دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

«
»

سانحه یا خرابکاری و توطئه ؟

                           

      نوشته ی : اسماعیل فروغی

      مرگ فاجعه بارابراهیم رییسی ـ رییس جمهورایران با همراهان عالیرتبه اش دریک سانحه ی هوایی ، مردم ایران و مردم سراسرجهان را وحشت زده و نگران کرد . شاید علت سقوط بالگرد حامل رییس جمهور، وضعیت بد آب و هوا یا نقص فنی باشد ( که به گمان اغلب هرچه باشد ، نتیجه ی تحقیقات رسمی هم یکی ازهمین عوامل را عنوان خواهد کرد) ؛ اما با درنظرداشت وضعیت پیچیده ی موجود درایران و با درنظرداشت روابط حساس و دشمنانه ی ایران با اسراییل وایالات متحده ی امریکا ، هرگزنمی توان عامل خارجی را دراین سقوط مرگبار، از نظر دورداشت . 

      ــ وقتی به خصومت دیرینه ی اسراییل و ایران و دشمنی چندین ساله ی ایران با ایالات متحده ی امریکا نگاه می کنیم ؛

      ــ وقتی می بینیم که طی سالهای اخیر، ایران به یاری گروههای نیابتی اش چه چالش های بزرگی در برابرمنافع آزمندانه ی امریکا و اسراییل خلق نموده است ؛

      ــ و وقتی به سوابق و پیشینه ی حملات و ترورهای مرگباراسراییل برتأسیسات هسته ای و انرژیتیکی ایران از راه دور، به حملات غافلگیرانه ی امریکا و اسراییل بر رهبران نظامی ایران از راه دور و ترور چندین فزیکدان و دانشمند هسته ای ایران از راه دور، نظرمی اندازیم ؛ احتمال عامل خارجی درسانحه ی سقوط  بالگرد آقای رییسی و همراهان اش را باید صد درسد جدی بگیریم .

      بخاطر داریم که حمله ی اخیراسراییل بر قونسلگری ایران درسوریه که سبب مرگ مستشاران ارشد نظامی ایران شد ، با حملات موشکی و پهپادی بی امان ایران برخاک اسراییل پاسخ داده شد . و طوری که دیدیم پس از حملات راکتی ایران ، اسراییل بشکل نمادین به آن حملات ایران پاسخ متقابل داد ؛ اما انتقام و پاسخ اصلی را به آینده ی نچندان دور موکول کرد . ارچند هنوز زود است که خسته ی این سانحه را به پای اسراییل بشکنیم ؛ اما گمانه زنی سقوط مرگبارهواپیمای رییسی وهمراهان اش توسط اسراییل ، می تواند یکی از گمانه زنی های قرین به حقیقت بوده و این حمله ی مرگبار، همان انتقام وعده داده شده به حساب آید . 

    و اما درمورد مرگ آقای ابراهیم رییسی ، درپهلوی عوامل و توطئه های خارجی ، عوامل و توطئه های داخل حوزه ی قدرت درایران را هم نباید از نظردورداشته باشیم . دخالت عوامل داخلی درامرمرگ نا به هنگام رییسی زمانی درترازوی حدس و گمان ها انداخته می شود که پرسش جانشینی سیدعلی خامنه ای رهبرایران و احتمال تغیرات و دگرگونی ها در سیاستهای راهبردی جمهوری اسلامی به میان می آید . آقای رییسی که یکی ازطرفداران سرسخت نظام چند قطبی و نزدیک شدن با روسیه و چین بود ، نه تنها کاندید دوباره ی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بود ؛ بلکه شایسته ترین واصلی ترین نامزد جانشین آیت الله خامنه ای 85 ساله و بیمارهم پنداشته می شد . به باوربرخی ناظران ، آقای رییسی که شخصیت قدرتمندی برای احراز کرسی رهبری و بعدن ادغام هردوسکان قدرت ( رهبری و ریاست جمهوری در یک دست ) وخواهان ایجاد تغیرات تاریخی درنظام دین سالار ایران بود ، می تواند توسط دستان مرموزی از صحنه کنار زده شده باشد ــ دستان مرموزی که مخالف رییسی ، مخالف دستیابی وی به مقام معظم رهبری و مخالف نزدیکی بیش ازحد ایران با روسیه وموضعگیری های جهان چند قطبی بودند .

     نباید از یاد برد که در زمان حکومتداری آقای رییسی است که ایران با طرفداری قاطع ازچند قطبی شدن جهان ، عضویت کامل پیمان های پرقدرت بریکس ، اوراسیا ، پیمان همکاری شانگهای وغیره را بدست آورده و روابط دیپلوماتیک محکمی با کشورهای قدرتمند عربی چون عربستان سعودی و امارات متحد عربی ، برقرار می نماید .

      به هرحال، مرگ نا به هنگام ابراهیم رییسی ، رییس جمهورفقید ایران ( ازاثرسانحه باشد یا توطئه ) ، ایران را بسوی دگرگونی های شگرفی سوق خواهد داد ــ دگرگونی هایی که باید پاسخگوی منافع ، خواستها ونیازهای ایران امروزی باشد . حوادث و اعتراضات گونه گون مردم دربرابرنظام و شرایط اقتصادی ــ اجتماعی ناگوارکنونی ، از نظام دین سالارایرانی می طلبد تا با زمان و خواستهای امروزی جامعه ی پویا و بیدارایرانی همگام شده ، امنیت داخلی و رفاه و عدالت اجتماعی مورد نیازمردم را تأمین نماید ، درغیرآن سرنوشتی جز تباهی و سقوط درپیش نخواهد داشت .                                                                                                      فروغی