دو نماینده برجسته ادبیات ترکمن سده هفده 

ترجمه- رحیم کاکایی در ادربیات ترکمن تا نیمه دوم سده هیجده…

شکست

دلها  شکسته ، قامت  زیبا  شکسته است طرز نگاهِ  نرگس  شهلا …

افتخاربه انتحاری ها ، اعتراف صریح به جنایات نابخشودنیست

      نوشته ی : اسماعیل فروغی      چگونه می شود انتحاررا جزء افتخارات…

سکوت جهان در زنده سوزی افغان ها

بقلم، الهه احرار تا بکی جنگ و قتال در میهنم افغانستان این…

تظاهرات زنان افغانستان

فرح نوتاش      جبهۀ جهانی  ضد امپریالیست     …

نا رسا گفته هایی از این قلم

 محمدعثمان نجیب دیدم که خفته بودی در بستر ناز دیدم که خرامی داشتی سراپا…

ساختار خطی و غیرخطی در شعر

دکتر بیژن باران اکثر پدیده ها خطی اندکه خروجی با…

روابط طالبان و پاکستان پس از فرار غنی یا سقوط…

نویسنده: مهراالدین مشید در این شکی نیست که جغرافیای هر گونه…

به بهانهء میلاد پیامبر اسلام

نویسنده: مهرالدین مشید چه مولودی که گلبانگ خرد را تا آسمان…

یک قرن شعار "ادبیات سلاح است"

Enzensberger, Hans Magnus 1929-2021 آرام بختیاری مونتاژ شعری از آقای مگنوس. هانس مگنوس…

زمان آزمون و امتحان

داستانیم  و که روی هر  زبان افتاده ایم بخت  تاریکیم و…

ندانم طالبان!

امین الله مفکرامینی 2012-12-10 نـدانم طالبان کز کدام جنس و کـــدام…

اشک نامه ای در پای درد های بی پایان و…

نویسنده: مهرالدین مشید  یادها و خاطره ها سفری ناتمام از خواجه…

میلاد مسعود

نصیراحمد – مومند                                                                                                          سدنی - آسترالیا   کوتاه سخنانی بمناسبت ‎                           …

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت پانزده   در پیوند به قسمت قبلی:   قانون جزاء و تنظیم جزاهای…

آیین عشق

رسول پویان دلی که بادلی ازروی صدق پیوند است به اصل ارزش…

چین لقمه ی افغانستان را بلعیده نمی تواند

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       درست دوماه از تصاحب قدرت توسط…

کنفرانس بررسی وضعیت زنان افغانستان زیرسلطه طالبان

به مناسبت روزجهانی زن علیه طالبان ازسوی شورای سراسری زنان افغان…

تظاهرات‌های روز جهانی زنان علیه طالبان در بیش از ۳۰…

به فراخوان نهاد زنان علیه طالبان، روز جهانی زنان علیه…

نداى دادخواهانه

شوراى رهبرى انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ، ضمن سپاس…

«
»

سیل مرگ در غرب اروپا

آلمان و بلژیک همچنان درگیر پیامدهای سیل فاجعه بار

سیل فاجعه بار، تاکنون باعث جان باختن ۱۲۶ نفر در آلمان و بلژیک شده است.

آلمان و بلژیک همچنان درگیر پیامدهای سیل فاجعه بار

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی ، امدادگران در غرب آلمان و بلژیک در تلاش برای یافتن بیش از هزار نفری هستند که در پی جاری شدن سیل ویرانگر در این دو کشور همچنان مفقود هستند.سیل در این دو کشور همچنین جان ۱۲۶ تن را تاکنون گرفته است. شمار تلفات سیل در آلمان ۱۰۶ تن اعلام شده و این در حالی است که شهر‌های کوچک و روستا‌هایی در غرب این کشور به زیر آب رفته اند. هزار و ۳۰۰ تن همچنان مفقود هستند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرد حجم کامل واقعی این فاجعه شاید تا چند روز مشخص نشود. در بلژیک نیز ده‌ها نفر جان خود را از دست داده اند. بیست تن از این افراد در استان لیژ کشته شده اند، جایی که در آن ده خانه از بین رفته است. ساکنان این منطقه به مناطق امن منتقل شده اند.

یکی از ساکنان لیژ گفت: “ما درگیر کووید-۱۹ بودیم و امید داشتیم بتوانیم به شرایط عادی باز گردیم، اما اکنون این اتفاق روی داده است. ” شهروند دیگری گفت: “من در سال ۱۹۵۷ شاهد جاری شدن سیل بودم، اما آن سیل به این اندازه بزرگ نبود. این بسیار وحشتناک است. در همین حال، شکسته شدن یک خاکریز در جنوب هلند تخلیه گسترده‌ای را در چندین روستا در مسیر رودخانه ماس در پی داشت. مقامات هشدار داده اند کل این منطقه ممکن است به زیر آب برود. از بین رفتن جاده‌ها سبب ایجاد اختلال در روند عملیات امداد و نجات در آلمان شده است.
استپ واسن خبرنگار الجزیره انگلیسی مستقر در شهر سینزیگ آلمان گزارش داد: “این افراد در اتاق هایشان در طبقه اول زندانی شده بودند زمانی که ارتفاع آب به چهار متر رسید.دست کم ۱۲ تن از ساکنان این خانه مخصوص نگهداری افراد معلول جان خود را از دست دادند قبل از آن که بتوان آن‌ها را به مکانی امن منتقل کرد. کل این منطقه به رودخانه‌ای خروشان تبدیل شده است و حتی بیم آن می‌رود شرایط از این هم بدتر شود. اصلی
گابریلا والد یکی از ساکنان این منطقه گفت: “افراد اینجا نتوانستند نجات پیدا کنند. نمی‌دانم دقیقا چه اتفاقی افتاد، اما روز بعد آن‌هایی که نجات پیدا کردند از بالکن هایشان تخلیه شدند. خیلی وحشتناک است. “هرمان انگل که همه طول عمر خود را در این منطقه زندگی کرده است هنوز نمی‌تواند چیز‌هایی را که دیده است درک کند بیشتر خانه‌ها در این منطقه به سبب جاری شدن سیل و رانش زمین از بین رفته اند. شمار زیادی همچنان مفقود هستند. هیچ کس انتظارش را نداشت که بارش چند روزه باران بتواند چنین فاجعه‌ای به بار بیاورد. مردم در این منطقه این سوال را مطرح می‌کنند که چه اتفاقی روی داده و این حجم از آب از کجا آمده است. این موضوع سبب مطرح شدن سوالاتی در ارتباط با تغییرات آب و هوایی شده است، زیرا چنین سیلی که طی یک قرن اخیر بی سابقه بوده اغلب روی نمی‌دهد. شاید تا چند هفته آینده نتوان حجم خسارت‌ها را تعیین کرد، اما خاطرات تلخ ناشی از این اتفاق در ذهن مردم این منطقه مدت زمانی طولانی باقی خواهد ماند. ناتاشا باتلر خبرنگار الجزیره در شهر لیژ بلژیک گفت: مردم این شهر شوکه شده اند، زیرا تاکنون شاهد جاری شدن سیل در این حجم نبوده اند. بالتر گفت: “اینجا یکی از مناطق شهر لیژ است. اینجا یکی از مناطقی است که بیش از همه تحت تأثیر جاری شدن سیل قرار گرفته است. برخی از ساکنان این شهر که چند دهه است در آن زندگی می‌کنند می‌گویند تاکنون شاهد چنین اتفاقی نبوده اند. آن‌ها می‌گویند سیل در کل شهر جاری شد و همه خیابان‌ها را گرفته بود و خودرو‌ها را به گونه‌ای با خود برد که گویی آن‌ها اسباب بازی‌های کوچکی هستند. ارتفاع آب در این منطقه به دو متر رسید و اکنون مردم در تلاش برای پاکسازی خانه هایشان هستند. بسیاری از خیابان‌های شهر همچنان زیر آب هستند و نمی‌توان در آن‌ها از خودرو استفاده کرد. به همین استفاده از قایق دلیل تنها راه دسترسی به برخی خانه هاست. نخست وزیر بلژیک این سیل را بی سابقه توصیف و روز بیستم ماه ژوئیه را روز عزای عمومی برای قربانیان این حادثه اعلام کرد.