آسانی  از آن دل برکند.

در بیست و هفتم آوریل 2007 میلادی، یک نشریه فرانسوی افشا کرد که سازمان اطلاعات خارجی فرانسه (DGSE) و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) ،تحقیقات مشترکی را در باره شرکت سوئیسی (Nico) ، شرکت بازرگانی نفت ایران آغاز کرده اند.

در همان زمان، گفته شد که تحقیقات نشان داده است که نام شاه پری، همسر ایرانی عدنان قاشوقی، در این پرونده در کنار نام مهدی هاشمی فرزند شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی دیده می شود. به گفته یک منبع فرانسوی نزدیک به پرونده، شاه پری زنگنه، نقش مهم واسطه را میان دلالان جمهوری اسلامی و چند شرکت اروپایی بازی می کرده است. شاه پری، در لندن زندگی می کند و دائماً میان شهر های جنوب  فرانسه و جده در عربستان سعودی در تردد می باشد. شاه پری با بسیاری از هنرپیشگان معروف هالیود، دوستی دارد، شاه پری از نزدیکان الیزابت تیلور بود.

شرکت بازرگانی نفت ایران، وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی، همان شرکتی است که مهدی هاشمی رفسنجانی، پسر شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی، میان سال های (1998-2003) در پوشش آن توانست، مبلغ هشت میلیون یورو از چند شرکت نفتی اروپایی رشوه بگیرد.

سازمان های اطلاعاتی غرب، به فعالیت های شرکت بازرگانی نفت ایران، که در کشور سوئیس به ثبت رسیده بود مظنون بودند، گفته می شد که این شرکت به هدف پولشویی و کمک به حزب الله لبنان بر پا شده است.

شاه پری، زن زیبا، با هوش و برخوردار از شم تجارت می باشد ، او پس از ازدواج با عدنان قاشوقی، دربسیاری از معاملات بین المللی شوهرش، نقش مهمی را بازی کرده است. شاه پری در سال 2007، میلادی در اجرای برنامه بنیاد کمک به کودکان جمهوری چچن، که از سوی الیزابت تیلور، هنرپیشه هالیوود راه اندازی شده بو، به دیدار سران چچن رفت. دو عکس از وی هنگام ملاقات با چچن ها بدست آمده است که در آن ها با پوشش اسلامی دیده می شود. در همان زمان نشریات روسی خبر دادند که عدنان قاشوقی، دلال بزرگ نفت و اسلحه، به پترو دلار های منطقه قفقاز چشم دوخته است.


منابع:

http://www.telegraph.co.uk/culture/4704434/Heiress-who-casts-herself-as-a-struggling-actress.html


http://www.capital.fr/a-la-une/actualites/confidentiels/total-en-iran-la-dgse-et-la-cia-enquetent-sur-une-societe-suisse-190333 

http://www.naftiran.com/

http://www.nioc.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=GeneralText&ID=c99cca53-9045-454e-85ef-901a6439ffde&LayoutID=434e06e5-ac33-4c53-8c59-bcd473f7f0ab&CategoryID=d7d95987-15cb-4032-9f2a-be66a31b0c38

http://news.google.com/newspapers?nid=2245&dat=19970125&id=irQ0AAAAIBAJ&sjid=RyEGAAAAIBAJ&pg=5022,2896606

http://english.pravda.ru/opinion/columnists/30-04-2013/124461-usa_chechnya-0/

http://www.themoscowtimes.com/news/article/a-glamorous-crusade-for-kids/311961.html