بازهم اخبار جنگ وکشتار فرزندان مردم 

با سقوط نظام جمهوری اسلامی بدست طالبان ارایش ساسی ،…

لشکر‌کشی جنایت بار طالبان به پنجشیر و اندراب ها

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان پاسخ جنایات شان را زود خواهند گرفت لشکر…

مادر

                               در شعله های کینه زنان را بسوختند                                 چشم پسرندید که این…

افسانه جوانمرد قصاب

نوشته کریم پوپل در ولسوالی بلخ شریف زیارت وجود دارد که…

استقبال از محب در دانشگاه اکسفورد!

با وجود مخالفت شمار زیادی از افغانهای مقیم در بریتانیا…

قاتلان زن ستیز

رسول پویان صلح ننگین قطر بیداد کرد قتل عـام خلق را بنیاد…

اطلاعیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

بنام خداوند حق و عدالت هم مسلکان عزیزو دوستان و علاقمندان…

از شمس النهار تا نشريه شريعت طالبان

میرعبدالواحد سادات 1 افغانستان در شرق و اسيا در رديف محدود…

گروهِ بی سر و پا

گروهِ بیخرد و وحشی و خونخوارهء بس خوشی از مردم ما…

Taliban Extends their Survival through Spreading Terror and Continuation of…

Fateh Sami (written, edited & translated) Date: 8/05/2021 Afghanistan is a Safe…

زندان چادر

زندان چادری مگو طالب حجاب زن خورشید کی نهان بشود در…

فر مان چادرى

نوشته نذير ظفر خيزد   تعفن   از سر  فرمان …

مادر

مادر، تویی هماره به فکر بقای من در زندگی تو خوبترین…

زن ستیزها

در تقبیح از عمل غیر انسانی و زن ستیزانهء گروه…

سکوت جهانیان و رنج های بی پایان خبرنگاران افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان دشمنان انسان و انسانیت و دشمنان آزادی…

جاسوس

ملا انصاری و فتوای ختنه ء  بار دوم برای جوانان…

درباره لنین و بلشویک‌ها

روسیه در سایه: هِربرت جورج وِلز/ آمادور نویدی «من به کتاب چهارده…

نوستالژی انقلاب در عصر انقلاب هراسی 

انقلاب،- شورش، کودتا، یا آینده گذشته مذهبی نیست. آرام بختیاری انقلاب شکل…

عید

بخشای که عید آمد ،جامی ز کرم ساقی تا دور شود…

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲

دوران جدید قطب‌بندی برای جهان و رسانه‌ها بیستمین ویرایش رده‌بندی جهانی…

«
»

رسانه چینی: جایگاه جهانی دلار درحال فروپاشی است

رسانه چینی: جایگاه جهانی دلار  درحال فروپاشی است

پایگاه خبری «شینهوا» با انتشار مطلبی درخصوص اقدامات و نقش آمریکا در جنگ اوکراین نوشت: آمریکا بدون شلیک حتی یک گلوله و یا اعزام یک سرباز به اوکراین ،هنوز به عنوان طرف مقابل روسیه در مناقشه نظامی اوکراین شناخته می شود و واشنگتن با برتری مالی جهانی در تسلیح نظامی به افزایش تروریسم مالی در سراسر دنیا دامن می زند. 

در ادامه مطلب شینهوا آمده است: از زمان شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین، واشنگتن تحریم‌های بی‌شمار علیه مسکو را آغاز کرد و با حذف بانک‌های روسی از سیستم پیامرسانی مالی بین المللی (سوئیفت) و مسدود کردن دارایی‌های روسیه به تهدید خرد کردن اقتصاد روسیه پرداخت. 

از سوی دیگر روسیه و دیگر کشورهای دنیا  متوجه پیامدهای این موضوع شدند. در پی تحریم‌ها، آژانس های رتبه بندی وضعیت روسیه را تنزل دادند و موسسه مالی بین المللی  انقباض دو رقمی اقتصادی برای رشد اقتصادی روسیه پیش بینی کرد. 

برپایه این گزارش، در مقیاس جهانی تحریم‌ها موجب رشد شدید قیمت نفت و گاز طبیعی شدند که به افزایش تورم در بسیاری از کشورهای جهان منجر شد که در حال بهبود و بازگشت اقتصادی به دوران پس از همه گیری ویروس کرونا بودند. 

بدین ترتیب کاملا واضح است که آمریکا با بهره برداری از سلطه جهانی دلار سیستم مالی بین المللی را به سیستم تحریم‌های بین المللی مبدل می کند. 

اواسط دهه ۱۹۶۰ هنگامی که نرخ مبادله ارزی برپایه دوران پس از جنگ جهانی دوم  ثابت شده بود استاندارد طلا به شکل تدریجی توسط سیستم جهانی وابسته به دلار به عنوان ابزار ابتدایی پرداخت و ذخیره در مرزها جایگزین شد. «والری ژیسکاردستن» عبارتی را تحت عنوان ” امتیاز مفرط” پدید آورد تا نشان دهد امریکا در حال امتیاز گرفتن از سلطه‌گری دلار برای منافع خودش می باشد. طی ۵۰ سال گذشته آمریکا این امتیاز مفرط  را به سلاحی برای نابودی مالی برای نزاع های ژئوپولتیکی تبدیل کرده است.

به نوشته شینهوا، آمریکا در اوایل قرن جاری، همان بازی همیشگی را درباره توافق هسته ای ایران و مسائل مربوط به آن به راه انداخت. این بار نیز بانک‌های ایرانی را از سیستم پیامرسانی مالی بین المللی (سوئیفت) حذف و واردات انرژی  از ایران را ممنوع کرد.حتی هنوز هم ایران در حال دست و پنجه نرم کردن اقتصادی در سایه تحریم‌های آمریکاست. 

در ادامه این مطلب آمده است: تحریم‌های اخیر روسیه و تهدید به افزایش آنها مثال دیگری است که نشان می دهد واشنگتن به شکل فزاینده‌ای از سلطه‌گری دلار در جهت اهداف و منافع خود سوء استفاده می کند. با این حال جامعه جهانی باید بیش از پیش در برابر تروریسم مالی بی حدو حصر واشنگتن هوشیار باشد. 

بدین ترتیب به عنوان مانعی برای افتادن در دام تروریسم مالی واشنگتن، دلارزدایی می تواند گزینه ای منطقی باشد. در دهه ۲۰۰۰ و دقیقا از زمانی که این کشور از سلطه دلار به عنوان ابزاری برای تهدید ژئوپولتیکی استفاده می کرد، موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره مسلط در جهان به سراشیبی سقوط افتاد. 

براساس اطلاعات صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۲۱  دلار به کمتر از ۶۰ درصد  ارز ذخیره خارجی جهانی رسید که در مقایسه با سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۰ درصد سقوط کرده است. از سوی دیگر واحدهای پول کشورهای دیگر از جمله چین سهم بیشتری را در مبادلات میان کشورها بدست آورده اند. 

در پایان این گزارش آمده است: مردم با اطلاعات اقتصادی بسیار ابتدایی می دانند ارزش واحد پول یک کشور به اعتماد مردم به دولت برمی گردد و سلطه‌گری فرسایشی دلار نشانه‌ای زودهنگام از متزلزل شدن اعتماد دنیا به آمریکاست.

به نوشته این رسانه چینی، مانند بازی «جنگا»، برج سلطه‌گری دلار که همچنان پابرجاست، با خارج شدن یکی از اجزایش فرو می ریزد. فروپاشی کامل مدتی طول می کشد اما اگر در آینده آمریکا همچنان در مسیر اشتباه و ویرانگر بماند به نظر اجتناب ناپذیر می رسد.