انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

سالگرد افشاگریهای ادوارد اسنودن

snoden

چگونه آنها جهان را تغییر دادند و چرا مبارزه هنوز ادامه دارد

سرچشمه:

http://www.inopressa.ru/article/06Jun2014/inopressa/Snowden1.html

برگردان: ا. م. شیری

۱۹ خرداد-جوزا ۱۳۹۳

پنجم ماه ژوئن یک سال تمام از انتشار اولین سری از مجموعه اسناد جاسوسی آژانس امنیت ملی ربوده شده توسط ادوارد اسنودن می گذرد. بعقیده رسانه های جمعی، عواقب نشت اطلاعات ثابت کردند که اسنودن بزرگترین افشاگر در تاریخ آمریکا است که کار او پیامدهای جهانی داشت.

در حالیکه جامعه اطلاعاتی آمریکا میزان خسارات ناشی از افشاگریهای ادوارد اسنودن را برآورد می کنند، مدیر آژانس امنیت ملی، جیمس کلپر اعلام داشت که آسیبهای این افشاگریها به آن میزانی که قبلا پیش بینی می شد، قابل ملاحظه نخواهد بود.

دیوید ایگناتیوس، خبرنگار واشنگتن پست با نقل سخنان جیمس کلپر می نویسد: «تحقیقات ادامه دارد، اما ما تصور می کنیم که او موفق نشد بسیاری از اسناد مشاهدات ما را پیاده کرده، بسرقت ببرد. برخی از اسنادی را که ما تصور می کردیم او بدست آورده باشد، در دست ندارد».

مقامات امنیتی «آرشیو فرضی اسنودن» را در روند تحقیقات به سه بخش تقسیم کردند. بخش اول شامل تقریبا ۳۰۰ فقره سند است که اغلب بشکل ویرایش شده در مطبوعات درج شدند. بخش دوم، تقریبا مشتمل بر ۲۰۰۰ فقره سند است که اسنودن و همدستان او در اختیار رسانه های جمعی قرار دادند. بخش سوم اسناد که هنوز وضعیت آن مشخص نیست، بنا به آمارهای بروز شده، نه ۱ میلیون و ۷۷۰ هزار فقره، بلکه مرکب از ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار فقره سند است، که به دولت اجازه می دهد، سطح خطرات را کاهش دهد.

ادوارد اسنودن طی مصاحبه اخیر خود با کانال تلویزیونی «ان بی سی نیوز» اظهار امیدواری کرد که بتواند با مقامات آمریکائی برای بازگشت به آمریکا به توافق برسد.

یک مأمور بالامقام آمریکائی ضمن تفسیر  سخنان افشاگر  اظهار داشت که «اگر برای شروع معامله خودش را قهرمان تصور کرده و خواهان قدردانی باشد، حصول توافق با تحقیقات دشوار خواهد بود». با این حال، مصاحبه کننده در ادامه گفت: «اگر او بازگردد و  همه اطلاعاتش را بدهد، در آن صورت ما، احتمالا، به توافقاتی خواهیم رسید».

این مقام آمریکائی از دادن پاسخ به این سؤال ایگناتیوس، که آیا سازمانهای امنیتی آمریکا در رفتار دولتهای روسیه و چین هیچ تغییر ناشی از افشاگریهای اسنودن مشاهده کرده اند، خودداری کرد.

مدیر اجرائی بنیاد مطبوعات آزاد، ترور تیم (Trevor Timm) در مقاله مندرج خود در گاردین مینویسد: حقیقتا، زندگی در سال دوم  افشاگریهای اسنودن مهمتر از سال اول خواهد بود. درست در این سال ما خواهیم دید که زندگی خصوصی چقدر در جهت بهتبودی تغییر خواهد یافت.

در همه حال، افشاگریهای مأمور سابق آژانس امنیت ملی به نتایج فابل ملاحظه ای منجر شده است. پیش از همه، بسیاری از شرکتهای اینترنتی رأسا برای حفاظت از اسرار زندگی خصوصی کاربران خود تلاش می کنند و صرفا بخاطر حفظ ظاهر به تکرار ساده مسائل پیش پا افتاده نمی پردازند. در این رابطه، نویسنده با عطف توجه به غولهای مخابراتی، مانند «AT&T» و «Verizon»، این سؤال را مطرح می کند آیا آنها بمقابله با جاسوسی آژانس امنیت ملی خواهند پرداخت؟ احتمال کمی وجود دارد که شرکای بزرگ آژانس امنیت ملی چنین گامی که یک سال پیش هم غیرممکن بنظر می رسید، بردارند».

بی تردید، اقدام اسنودن، بیش از همه، به دفاع از اطلاعات کاربران معمولی اینترنت کمک کرد. ارائه دهندگان خدمات برای نشان دادن عزم خود در حفاظت از  اسرار کاربران، با همدیگر مسابقه گذاشته اند.

در ضمن، تصویب «قانون مبادله و دفاع از اطلاعات اینترنتی»، که می توانست به آژانس امنیت ملی اختیارات بیشتری برای جمع آوری اطلاعات از کاربران بدهد، تا مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

در نظام قضائی نیز تغییرات قابل ملاحظه ای روی داد: یک سال پیش تنها طرح اقامه دعوی در دادگاه برعلیه آژانس امنیت ملی بعلت پیچیدگی های آئین دادرسی رد شد و دولت بدون ذکر محتویات «قانون ضد تروریسم»، حتی از اعلام تعداد صفحات تفسیر اسرار آن خودداری کرد. مجموعا پس از گذشت یک سال، اکنون از چند فقره پرونده حقوقی در خصوص اختیارت بیش از حد آژانسهای امنیتی آمریکا سخنگفته می شود و اولین دادگاهی که راجع به جمع آوری اطلاعات انبوه حکم صادر کرد، در حکم صادره خود این عمل را «عمل مخرب» و «احتمالا، خلاف قانون اساسی» نامید.

تیم مطمئن است، «در اثر صدای اعتراض مردم کمپانیها، دادگاهها و کنگره به اتخاذ این تصمیمات مجبور شدند».

نماینگان کنگره تا قبل از روشن شدن نتیجه نظرخواهی عمومی که بر اساس آن برای اولین بار پس از ۱۱ سپتامبر مسئله آزایهای مدنی بیش از تروریسم آمریکائیها را نگران می کند، هیچ حرکتی را آغاز نکردند.

تیم نتیجه گیری می کند، که «سال آینده باید جامعه تصمیم بگیرد که می خواهد برای تغییر واقعی و طولانی مدت مبارزه کند یا آژانس امنیت ملی قادر است با کسب جواز تداوم کنترل انبوه، عملا بدون رویارویی با مقاومت تا زمان ظهور اسنودن جدید، دو باره به سایه برود».

بگزارش مجله تایم، پنجم ماه ژوئن، در سالگرد انتشار برنامه آژانس امنیت ملی، کارزار تنظیم مجدد شبکه به ابتکار گروه مبارزه برای آینده با فراخوان استفاده از رمزنگاری سخت افزاری شروع می شود.

بیش از ۲۰۰ سایت، از جمله گوگول، سایت اخبار اجتماعی ردیت (Reddit) و «Photohosting Imgur» از این اقدام اعلام پشتیبانی کرده اند. آنها به نمایش صفحات آتشین دایر بر دعوت به آشنائی با تکنولوژی رمزنگاری و نصب برنامه متناسب با آن شروع کرده اند.

در ضمن، گاردین بستر نرم افزاری امن راه اندازی می کند که بکمک آن خبرچینان بالقوه می توانند با خبرنگاران روزنامه سریعا ارتباط برقرار نموده و عملا از همه اشکال شناخته شده ردیابی آنلاین جلوگیری نمایند.

با راه اندازی آن، سیستم بسیار معروف تکنولوژی ناشناس سازی مانند شبکه «Tor» و شبکه عامل دورریز مورد استفاده قرار گرفت که روزنامه نگاران درگیر کار با آرشیو اسنودن از خدمات آن بهره بردند.

بستر نرم افزاری امن جدا از سایت سرور گاردین نصب شده، کوکیها و سیاهه های مربوطه را ردیابی و ذخیره نمی کند.

دبیر روزنامه، آلان راسبریجر، اظهار داشت که «حفاظت از منابع، مبنای کار روزنامه نگاری است، اما افشاگریهای گاردین بر اساس اسناد اسنودن در طول یکسال گذشته نشان دادند، که انجام آن بطور فزاینده سخت تر می شود. ما خرسندیم که از بهترین تکنولوژی موجود برای تضمین هر آنچه در توان ما است، استفاده می کنیم و امیدواریم سایر رسانه های جمعی رویکرد ما را هر چه بیشتر پیگیری نمایند».

در این مقاله بویژه تأکید می شود، که سرور و پلاتفرم در خارج از انگلستان قرار دارد. با این وجود، هنوز امنیت مطلق برنامه نویسان تضمین نیست. در سایت بنیاد مطبوعات آزاد آمده است: «هر تشکیلات یا محصولی که امنیت ۱۰۰ درصد وعده بدهد، همه حقیقت را بیان نمی کند. بستر نرم افزار امن سعی می کند در مقایسه با کانالهای معمولی دیجیتالی موجود، محیط هر چه امن تری را برای اخذ اطلاعات از منابع فراهم سازد، اما خطر همواره وجود دارد».

افزوده مترجم

برغم جرایم و جنایات روزمره امپریالیسم جهانی، بویژه، سرکرده مخوف آن- امپریالسم آمریکا در گوشه گوشه عالم و جاسوسی گسترده آن نه تنها از همه بشریت، حتی از ساختارهارها و مقامات رسمی کشورهای متحد خود، متاسفانه افراد، سازمانها، دسته ها و گروههای بسیار زیادی هنوز هم رژیم فاشیستی آمریکا را که برده داران و فئودالهای جنایتکار اروپا در سرزمینهای متعلق به سرخپوستان و به قیمت نسل کشی و قتل عام آنها تشکیل دادند، بعنوان مروج و مدافع دمکراسی و حقوق بشر تعریف می کنند.

با عطف توجه به چنین تعریف زشت، خلاف واقع و غیرعقلانی، یادآوری این گفته نغز حکیم طوس، ابوالقاسم فردوسی بسیار بجاست: «ترسم از ترکان تیرانداز نیست    طعنه تیرآورانم می کشد».