جایگاه حقوقی دولت ج.ا.ا. درتوافقنامه صلح امریکا وطالبان

درین شب وروز که اعلان لست شرکت کنندگان درمذاکرات باطالبان…

اوضاع جهان بعد از شیوع ویروس «کووید ۱۹»

یکدم جهان دگر شد و رنگ زمان دگردنیا اسیر غم…

گر خواهی پیرو حق باشی !

امین الله مفکر امینی 2020-29-03 آنانکه رســم منافقین و خــــــطا کاران…

شناخت رزمندگان مسلح ازمنظرحقوقی! 

عبدالاحمد فیض درجنب شناخت دولت وحکومت بمثابه دوعنصرسیاسی وحقوقی ، شناسائی…

خبری نیست

در کوچه ها ز لیلی و مجنون خبری نیست  جز‌ حرف …

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله « انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

اهدا به برادران هنود واهل سکهه شهید ما !

امین الله مفکر امینی! 2020-25-03 چـه قیامت بپا کردند بربـــــرادران اهـــــــل…

بازهم كربلا ، جنايت هولناك عليه بشريت

باز هم جنايت دهشتبار ضد بشرى و جنايت خونبار جنگى…

!ایاویروس کرونا خواهد توانست نظم نوین جهانی بوجوداورد

لینن میگفت:"دهه هایی هست که هیچ اتفاقی رخ نمی دهد…

صدرالدین هنرمند تاجک و کرونا در کانادا

صدر الدین آواز خوان نامدار تاجک و مجبوب نسل جوان…

دیپلومات مردمی 

یک یاد و یک خاطره! چند روز پیش آگاهی یافتم آقای…

بهار با کرونا

نوشته نذیرظفر زپشـــت پنــــــجره دیدار با بهار کنم شکوفه را به سرشـاخه…

انلاین کنفرانس - د کوچنیواو منځنیو تشبثاتو انلاین اوونۍ پېل…

د کوچنیواو منځنیو تشبثاتو اوونۍ چې د افغانستان د کوچنیو…

جستاری در مورد تفکر سیاسی و علم سیاست

نویسنده: مهرالدین مشید پیش از وارد شدن به تعریف سیاست و…

ویروس کرونا زنده نیست، به همین دلیل کشتن آن خیلی…

موارد علمی که باعث می‌شود ویروس کرونا بسیار فریبنده و…

رهبران افغانستان با آتش بازی می کنند

نویسنده: مهرالدین مشید پمپیو رهبران افغانستان را متهم به بی حرمتی…

چرا امریکا؛ از خواندن «جعبه سیاه» "انتخابات؟!" طفره می رود؟…

محمد عالم افتخار                 (سفر جنجالی مایک پمپئو و خشم و شماتت…

بد نام

نوشته نذیرظفر کرده از بســــــکه فلک رنجه و آزار مرا گو شه…

تسلیت 

شاعر : سميع الدين افغاني دغم وريځې بياپه شنه اسمان خورې…

دوست دارم

رسول پویان تـو را ای مـاه تـابـان دوست دارم ز ژرفای دل…

«
»

زیوگانف: ما اصلاح جدی قانون اساسی را پیشنهاد می‌کنیم!


کنفرانس مطبوعاتی رهبر حزب کمونیست روسیه فدراتیو در رابطه با اصلاح قانون اساسی روسیه!مترجم: ر. ح. بازیاربرگرفته از : سایت فرقه دمکرات آذربایجان ایران

کنفرانس مطبوعاتی را رهبر حزب کمونیست گ. آ. زیوگانف با مراجعه به روزنامه‌نگاران چنین آغاز کرد:
«ما به خوبی درک می‌کنیم که اکنون کشور در وضعیت ویژه‌ای قرار دارد. ما قبلاً درخواست استعفای دولت و تغییر خط مشی دولت را ارائه داده‌ایم. دولت استعفا داد، اما خط مشی همان خط مشی سابق است. ما اصرار داشتیم که دولت جدید مورد اعتماد مردم باشد، و این دولت، با در نظر گرفتن نظرات و پیشنهادات تمامی ‌فراکسیون‌های مجلس دوما شکل گیرد. اما رئیس‌جمهور از قبول این پیشنهاد سر باز زد. هرچند که در مفاد اصلاحی قانون اساسی پیشنهادی رئیس‌جمهور، این مسئله که ترکیب دولت با توافق مجلس دوما شکل گیرد، وجود دارد.»

برای اصلاح قانون اساسی حزب ما اصلاحیه ۱۵ ماده‌ای پیشنهاد داده است که در بیش از ۳ میلیون نسخه چاپ و پخش گردیده است.

من می‌خواهم در اینجا به‌خصوص به موضع حزب در رابطه با قانون اساسی کنونی اشاره کنم. قانون اساسی کنونی که با شلیک توپ به مجلس، خونریزی، دیکتاتوری یلتسین و غارت جنایتکارانه ثروت ملی به تصویب رسید، نتوانست کشور را از هیچ بلایی نجات دهد. در قفقاز جنگ چچن را دامن زد که بیش از ۱۰۰‌هزار نفر قربانی بر جای گذاشت. در ۱۹۸۸ ورشکستگی مالی کشور روی داد، که تمامی‌ سیستم اقتصادی کشور را فرو ریخت.

امروزه فقیر شدن شهروندان به مرز عظیم و خطرناکی رسیده است. بیش از شش سال به‌طور مداوم، این پروسه فقیرتر شدن ادامه دارد. ثروتمندترین کشور جهان (روسیه) هر سال به میزان ۲۰ تریلیون روبل مواد خام فروخته، اما هیچوقت بیش از ۸ تریلیون روبل وارد بودجه کشور نشده است. این منابع دزدی شده، به جیب سرمایه‌داران خودی و بیگانگان واریز می‌شود.

در این رابطه ما افزودن یک ماده اصلاحی  در قانون اساسی را پیشنهاد می‌کنیم. کشور ما از طرف ضدِ شوروی‌ها و ضدِ روس‌ها ویران گردیده است. این سیاست اکنون به اوج خود رسیده است. به‌خصوص در خارج. هر چند حاکمیت خواست در مقابل این سیاست مقاومت کند، اما سیاست ضدِ روس داخلی، فقر و نابودی شهروندان و همچنین واگذاری بسیاری از بخش‌ها و رشته‌های تولیدی به خارجیان ادامه دارد.

به این دلیل ما اصرار داریم که نقش ملت روس در شکل‌گیری دولت در قانون اساسی قید گردد. روس‌ها بیش از هزارسال است که زیر پرچم خود ۱۹۰ خلق و ملت را گرد آورده‌اند. بدون آنکه زبان، آئین، مذهب و فرهنگی را ممنوع و یا نابود کرده باشند. اما این مسئله در هیچ شکلی در قانون اساسی انعکاس نیافته است.

از سال ۱۹۹۱ تا امروز، در نتیجه به‌اصطلاح رفرم‌های لیبرالی بورژوازی جنایتکارانه، ملت روس بیش از ۲۰ میلیون شهروند خود را از دست داده است.
در سال ۱۹۹۱ جمعیت ما ۱۲۰ میلیون بود، اما سال آینده ۱۰۰ میلیون خواهیم بود. می‌خواهم یادآوری کنم، که در سال‌های جنگ از ۲۷ میلیون کشته، ۲۰ میلیون روس بودند.

من چندی پیش به پیش‌بینی‌های سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) برای آینده نزدیک نگاه می‌کردم. آنها در درجه اول به‌خاطر نابودی ملت روس و تلاشی این سرزمین عظیم که ما ۱۳ قرن است آنرا آباد کرده‌ایم، اشاره می‌کنند. این بدان معناست که هیچکس نمی‌تواند وحدت این سرزمین را حفظ کند. قبلاً خدا ـ تزار و میهن بود. تزار برکنار شد، تحویل و تسلیم عادی حاکمیت روی نداد، و امپراطوری متلاشی شد. کشور شوراها در کنگره با ارزش‌های نوین، کار، عدالت و دوستی خلق‌ها شکل گرفت. این دولت نه تنها قابلیت حیات خود را حفظ کرد، بلکه پیروزی را تأمین نمود، فضا را فتح کرد و بهترین امکانات اجتماعی را برای شهروندان ارائه داد. اما وقتی  ایده‌آل‌های عدالت‌خواهانه فروخته شد، همه چیز فروریخت.

مسئله دوم ـ مسئله ثروت‌های طبیعی کشور است. ما معتقدیم این ثروت باید متعلق به ملت باشد، نه ۱۵ نفر خون‌آشام که با زور آنها را غصب کرده‌اند و حتی نمی‌خواهند مالیات مناسب آن را پرداخت کنند. من این مسئله را ده‌ها بار در مجلس و سازمان‌های عمومی‌ مطرح کرده‌ام، اما حاکمیت از این بحث فرار می‌کند.

برای من گزارشی در مورد عملکرد ۱۰ کمپانی بزرگ دولتی تهیه کرده‌اند. معلوم می‌شود که اینها تا امروز ۹ تریلیون روبل به بودجه کشور بدهی دارند. این مبلغ بیشتر از پول صندوق رفاه ملی است. اگر استثمار منابع زیرزمینی و شهروندان بدین روال ادامه یابد، در آینده بنیه اقتصادی برای تغییر و نوسازی زیربنای کهنه شده کشور باقی نمی‌ماند.

می‌گویند نهایت توانسته‌اند، حداقل دستمزدها را با حداقل هزینه زندگی برابر کنند. من در مجلس دوما در این رابطه صحبت کردم و پرسیدم که شما چی را با چی برابر می‌کنید؟ سهم زندانی را با نرم مناطق تحت محاصره؟ امروزه حداقل هزینه زندگی را برابر با ۱۱۰۱۲ روبل تعیین کرده‌اند. در زندان‌های اروپا، برای نگهداری یک زندانی در یک روز با پول ما ۴۶۰۰ روبل خرج می‌کنند. در ماه می‌شود ۱۳۸۰۰۰ روبل. و شما حداقل حقوق را در نظر می‌گیرید که در اینجا هزینه مواد غذایی ۵۵۰۰ روبل است، یعنی کمتر از ۲۰۰ روبل در روز. یعنی اینکه کمتر از نرم زندان است.

آقایان حداقل دستمزد را ۱۲۱۳۰ روبل تعیین کرده‌اند. من خواهش می‌کنم این را با حداقل دستمزد در هر کشور اروپایی، آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین مقایسه کنید. در آمریکا این رقم تقریباً ۷۹ هزار روبل است. در آلمان، فرانسه و بریتانیا بیشتر از ۱۰۰ هزار روبل است. در اروپای شرقی ۲ تا ۳ برابر بیشتر از کشور ماست. حتی در پری بالتیک که هیچ ذخایر طبیعی هم ندارند۲  تا ۳ برابر بیشتر است. پس شما چی را با چی برابر می‌کنید. امروز حداقل هزینه زندگی کمتر از ۲۵ هزار روبل نیست و اصولاً این رقم باید ۳۵ هزار روبل باشد. به‌همین دلیل باید تصمیمات جدی اتخاذ کرد.

آنچه که مربوط به رفرم بازنشستگی است، همه احمق‌ها هم فهمیدند با ترکیدن از هم پاشید. این رفرم چیزی به خزانه دولت نداد و فقط تمامی‌ کشور را تحقیر کرد. در حالیکه تمام دنیا در فکر این هستند که چگونه سن بازنشستگی را پایین بیاورند، چونکه در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت مستعد کار، رشد اقتصادی جهانی را تأمین می‌کنند، و بقیه برای یافتن کار سرگردان هستند. جدا از این، سن بازنشستگی ۵۵ سال برای زنان و ۶۰ سال برای مردان اساس پزشکی دارد.

به‌نظر ما بسیار مهم است که سیستم اداره کشور اصلاح گردد. ما با این موافقیم که دومای دولتی باید وزیران راکنترل کند. ما همچنین موافق این هستیم افرادی با تابعیت کشورهای بیگانه نباید پست دولتی داشته باشند. و بسیار ضروری است که اتوریته شورای فدرال تحکیم گردد.

ما معتقدیم، که اگر به‌طور جدی در صدد تغییر خط مشی اداره و بازسازی کشور هستیم، باید اصلاحات اساسی در خطوط اصلی صورت گیرد. این موضوع قبل از هر چیز مسئله مالی ـ اقتصادی و تأمین اجتماعی شهروندان را شامل می‌شود. و ما در این رابطه پیشنهادات خود را ارائه خواهیم داد.