سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

جرگۀ طالبان

رسول پویان جرگۀ طالـب بـرای سـر بـریـدن دایر است چونکه درکشتار مظلومان…

هر ذرهء خاکت وطن!

امین الله مفکر امینی 2022-40-07 ای مـیـهن زیبـــا، ای مٌلــک نیاکــــانم خاک…

نشست عالمان یا کوبیدن آخرین میخ بر دریچهء آرزو های…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیهء نشست بی معنا و استخباراتی عالمان…

سیاست، علم و هنر مبارزه طبقاتی برای ایجاد بهشتی سکولار…

آرام بختیاری زندگی گلی است که در عشق ریشه دارد. سیاست یعنی…

جرگه ی مردانه ی طالبان ، افغانستان را بیشتردرباتلاق غرق…

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      طالبان مطابق نقشه ی…

تصفیهء قومی مرحلهء دوم جنگ آی اس آی در شمال…

نویسنده: مهرالدین مشید پس از تمرد مولوی مهدی یکی از فرماندهان…

سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

نوای اهالی زمین لرزهء پکتیکا!

امین الله مفکر امینی 2022-24-06! زخـــم دیگری زد بر پیکرما، زمین…

گزیده‌هایی از مقالهٔ لنین دربارهٔ «امپریالیسم و نفاق در سوسیالیسم»

برگرفته از : مجموعه آثار لنین به زبان انگلیسی، جلد ۲۳،…

زمانه ما

نوشته نذير ظفر زنده گى بر خلق زندان گشته است عمر ها …

مشکل زبان در تعریف "ملت و خلق".

آرام بختیاری ملت شامل خلق هاست، یا برعکس؟  آیا خلق و ملت…

ترجمه داستان «کفش‌های خوشبختی»

نویسنده «هانس کریستیان آندرسن»؛ مترجم «اسماعیل پورکاظم» 1- سرآغاز: جشن بسیار بزرگی…

استبداد قومی طالب

رسول پویان بــرو طـالـب مــده آزار ما را مکن ازقوم و دین…

روز وصل

 نوشته نذير ظفر  ميرسد روزيكه بگشايي نظر بر سوى دوست من يقين دارم معطر ميشوى از بوى دوست از خوشى خود را كنى گم مست در آغوش او بهتر از خلد برين  باشد   برايت كوى دوست كوثر  و    ساقى    و  جنت از طرب يادت رود لذتى   ايد   برايت    جانفزا    از روى دوست تار و   پودت   نغمهِ   عشرت   نوازد    بيكران  از  نوازش  هاى دل    انگيز در پهلوى دوست  دست   اقبالت   ظفر گيرد به   لطف   كردگار تاشوى  خوشبخت دايم از رخ نيكوى دوست

به‌مناسبت سالگرد اعدام سعيد سلطانپور، شاعر انقلابی!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  از آغاز برقراری حکومت اسلامی ایران، سانسور و اختناق،…

مقاومت یا قیام آزاد یبخش ملی ؟

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      اینکه طالبان یک گروه تندروِدینی ،…

سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

جغرافیای نظامی مقاومت؛ تمامیت خواهی طالبان و باغی خواندن مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشیدجبههء مقاومت نمادی از خشم مردم افغانستان در…

تحریف آیات و جو سازی دروغین در بینش‌های اسلامی

قسمت اول طالبان با عنوان امارت اسلامی ، نظامی قومگرا در…

«
»

رئیس جمهور چین: دموکراسی غربی عامل همه جنگ ها و هرج و مرج است

رئیس جمهور چین: دموکراسی غربی عامل همه جنگ ها و هرج و مرج است

اخیرا سخنانی از رئیس جمهور چین منتشر شده که انتقادهای شدیدی را از غرب و سیاست های دموکراتیک آن خصوصا آمریکا مطرح کرده و در این سخنان گفت که دموکراسی غرب عامل جنگ ها، هرج و مرج و بدبختی های بشر است.

به گزارش تارنمای خبری آسیا وان، شی جین پینگ رئیس جمهور چین در جلسه ای با مقامات ارشد چین بیان کرد ترویج دموکراسی توسط غرب باعث آوارگی انسان ها در سراسر جهان شده است.

شی جین پینگ در یک جلسه مطالعاتی دفتر سیاسی خود گفت که برخی از کشورهای غربی “به زور مفهوم و سیستم دموکراسی غربی و حقوق بشر را ترویج می کنند … آن هم با سوء استفاده از مسائل حقوق بشر برای مداخله در امور داخلی سایر کشورها”. این سخنرانی چندماه پیش صورت گرفته ولی این هفته علنی شد.

رئیس جمهور چین در این خصوص هیچ کشوری را نام نبرد، اما پکن در ماه‌های اخیر در مورد جنگ اوکراین و چالش‌های ناشی از تسلط طالبان بر افغانستان، به کرات انگشت اتهام را به سوی واشنگتن نشانه رفته است. جنگ داخلی در سوریه و مسائل امنیتی در عراق نیز به طور منظم در میان محورهای صحبت مقامات چینی در این زمینه به چشم می خورد.

در مقابل، غربی ها همچنان روی مسائل حقوق بشری چین انگشت می گذارند و انتقادات زیادی بر سر مسائلی از جمله سیاست‌های چین در سین‌کیانگ، هنگ‌کنگ و تبت وجود دارد.

شی در سخنرانی خود خطاب به ۲۴ عضو دیگر دفتر سیاسی اش که متن کامل آن به تازگی توسط مجله کیوشی چین در روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: دموکراسی و حقوق بشر برای تزئین نیستند. شی رئیس هیئت ۲۵ نفری است که بالاترین نهاد تصمیم گیری حزب کمونیست است.

او تاکید کرد که برخی از کشورهای غربی در سال‌های اخیر با حزب‌گرایی شدید سیاسی، نقض اعتماد دولتی، نابسامانی اجتماعی و شیوع ویروس‌های خارج از کنترل دست به گریبان بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: “قطب بندی سیاسی، شکاف بیشتر بین غنی و فقیر، و تضاد قومی تشدید شده است. نژادپرستی، پوپولیسم و ‌بیگانه هراسی غالب شده است و مسائل حقوق بشر به طور فزاینده ای برجسته شده است. “

وی همچنین از مقامات چین خواست تا “در امور حقوق بشر سازمان ملل متحد مشارکت فعال داشته باشند” و نفوذ چین بر چنین نهادهای چندجانبه حقوق بشری را افزایش دهند.

در اخرین نشست کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص چین، این قدرت آسیای شرقی توانست ۶۹ کشور را با خود همراه کند. از جمله نماینده کوبا به شورا گفت که سین کیانگ، هنگ کنگ و تبت امور داخلی چین محسوب می شوند.

در بیانیه مشترک اخیر کمیسیون حقوق بشر، هلند، آمریکا و ۴۵ کشور دیگر که عمدتاً غربی هستند، “نگرانی های شدید” خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در سین کیانگ مطرح کردند.

این محکومیت پس از سفر طولانی مدت میشل باشله، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد به چین در ماه اردیبهشت صورت گرفت. پس از آن بود که وی به سبب آنچه رویکرد محتاطانه اش در انتقاد از سرکوب‌های پکن در منطقه عمدتا مسلمان نشین اویغور سین کیانگ خوانده می شد، با درخواست‌های متعددی برای استعفای مواجه شد.

شی جین پینگ در جریان سفر باشله از طریق لینک ویدیویی با وی گفت و گو و از سوابق حقوق بشری چین دفاع کرد و گفت که هیچ بیانیه مشکوکی را نمی پذیرد.

بنا به گزارش آسیا وان، اظهارات شی، یادآور سخنرانی سال ۲۰۱۴ وی بود؛ زمانی که او به بیش از ۱۰۰ مقام دولت خود گفت که هر زمان که غرب در مورد حقوق بشر چین حرفی زد، “قاطعانه پاسخ دهید”.

او سپس گفته بود: «تا زمانی که استانداردهای خود چین را رعایت کنیم، مشکلی نخواهد بود و نیازی نیست به استانداردهای غرب نگاه کنیم یا به قضاوت آنها در مورد خویش اهمیت بدهیم».

چین سال گذشته هم از نشست دموکراسی که به میزبانی کاخ سفید برگزار شد، کنار گذاشته شد. اما چند روز قبل از این رویداد، پکن میزبان انجمن بین المللی دموکراسی خود بود؛ یک گردهمایی مجازی که عمدتاً دانشگاهیان کشورهای در حال توسعه در آن حضور داشتند.

در بهمن سال گذشته، پکن گزارشی با عنوان “نقض حقوق بشر در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱” منتشر کرد که در آن برشمرد که چگونه «دخالت های سیاسی توسط دولت آمریکا منجر به افزایش شدید مرگ و میر ناشی از کرونا شد؛ مرگ و میر ناشی از تیراندازی ها رکوردشکنی کرد؛ و دموکراسی جعلی آمریکایی ها حقوق سیاسی مردمش را پایمال کرد».

در این گزارش آمده است که در تمام این مدت، “اقدامات یکجانبه آمریکا باعث ایجاد بحران های انسانی جدید در سراسر جهان شده است. “